Recenze uživatele Roman25

Recenze audioknihy Strach

14.02.2021 Ověřený nákup

Strach drží v knihe až do jeho záveru

Autora chválim. Dal čitateľom to, čo v názve knihy sľúbil. Strach, ktorý sa dal krájať a ktorý bol umocnený tým, že bol vsadený do slovenského prostredia, čím mal šancu sa vryť pod kožu ešte hlbšie. Autorovi, Jozefovi Karikovi, ktorý má toho jednak veľa načítaného ale aj napísaného, fandím, nakoľko takýto prvok na domácej pôde treba podporiť a vyzdvihnúť. To je odkaz aj pre začínajúcich autorov - čítať, čítať, čítať a potom si nájsť svoju cestu. To odporúča aj Stephen King, ktorého tu mimochodom bolo trochu cítiť v konštrukcii príbehu (pripomenulo to TO), ale nepovažujem to za vadu. Je to slovenský originál od vyčnievajúceho slovenského autora a to sa cení.

Našlo by sa však aj zopár faktických chýb ako napríklad mláďatko srnky v zime, či to, že stresovaný človek dokáže čítať Kinga :) Tiež zopár rozporov, nakoľko v úvode dej pracuje s jedným dôvodom toho, prečo sa tak deje a v závere je to už dôvod iný. Alebo v predzávere hlavný hrdina (po premene), sa správa pre čitateľa tak, ako keby sa nič nestalo, čo síce pomohlo dramatičnu, ale bolo to trochu divné (po tom čo sa objasnilo čo sa s ním stalo).

Úplný záver ma dosť výrazne prekvapil, bol naozaj nečakaný, čo je ku cti autora. Musím však aj konštatovať, že neviem prečo, ale v poslednej kapitole u mňa ako by ten strach niekam sčasti ustúpil.

Celkový záver knihy bol veľmi krátky a ako keby nedoznel. Celé to zbehlo v porovnaní s dovtedy tehlu po tehle kreovaným príbehom až prirýchlo, ako keby sa autor ponáhľal a nevypovedal a neozrejmil tak všetko. Chcel som vedieť viac. Možno zámer, ale je to škoda že viac nezaznelo ČO a PREČO a zostalo to ako keby stále tajomné, nedopovedané, neupratané v tej ružomberskej hmle. V samom závere autor zrazu prehovoril priamo k čitateľovi, čo na mňa to zapôsobilo trochu divne, nehodilo sa mi to tam. Záver tiež necháva na čitateľa ako to autor myslel s hlavným hrdinom. Že by priestor na druhú časť? :)

Môj príspevok nie je kritikou diela, hoci niektoré veci sa nedali nevšimnúť. Ako celok hodnotím knihu ako veľmi dobrú, nakoľko sa ten STRACH u mňa určite dostavil a nútil ma počúvať ďalej a ďalej. Po tom čo som čítal Trhlinu, to hodnotím veľmi pozitívne, že to dokázala aj táto kniha. Určite STRACH odporúčam. A je domáci :)

A ešte pár slov k interpretovi. Vadilo mi trochu to, ako boli/neboli čítané čísla kapitol. Ale to je detail. Na Petra Kočiša som si musel zvykať. Ale podarilo sa celkom. Oceňujem, že sa do príbehu snažil vložiť aj intonačne, čo bolo fajn. Jeho jasný a zrelý hlas k takémuto dielu celkom ide.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Ústav

11.01.2021 Ověřený nákup

Na tento príbeh sa nedá len tak ľahko zabudnúť - dáva silné ozázky (a napísaný je brilantne)

Ak si záver knihy prečítam/pustím opäť - je to u mňa znamenie výnmočného diela (ekvivalent toho, keď v kine pri titulkoch hneď nevstanem). Pri tejto knihe som to urobil 3x. Nie preto, že som neporozumel, ale preto, že mi bolo naozaj ľúto, že príbeh končí a zároveň som si opäť užíval majstrovstvo Stephena Kinga. Až tak neobľubujem horory, ale ÚSTAV je iný a pre mňa je to zatiaľ jeho najlepšie dielo. Príbeh síce začína zvoľna, ale to ako potom graduje je úžasné. Už keď nič nové nečakáte, zrazu sa to tam objaví a vy premýšľate. Aj záver je brilantný a tiež emocionálny, nenechá nás (rovnako ako hrdinov) kľudnými. Dúfam preto, že si takto autor ponechal pootvorené dvere aj na ďalšiu časť. Mňa by určite potešilo poznať ich (či aj naše) ďalšie osudy.

A mimoriadne vysoko hodnotím načítanie Martinom Preissom, ktorý aj intonačne dal knihe hĺbku a dramatično a audioknihe to veľmi prospelo. Tiež chválim vhodne vybraté hudobné predely, ktoré sa snažili podčiarknuť aktuálne situácie.

Najskôr som si kúpil knihu INŠTITÚCIA (v SK preklade - mimochodom - porovanním prekladov konštatujem, že ten slovenský významne za tým českým kríva) ale akonáhle som ju v audiolibrix uvidel ako novinku, bolo rozhodnuté, že knihu nedočítam, ale vypočujem. A naozaj som si to mimoriadne užil.

Luke bol mojim spoločníkom niekoľko večerov. Na tento príbeh tak ľahko nezabudnem - dáva silné ozázky - ČO JE LEPŠIE? A ČO AK?

Recenze audioknihy Ilustrovaný muž

05.12.2020 Ověřený nákup

Fantazijné námety spojené jedným z príbehov do prelomového sci-fi diela

S úžasom je možné sledovať už len námety poviedok. Originálne a prekvapujúce sú aj ich deje, ktoré sa vyvrbujú do nečakaných situácií. Brilantné rozprávačské umenie, opisy, či dialógy len podčiarkujú hodnotu diela aj samotného Raya Bradburyho. Hoci má táto jeho prvá zbierka už svoje roky (1951), nič jej to na kvalite z pohľadu dnešného poznania neubralo (a ak sme už v niektorých veciach ďalej, rád som to toleroval a mal tak možnosť navnímať predpovede budúcnosti autora), skôr naopak. Veľmi rád som cestoval po rôznych planétach a zažíval zaujímavé nečakané príbehy, ktoré okrem audio verzie chcem vlastniť aj v knižnej podobe, kde bude mať Ilustrovaný muž určite svoje čestné miesto hneď vedľa Marťanskej kroniky a 451 stupňov Fahrenheita.

Vyzdvihnúť si zaslúži aj mimoriadne rozprávačské umenie Jaromír Medunu, ktorý svojim vcítením sa do príbehov pridal knihe tretí rozmer (intonačne, emocionálne ...). Tiež chválim preciznú dramatizáciu audioknihy hudobnými podmazmi (mimochodom rovnakými ako v diele 451 stupňov Fahrenheita, čo mi spočiatku trochu vadilo, nakoľko ten zážitok už nebol originálny, ale ku knihe sa hodí).

Ak máte radi sci-fi, tak túto zbierku, ktorá je považovaná za míľnik americkej science fiction, by ste nemali nechať bez povšimnutia.

Recenze audioknihy Osvícení

15.09.2020 Ověřený nákup

Interesantná "Kingovka", ktorú povýšila famózna interpretácia

Nie som fanúšikom hororu a predsa je toto tretie dielo od Stephena Kinga, ktoré som prečítal/vypočul. Začala to kniha O písaní, kde zaujme spôsob tvorby autora. A potom už som len chcel navnímať, ako to King robí v praxi. Nasledovala prvotina Carrie a potom Osvietenie - ako jeho asi najvýraznejšie dielo, ktoré som nechcel vynechať. A oplatilo sa. Príbeh sa vyznačuje postupným pridávaním a gradovaním, vynikajúco zvládnutými opismi a šírkou záberu. Zabieha do rôznych smerov, príbehov v pozadí a príbehov protagonistov, ktoré dokresľujú situáciu, charaktery a tak navodzujú atmosféru, v ktorej si aj sami vieme domyslieť, v akom stave sa kto nachádza a prežívať to s ním. Skvostom je gradácia a neusále udržiavané napätie. Sám sa čudujem, že ma to zaujalo, lebo horory nemusím :) ale ak toto bol horor, tak bol povýšený o brilantný spôsob podania, že sa mi to chcelo počúvať až do konca.

Špeciálne by som rád pri audioknihe vyzdvihol interpretáciu Petrom Jeništom. Mám napočúvaných už veľa audiokníh, ale to čo on dokázal intonačne s postavami hodnotím ako špičku. Pomáha to chápať dej, dodáva to knihe atmosféru, emócie a tretí rozmer a veľmi dobre sa to počúva. Skladám teda poklonu obom pánom.