Recenze uživatele Eva

Audiomol Influencer - autor nejoblíbenějších recenzí

Recenze audioknihy Smrť na druhom brehu

27.12.2016 Ověřený nákup

Knižná novinka - tak trochu inak

Už tradične Dominik Dán odmeňuje svojich čitateľov na konci roka, aby im spríjemnil prichádzajúce sviatky. Prvý raz som však mala pocit, že kvalita s kvantitou nestíha....

V začiatkoch 90-tych rokov som možno riešila farbu šiat pre svoje obľúbené bábiky, prípadne aký obrázok z mojich obľúbených keksíkov mi v albume chýba, tak len sotva viem obhájiť, či sa autorovi podarilo situáciu v našom maličkom štáte vystihnúť takú, aká skutočne bola. Pre tento raz som ju Dominikovi uverila, ba čo viac, uverila som ju aj Mariánovi Geišbergovi, ktorého hlas sa z reproduktoru ozýval viac ako jedenásť hodín v mojom malom byte.

Aj Dánov povestný humor bol, aj zápletka...ale...

Už pri prvých kapitolách mi nie raz vytiahlo kútiky do úsmevu. Autorov nenapodobiteľný rukopis by som spoznala, hoci by na obálke figurovalo akékoľvek iné meno. Dán sa jednoducho nezaprie. A všetko bolo ako má byť... Vôňa medovníkov, ktoré som popri počúvaní stihla pripraviť, ostré aj komické dialógy z oddelenia vrážd, to všetko pre mňa k Vianociam akosi patrí, len... Prvýkrát sa mi stalo, že ma dej nepohltil tak úplne. Chvíľami sa mi zazdalo, že situácie v knihe boli málo vyhrotené, že Dominik Dán len akosi kĺzal po povrchu deja, že som od knihy podvedome čakala viac.

Aby som odstránila svoje pochybnosti, že som len nepočúvala rovnako pozorne ako pri ostatných Dánovkách, posledné kapitoly som si zalistovala v tlačenej knihe, môj dojem sa však neopravil.

Ak však od knihy očakávate len akýsi oddych, prenesenie sa do iného sveta, aj Smrť na druhom brehu vám to poskytne. Koniec koncov, autor svojimi 23 krimi príbehmi postavil latku na slovenskom knižnom poli poriadne vysoko, môžme prižmúriť jedno oko, možno aj obe, ak niektorou zo svojich kníh nedosiahne vytúžený piedestál (aspoň z môjho uhla pohľadu).

To však určite neznamená, že sa na Krauza a Chosého nebudem tešiť aj pred letnou dovolenkou a ďalšími Vianocami! Sama som zvedavá, akú komnatu nám autor najnovšie otvorí a možno si trochu želám, aby sme sa po dávnych udalostiach preniesli zasa kamsi do súčasnosti. Alebo si mám namýšľať, že súčasnosť je lepšia ako minulosť? Či je len priskoro hovoriť o kauzách, ktoré ešte nezapadli prachom? Verím, že viac nám prezradí samotný autor.

Za mňa tentoraz 3,5 hviezdičky z piatych :) Lebo Dánovky milujem, lebo viem, že autor dokáže viac.. A ja mu opäť rada dovolím presvedčiť ma, že v rámci knižného trhu nemá stabilnú konkurenciu, i keď mu mnohí autori dýchajú na krk. Zo všetkých spomeniem iba toho, ktorého som objavila naposledy. Je ním Václav Neuer.

Náš obľúbený slovenský autor má však jednu super výhody oproti svojim kolegom z "fachu". Jeho knihy sú umiestnené v pyramídach pri každom vstupe do kníhkupectva a o svoj zážitok neprídu tí, ktorých malé písmenká už vysilia natoľko, že knihu za nich musí prečítať niekto iný. Marián Geišberg to totiž zvláda bravúrne.

Recenze audioknihy Dívka ve vlaku

10.08.2016 Ověřený nákup

Zvláštna cesta

Paula Hawkins audioknihou Dívka ve vlaku prekvapila. Mňa určite. Psychologický thriller, ktorý bol označený za jeden z najlepších debutov roku 2015, ma zaskočil kvalitným spracovaním a ešte originálnejším nápadom, ako rozpovedať vygradovaný príbeh.

Autorka vykreslila podrobne všetky ženské postavy, ponúkla priamy pohľad do vnútorného sveta Rachel, Anny aj Megan. Gradovanie deja prostredníctvom denníkových spovedí jednotlivých postáv bolo príjemnou zmenou klasického rozprávačského štýlu všetkých domácich aj svetových autorov.

Oceňujem, že pri spracovaní audioknihy, boli postavám pridelené rôzne hlasy. Bez rozlíšenia by sa dej zlial do jedného a poslucháč by len ťažko bez prílišného sústredenia nestratil v príbehu niť.

Sociálne aspekty alkoholizmu, žiarlivosti, nevery a psychickej nepohody, či priam depresie, robia temný príbeh ešte temnejším.

Hoci niektoré scény boli skutočne vykonštruované, v zásade mi v audioknihe neprekážali. Dielo preto hodnotím vysoko pozitívne a odporúčam všetkým milovníkov netradičných príbehov.

Recenze audioknihy Nežná fatamorgána

21.06.2016 Ověřený nákup

Ako vždy - super

Počas príbehu z obdobia novembra 1989 som si dokonale oddýchla, nielen prenesením sa do obdobia, z ktorého si takmer nič nepamätám, ale dopriala som odpočinok aj svojim očiam. Príjemný hlas Mariána Geišberga mi šepkal do uška o mladom kriminalistickom uchu, o jeho učiteľovi Edovi, vykreslil obdobie aj prípad, ktorý dominoval v knihe, veľmi autenticky.

Dominik Dán na pozadí medziľudských vzťahov policajnej stanice totiž nerozohral len príbeh nevyriešených vrážd mladých dievčat, ktoré boli znásilnené, zahrdúsené a nájdené na lavičke mestského parku. Pri pozornom počúvaní (či začítaní sa) som totiž objavila ešte niečo - kus histórie (pre niektorých tak blízkej, pre mňa vzdialenej). A hoci sa prvé sekundy počúvania ozýva z reproduktoru autorova povestná fráza - Mesto, príbeh a všetky osoby v tejto knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť so skutočnými udalosťami je čisto náhodná, hoci sa môžu niekomu zdať akési povedomé... odporučila by som audioknihu ako povinné počúvanie na hodiny dejepisu.

Dominik Dán nesklamal, humorom jemu príznačným, okorenil takmer každú kapitolu, okorenil revolučný november 1989, hoci sa pomery v spoločnosti menili zo dňa na deň. Osudy ľudí, hercov, študentov, policajtov, no aj obetí a vrahov, sa pretínali na námestí, v štrnganí kľúčov takmer zanikla túžba oddelenia vrážd po spravodlivosti.

Neskúmala som súslednosti s ostatnou tvorbou autora, od knihy som očakávala oddych, napätie aj prekvapenie. Autor mi ho spolu s Mariánom Geišbergom naservíroval nielen pri nedeľnom oddychu, ale aj pri sobotnom upratovaní a varení. A keďže ako žena, dokážem robiť viac vecí naraz, mala som vďaka nim plnohodnotný zážitok. Nech žijú audioknihy!

PS: S audiolibrix si knižku môžete stiahnuť okamžite. Teda som pre pohodlný zážitok nemusela vytiahnuť päty z domu. Opäť tlieskam.

Recenze audioknihy Krv nie je voda

09.12.2015 Ověřený nákup

Dominik Dán - tradične skvelý!

Krv nie je voda bola mojou premiérou pri audioknihách. A keďže mám doma všetky "Dánovky", túžila som sa do príbehu Krausa a Chosého zahĺbiť hneď, ako kniha vyšla. Dostala som šancu príbeh si vypočuť. A neoľutovala som! Práve naopak. Odteraz vždy budem knihy Dominika Dána iba počúvať.

Príjemné spracovanie, hlas, ktorý sa k príbehu absolútne hodí. Dej, ktorý mi nedovolil premýšľať nad starosťami bežných dní.

Jednoducho jednotka :)