Recenze uživatele Zoezoe

Audiomol Písař - 1 z nejčastěji píšících recenzentů

Recenze audioknihy V tieni

08.01.2021 Ověřený nákup

Tentoraz čistá detektívka - a to je výborné!

Vždy trochu tŕpnem, či predvianočný termín vydania novej dánovky nebude pascou na čitateľov - aby sa stihol termín, rýchlo treba knihu dokončiť a príbeh tým bude poznačený. Už sa to stalo, tak preto. Ale tentoraz nič také, je to čistá detektívna jazda zo začiatku 90. rokov, partia z kancelárie 141 je v plnej sile (ešte bez Chozého a Petry) a príbehu nič nechýba. Najneskôr začiatkom poslednej tretiny je jasné, kto je páchateľ, avšak príbehu to vôbec neškodí, práve naopak, dáva to príbehu ďalší rozmer. Príbehu svedčia aj podrobnosti ohľadne kriminologicko-technickej práce v praxi. Opisu brutalít a techniky je tak akurát, príbeh je vyvážený, nechýba obvyklý humor, ale aj cit a obyčajná ľudskosť. Pekný príbeh. Pán Mňahončák odviedol dobrú prácu, ale akosi si neviem na neho zvyknúť, je to však môj osobný problém. Zvukovo je audiokniha výborná, osobitne oceňujem, ako boli riešené telefonické rozhovory.

Vyšetřuje parta detektivů

Recenze audioknihy Špion, který přišel z chladu

30.12.2020 Ověřený nákup

Zaujímavý špionážny príbeh

Ku knihe som sa dostala náhodou, a to na počesť pamiatky jej autora, ktorý nedávno zosnul. Nie som fanúšik špionážnych trilerov, preto som ani nemala žiadne očakávania. Prečítala som si čo-to o autorovi, o jeho pohľade na svet, životnej dráhe a posolstvu, ktoré sa snažil svojimi knihami vyjadriť. Napokon to všetko sa naplno prejavuje nielen v knihe, ale najmä v doslove. Zvýrazňovalo sa, že jeho agenti sú anti-James Bondovia. Áno, to presne sedí. A paradoxne, vôbec to nevadí. Mierne intelektuálny a mierne reportážny štýl písania sa k príbehu vyslovene hodí, je to odraz prostredia, o ktorom autor píše a samotný príbeh je o to uveriteľnejší. I keď je to čistá fikcia. Mne stačilo, že som si vedela predstaviť, že by to tak mohlo byť. Že ľudia sú dobrí alebo zlí, falošní alebo čestní a je úplne jedno, akú majú ideológiu. Knihu som dopočúvala, ale nad tým, čo sa autor snažil povedať, rozmýšľam ďalej. To je zrejme najlepšia vizitka celej knihy - pri dobrom príbehu nenásilne núti premýšľať.

Recenze audioknihy Osmnáct pod nulou

26.12.2020 Ověřený nákup

Interpretácia super, príbeh ma neoslovil

Pavel Soukup je vynikajúci interpret. Povýšil text na umenie, je to cítiť každú minútu celých dlhých 12 hodín. Príbeh samotný ma neoslovil. Bol to výstrel naslepo, ktorý nedopadol dobre. I keď všeobecne vládne nadšenie touto knihou, ja ho bohužiaľ nezdieľam, hoci som fanúšikom detektívok, vrátane tých severských. Nevadí mi temno, alkohol, zvrátenosť v rôznych ohľadoch a iné typické prvky tohto typu detektívok. Na tomto konkrétnom autorovi sa mi nepáčilo (bola to od neho moja prvotina a zrejme aj derniéra) jeho vykreslenie páchateľov ako tých geniálnych, na všetko pripravených, zázračne vždy o krok vpred pred zvyškom sveta .... Nebyť nahovorenia pánom Soukupom, asi to vzdám - v papierovej podobe by som to vzdala nabetón.

Severská

Hodnocení audioknihy Svědkyně obžaloby a další povídky

03.12.2020 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Apage Satanas

29.11.2020 Ověřený nákup

Milá oddychovka

Relatívne stručná detektívka vyslovene poteší. Je to klasický Vondruška, tentoraz v trocha viac pikantnom kabáte. Musela som si zvykať na iný spôsob nahovorenia, než som zvyknutá z predchádzajúcich kníh. Kombinácia mužského a ženského hlasu ma najprv zaskočila, ale nakoniec treba povedať, že to vôbec nebolo na škodu. Bonusom sú aj podmazové zvuky prostredia, kde sa dej odohráva. Fajn počúvanie, pekne som si pri ňom oddýchla.

Historická

Recenze audioknihy Svědectví

27.11.2020 Ověřený nákup

Ako to dopadne v Gileáde?

Margaret Atwoodová sa stala mojou obľúbenou autorkou. Z troch jej kníh, ktoré som čítala, sa mi však táto javila ako najmenej jej vlastná, teda najviac poplatná požiadavkám publika. Po veľkom úspechu seriálu Príbeh služobnice, na ktorom autorsky spolupracovala, sa ani niet veľmi čomu čudovať a dokonca sa k tomu autorka aj sama priznáva. Napriek všetkému je trojaký pohľad rozprávania príbehu, ktorý sa viaže k začiatkom Gileádu (klérofašistický totalitný nástupca USA), jeho vrcholnej ére a obdobiu rozkladu, nápaditý a zaujímavý. Môžeme porovnať našu vlastnú skúsenosť 30 rokov dozadu, prípadne z obdobia 50. rokov. Čo ma však najviac fascinovalo a čo sa autorke podarilo naozaj skvele, je veľmi uveriteľné vykreslenie toho, ako ľahko a ako rýchlo sa vieme dostať zo slobodnej spoločnosti do totality a ako sa ľudia menia na zvery, dokonca proti vlastnej vôli. A potom, ako ťažké je odstrániť experiment, aké náročné je vrátiť sa späť do normálu, keď sú už všetci nasiaknutý tým nenormálnym, ktoré vlastne považujú za normálne. To je základ pre otázky, ktoré som si kládla na pozadí inak celkom akčného deja, ktorý sa ku koncu značne zrýchľuje. Hoci sa to môže javiť ako ženská literatúra, zvládne ju vypočuť aj muž a celkom so zážitkom, si myslím. Výnimočne mám aj papierovú verziu knihy a prvý raz som striedavo čítala a počúvala. Musím povedať, že zážitok z audioknihy je väčší, lebo hlasy pre jednotlivé postavy rozprávačiek boli vybrané veľmi umne. Skúsená teda Lídia alias pani Medvecká, pokorná teda Viktória a drzá pubertiačka Daisy alias ... Opäť raz klobúk dole pred audioverziou, je skvelá. Viac niet čo dodať, každému odporúčam, stojí za prečítanie, resp. vypočutie!

Dystopie / Postapo

Recenze audioknihy Sedem sestier

16.11.2020 Ověřený nákup

Plnohodnotná romantika

Knižka je určená pre skutočne romantické duše. Príbeh sa odvíja pomaly, v súčasnosti aj v minulosti, je plný romantických peripetií na pozadí skutočných udalostí stavby sochy Krista nad Rio de Janeiro a spôsobu života v Brazílii, ale aj v Paríži na prelome 20. a 30. rokov 20. storočia. Pri výbere príbehu som trochu vyšla zo svojho žánru a nebola to šťastná voľba, avšak treba uznať, že Zuzana Kapráliková odviedla pri prednese úžasnú prácu a jej hlas a spôsob interpretácie sa ku knižke naozaj hodia. Kto má rád nekonečné zákruty spôsobené srdcovými záležitosťami a chce veriť v dobro ľudskej povahy, určite sa mu bude knižka páčiť.

Recenze audioknihy Já, Poutník

08.11.2020 Ověřený nákup

Vynikajúca audiokniha!

Začnem zdanlivo od konca - prednes Martina Stránského spolu s celkovým ozvučením knihy ju pozdvihol takmer do dokonalosti. Ide o veľmi dlhý príbeh a neviem, či by som udržala niť v papierovej podobe, avšak v audio verzii to nebol problém. Nezameniteľný, veľmi príjemný hlas a vždy ten správny prednes ma okamžite po zapnutí preniesli plnohodnotne tam, kde som skončila. Bol to vždy zážitok sa započúvať. Kombinácia veľkého špionážneho príbehu a vyšetrovania obyčajnej vraždy sa naozaj vydarila. Tak, ako sa striedajú príbehy, strieda sa aj pohľad autora - od makro politiky až na dno ľudskej duše so všetkým hrdinstvom a špinou, ktorej sú ľudia schopní. Navyše je téma celkom aktuálna - šírenie nebezpečného vírusu - až z toho miestami mrazí. Vrele odporúčam každému milovníkovi napätia a dobrých príbehov, pretože aj dlhšie opisy udalostí stoja v knihe za to. Jediné, čo ma mrzí, je, že kniha je už dočítaná ...

Špionážní & politický

Recenze audioknihy Diabol v zrkadle

20.10.2020 Ověřený nákup

Príliš priamočiary dej

Štvrté pokračovanie príbehu vyšetrovateľov Steina, Jaroša a Barbariča je zasadené do zúriacej rekatolizácie Rakúska. Hrdinovia od prvého momentu až do konca knihy sledujú svoje stopy bez väčších odbočiek, iba v závere sa vynárajú Barbaričovi otázky, či je naozaj všetko tak, ako sa to javí. Práve tento linerárny vývoj deja bolo to, čo som tentoraz neocenila. Rôzne odbočky a slepé uličky, ktoré boli do príbehu včlenené v predchádzajúcich dieloch, z môjho pohľadu obohacovali dej a celkový zážitok. Napriek tejto výhrade som si knihu rada vypočula a teším sa na ďalšie pokračovanie. Marek Geišberg je rozprávač, ktorý sa skvele hodí k tomuto typu príbehov, nie je mu čo vytknúť.

Historická Vyšetřuje parta detektivů

Recenze audioknihy Hříšní lidé Království českého I. - Komplet

09.10.2020 Ověřený nákup

Štyri príbehy - radosť počúvať

Príbehy pána Vondrušku, ktorých hlavným hrdinom je kráľovský prokurátor Oldřich z Chlumu s jeho pomocníkmi Otom a Divišom, sa počúvajú naozaj dobre a tento súbor štyroch z nich nie je výnimkou. Sú to inteligentné detektívky vsadené do historických reálií, často prepletené rôznymi pikantnými vsuvkami. Počúvali sa naozaj dobre - zhltla som štyri príbehy za sebou bez toho, aby som sa nudila, pretože každý z nich je mierne iný, nejde o rovnakú schému. Jediné, čo by sa dalo dramaturgicky vytknúť, je to, že príbehy nie sú usporiadané v časovej súslednosti, teda sú takpovediac "napreskačku" aj niekoľkých rokov, preto občas človek rozmýšľa, kde v čase sa práve nachádza a čo sa predtým hrdinom stalo - nejde len o hlavné postavy, ale najmä o rôzne vedľajšie línie, ktoré sú ale pre príbeh samotný dôležité. Hlasový prednes pána Hyhlíka je výborný, tomu sa nedá vytknúť vôbec nič. Má v sebe skrytý humor, čo je v detektívke veľmi osviežujúci prvok.

Historická Vyšetřuje muž

Recenze audioknihy Právo první noci

04.08.2020 Ověřený nákup

Tentoraz o pikantnosti nie je núdza

Už samotný názov napovedá, že o pikantnosti nebude núdza a je to naozaj tak. Neviem, či to má pán Vondruška načítané z dobových kroník, a teda čiastočne čerpá z reality, alebo si to proste primyslel a historická realita bola iná, ale napriek silnému postaveniu cirkvi v tom čase, sú mnohé jeho príbehy miestami veľmi hriešne a muži, ani ženy si s prílišným dodržiavaním morálky starosti nerobia. Ono sa to k detektívke aj celkom hodí, obzvlášť, ak má jeden z detektívov sukničkárstvo ako osvedčenú pracovnú metódu. Tentoraz je cudzoloženie, i keď vynútené, priamo v centre príbehu. Ten je pekne vyskladaný, trpezlivo a logicky. Celkový obrázok sa ukáže až na konci, i keď pozornejší poslucháč niečo tuší už oveľa skôr. Vôbec to však nevadí, počúvanie je to skvelé tak či tak. Príbehu, ani audiostránke nemám čo vytknúť.

Recenze audioknihy Hocikam mimo tohto sveta

03.07.2020 Ověřený nákup

Z medzivojnovej Bratislavy

I keď detektívne príbehy reportéra bulvárnych bratislavských novín A-Z Antona Zárubu mám veľmi rada, tentoraz mi príbeh tak úplne nesadol. Príliš melancholický a zvláštny na môj vkus, v súlade s nadpisom "mimo tohto sveta". Kto však má rád surrealistické prvky, bude sa mu knižka istotne páčiť.

Recenze audioknihy Jeden mrtvý navíc

16.06.2020 Ověřený nákup

Opäť milá historická detektívka

Brat Cadfael sa aj v tomto príbehu ukáže ako prvotriedny znalec ľudskej povahy, keď na základe svojich rozsiahlych skúseností dokáže predvídať správanie druhých ľudí - aj priateľov, aj protivníkov. Taký trošku predobraz slečny Marplovej. I keď dej v tomto prípade plynie naozaj pomaly, nevadilo mi to, pretože mi jednak vyhovoval hlas pána Soukupa a jednak tento pokľudný priebeh sa k deju celkom hodil. Audiostránka, vrátane zvukových predelov, super, nie je čo vytknúť. Preto za mňa na jednotku!

Recenze audioknihy Zázrak svaté Winifredy

04.06.2020 Ověřený nákup

Veľmi milé počúvanie

Je to príjemná knižka, dobre sa počúva, neurazí a povzbudí aj k hlbšiemu zamysleniu nad ľudskou povahou, ktorej zákutia sú naozaj kľukaté. Plynie relatívne pomaly, ale komu to vadí? Audiostránka je výborná.

Kto má rád Chestertonovho Otca Browna, tomu sa bude páčiť aj otec Cadfael. Ja som si to užila a teším sa na ďalší diel!

Recenze audioknihy Ďáblův sluha

29.05.2020 Ověřený nákup

Vydarená detektívka

Ako už u pána Vondrušku býva zvykom, nejde o žiaden krvák. I keď mŕtvol je tentoraz naozaj dosť a dokonca, ako napovedá aj názov, v podozrení je sám vládca pekiel a jeho pomocníci, príbeh sa odvíja pomaly, ale vôbec to nevadí. Medzičasom sa dozvieme čo-to o bežnom živote obyčajných ľudí aj šľachty v stredovekom Českom kráľovstve, pričom zvyčajná pointa Vondruškových príbehov, že ľudská povaha sa vekmi nemení, sa naplní aj tentoraz. Ani o vtipné situácie nie je núdza. Počúvanie je to naozaj príjemné, ako zmysluplnú oddychovku možno iba odporúčať.

Recenze audioknihy Ohnivé znamenie

16.05.2020 Ověřený nákup

Výborná knižka!

Pán Červenák je mojím obľúbeným autorom a ani tentoraz nesklamal. Ako rodená Bratislavčanka som ocenila situovanie deja do stredovekého Prešporka, vrátane bohatých opisov vtedajších geografických súvislostí. Opäť sa mi oživili archaické pomenovania všetkého možného, od zbraní, cez kusy odevov až po jedlo, čo je veľmi príjemné spestrenie inak relatívne pochmúrneho deja. Ani tentoraz nie je o dobrodružstvo a o s tým spojené mŕtvoly núdza, ale všetko je vyrozprávané s ľahkosťou, že ani slabšie povahy sa nemusia báť a naopak, milovníci temných príbehov neprídu skrátka. Príbeh je zaujímavo vystavaný, pretkaný obvyklým doťahovaním trojice vyšetrovateľov, sarkazmom kapitána Steina a občas grotesknými výstupmi notára Barbariča. Finále je na pokračovanie, čo sa mi osobitne páčilo. Interpretácia pána Geišberga mladšieho mi vyhovuje, rovnako tak zvuková stránka audioknihy. Za mňa teda všetko perfektné a dúfam, že čoskoro príde na trh ďalší diel v tomto nastavení.

Recenze audioknihy Sněžný měsíc

08.05.2020 Ověřený nákup

Tentokrát som nebola nadšená

Po dlhšej dobe som sa tešila na novú knižku od pani Klevisovej. Bohužiaľ, sklamanie. Príbeh sa zo začiatku ťahá ako guma v gatiach a nie a nie sa prehupnúť do detektívnej roviny. Snažila som sa v spleti vzťahov a osobných príbehov nestratiť a dalo mi to dosť zabrať. Nakoniec som zistila, že polovica je doslova podružných až treťoradých a pre samotný príbeh nemajú zmysel, lebo sa nijako s hlavným dejom nepretnú. Pozitívne je zasadenie do krásnej prírody Beskýd a tiež oceňujem ekologický rozmer príbehu. Ako spoločenský román fajn, ale ako detektívka nič moc. Interpretácia bola výborná. Aj tá pomohla, že som knižku dopočúvala v relatívnom zaujatí, keďže interpretka vedela aj to málo napätia pekne gradovať.

Recenze audioknihy 1793

29.03.2020 Ověřený nákup

Je to originálna kniha

Myslela som si, že detektívok a trilerov som už prečítala toľko, že každý nový viem priradiť k nejakej už existujúcej skupine. Toto je však úplný originál - alebo - prvá kniha novej skupiny. Je temný, ale nie príliš - keď má človek pocit, že stačilo, toto už nedávam, dej sa naozaj zvrtne a zrazu to začne byť úplne stráviteľné. Ide o historickú detektívku, ale Vondruška, ani Červenák to nie sú. Niť príbehu sa tiahne pomaly, ale rozvláčne to nie je, miestami dej uteká skutočne rýchlo. Žiadna z postáv, naozaj ani jedna, nie je "ten klaďas". Biela v knihe neexistuje, možno okrem snehu - každý je v nejakej svojej časti nesprávny, nejako pošpinený, ako celé prostredie chaotického Švédska roku 1793 alebo lepšie povedané postavy sú proste ľudské, a teda vo všeobecnosti uveriteľné. Netajím, chytilo ma to a teším sa na pokračovanie s prostým názvom 1794. Čo sa audiostránky týka, nie je čo vytknúť, pán Bambas nemohol urobiť viac. Zmena hlasu v celej knihe podľa typu postavy a jej zdravotného stavu, to sa len tak nevidí, resp. nepočuje, klobúk dole!

Recenze audioknihy Nevieš dňa, nevieš hodiny

20.03.2020 Ověřený nákup

Obavy sa nenaplnili - nová interpretácia je výborná!

Začnem od konca - asi každý s napätím čakal, ako dopadne výber nového interpreta dánoviek po neopakovateľnom M. Geišbergovi. Nakoniec to dopadlo výborne - hoci rozbeh bol všelijaký, pán Mňahončák sa rýchlo "chytil" a najneskôr druhá polovica bola ako za starých čias. Klobúk dole pre vydavateľa - výborný výber, aj pre interpreta samozrejme. Samotný príbeh je klasickou detektívkou, ktorá začína netradične, preto je aj rozbeh dlhší. Nechýbajú však šťavnaté dialógy z kacelárie 141, resp. medzi detektívmi a súdnym lekárom, preto nejde o žiadnu nudu. Som rada, že som si knižku vypočula.

Recenze audioknihy Báje evropských měst

09.03.2020 Ověřený nákup

Mimoriadne zaujímavé čítanie - aj pre deti

Audioknihu sme počúvali v aute počas dlhej cesty na a z dovolenky. Od osemročného cez tínedžera až po nás dospelých sme sa z knihy všetky tešili. Príbehy sú vyskladané veľmi príjemne, vždy z iného súdka, takže to rozhodne neskĺzne do nejakej schémy, i keď sme počúvali veľa príbehov za sebou. Vždy bolo jasné, ktorý bol ktorý. Teritoriálne rozčlenenie príbehov bolo zaujímavé aj pre následné debaty o rôznych súvislostiach, ktoré boli v príbehoch naznačené a ktoré sme si spoločne dorozprávali a ani sme nevedeli, ako pekne nám tá dlhá cesta ušla. Audiostránka je tiež bezchybná, striedanie mužského a ženského hlasu a rôznych interpretov koncepcii knihy len prospieva. Výborná knižka, vrelo odporúčam!

Recenze audioknihy Smrtící bílá

09.03.2020 Ověřený nákup

Po štvrté a zasa mierne inak - tentoraz úplne podľa môjho gusta

Autorka sa v každej z predchádzajúcich troch kníh vybrala mierne iným smerom. Kým v trojke sa dala na temné chodníčky, v tejto štvorke sa akoby vrátila do starých koľají jednotky. Celá kniha má skôr charakter románu s detektívnou zápletkou ako typickej krimi, resp. thrilleru, dej sa odvíja postupne, ale veľmi umne, takže sa človek nenudí. V podstate som sa bavila celý čas a vždy, keď som musela audioknihu vypnúť, som sa nevedela dočkať, kedy ju budem môcť počúvať znova. Veľmi nenápadne sa splietajú nitky jednotlivých častí deja, vždy z inej strany, takže konečný obrázok, hoci ho máme celý čas takpovediac pod nosom, sa ukáže až na konci. Niečo na štýl, kto chce kam, pomôžme mu tam .... Výhrady, že ide vo vzťahu Strikea a Robin o červenú knižnicu, som registrovala od počiatku, ale nemám ten pocit, podľa môjho názoru všetko bolo držané v únosnej rovine a v kontexte predchádzajúcich dielov sa len prirodzene veci vyvíjali ďalej. Teším sa na päťku - ak pôjde v tomto duchu, bude to super! Čo sa týka audiostránky, už som si na interpreta zvykla, nemám žiadne výhrady, dokonca sa mi zdá, že tentoraz sa pán Rímský naozaj snažil a vložil aj o niekoľko dramatických prvkov viac, čo celkovému zážitku len a len prospelo. Fakt dobré!

Recenze audioknihy Zločin na Bezdězu

09.02.2020 Ověřený nákup

Vondruška ako má byť - na jednotku!

Pána Vondrušku beriem ako stávku na istotu a súčasne spôsob, ako si naozaj oddýchnuť. Žiaden krvák, žiadna extrémna dráma, proste stará dobrá príbehová detektívka z čias Českého kráľovstva. Tentoraz do bodky. Knižke svedčí dlhší rozsah, autor tak má priestor rozvinúť dej do šírky aj do hĺbky. Postavy sa nesústredia len okolo riešenej záhady (úmrtia), ale sú opísané ako komplexné ľudské bytosti, ktorým nie je cudzia nevera, prílišná zbožnosť, zlodejina, klamstvo alebo mocibažnosť. Autor celý príbeh veľmi dobre rozohral a naširoko rozdané karty v závere pekne zúročil. Jediné, čo ma miatlo až do druhej polovice knihy, boli mená - niektoré krstné mená sa opakujú pri rôznych ľuďoch a bolo ich tak veľa, že som si dlho nebola istá, kto je kto, samozrejme, okrem postáv z rodiny a služobníctva kráľovského prokurátora Oldřicha z Chlumu ako hlavnej postavy kráľovského vyšetrovateľa a súčasne hostiteľa rodového snemu na jeho hrade Bezděz, kde sa celý dej odohráva. Zvuková stránka mi až tak nevyhovovala, ale to je len subjektívny dojem, objektívne je všetko v poriadku.

Recenze audioknihy Zatím dobrý - Mašínovi

30.01.2020 Ověřený nákup

Výborné

Ku knižke som sa paradoxne nedostala cez tému, ale cez jej autora. Vo veľkom rozhovore pre jeden slovenský denník sa pán Novák zmienil aj o tejto knižke a zaujalo ma to. Priznám sa, že k téme Mašínovci som nemala žiaden postoj, čo mi umožnilo brať knižku takú, aká naozaj je, bez názorových predsudkov. Podľa mňa je výborná. Hoci autor nijako nebičuje emócie, skôr naopak, je vecný, úplne oprostený od pátosu (čo je naozaj skvelá vlastnosť), knižka má spád a prináša napätie často väčšie ako švédska detektívka. Fakticky som nevedela prestať počúvať, to sa mi často nestáva. Mierny cynizmus a šťavnatý slovník mi nevadili, patrili k deju. Hlas pána Ornesta akoby sa zrástol s dejom, dotváral ho a dodal textu tú povestnú iskru, o ktorej sa píše aj v knihe. V zásade je jedno, či ide o faktografiu alebo o beletriu, na Mašínovcov si každý urobí názor sám a autor nám ho nijako nevnucuje. To bolo tiež sympatické. Vskutku výborná kniha, som veľmi rada, že som ju objavila, odporúčam!

Recenze audioknihy Tajný deník čínské císařovny

25.01.2020 Ověřený nákup

Posledná čínska cisárovná - despota alebo obeť ?

Keďže ma dejiny Číny zaujímajú, s radosťou som siahla po tejto knižke. Na počúvanie je relatívne útla. Z Wikipedie som sa dozvedela, že životopis cisárovnej je beletristicky spracovaný len v tejto knižke. Hoci ide o fikciu, sľubovala som si od nej aj veľa faktografických údajov, do ktorých bude zasadený dej. V tomto bode to bolo trocha sklamanie, lebo štýl písania je naozaj akoby denník, teda prináša výsostne subjektívne vnímanie reality z pohľadu hlavnej postavy a rozprávačky. Rozprávanie síce postupuje chronologicky, ale častokrát bez presného zasadenia do určitých konkrétnych udalostí. Keďže o tejto cisárovnej sa píše ako o krutej a paranoidnej vládkyni, ktorá si žiarlivo strážila svoju moc, bolo zaujímavé sledovať, ako sa s tým vysporiada autor. A myslím, že práve na tento smer sa autor zameral. Aby cisárovnú vykreslil ako ľudskú bytosť a simuloval jej vnímanie vecí, ktoré viedlo k rozhodnutiam o konkrétnych ľuďoch, aj o celej ríši. Občas balansuje na hrane červenej knižnice, ale ustojí to. Audio stránka je výborná, pokojný hlas hlavnej postavy a striedanie mužských a ženského hlasu podľa postáv knižke vyslovene svedčí. Nič ma pri počúvaní nerušilo, ani nerozčuľovalo, preto ako oddychovku môžem túto knižku každému odporúčať na vypočutie.

Recenze audioknihy Muž z ostrova Lewis

17.12.2019 Ověřený nákup

Na môj vkus trochu rozvláčne

Kto má rád silné príbehy a nevadí mu, že dej sa odvíja pozvoľna, jednotlivé diely skladačky zapadajú na svoje miesto s istým časovým posunom a najmä, že vo finále vyjde najavo, čo sme celý čas netušili, potom si príde na svoje. Ja bohužiaľ medzi tieto trpezlivé typy nepatrím. Detektívna zápletka bol ten prvok, ktorý ma nenechal príbeh opustiť a nútil ma počúvať do konca, a to spolu s vynikajúcim, naozaj vynikajúcim prednesom p. Dvořáka - jemným, citlivým, keď bolo treba vecným alebo aj autoritatívnym, vždy úplne vhodným k príbehu. Zvukovej stránke knihy niet čo vytknúť. Úprimne povedané, v knižnej podobe by som to asi vzdala, ale audioverzii sa vďaka audio stránke nedalo odolať.

Recenze audioknihy Skála

16.11.2019 Ověřený nákup

Iné, ako som čakala

Prvý diel hebridskej trilógie som čítala až po čínskej sérii, pretože v mnohých recenziách čitatelia vymedzovali čínsku sériu voči hebridskej v tom zmysle, že hebridská bola úplne iná úroveň (vyššia). Súhlasím s tým, že je úplne iná a áno, obsahuje o dosť komplexnejšie rozprávanie aj čo sa hĺbky postáv týka. Ide však skôr o psychologickú drámu s detektívnou zápletkou ako o skutočnú detektívku. A to mi nevyhovovalo. Nemám nič proti tomu, ak sa v detektívke navodí atmosféra bárs aj rozsiahlejším opisom vzťahov a príbehov z minulosti, ale tu to bolo výlučne o tom, čo sa stalo kedysi a čo malo zásadný vplyv na aktuálne udalosti, v zásade výlučne v psychologickej rovine. Musím povedať, že ani načítanie mi nesadlo, ale to je len otázka osobnej preferencie, inak zvukovej stránke nie je čo vytknúť. Napriek všetkému idem na druhý diel. Jednak teraz už viem, čo mám čakať a tiež preto, lebo som proste zvedavá na pokračovanie príbehu.

Recenze audioknihy Dívka, která musí zemřít

15.10.2019 Ověřený nákup

Nevyužitý potenciál

Som fanúšik Lisbeth Salanderovej. Práve preto mám z práve dopočúvanej knižky zmiešané pocity. Veľmi aktuálny a veľmi dobre spracovaný problém mediálnej dezinformácie s priamym dopadom na ľudský život je zmiešaný s vyrovnávaním sa s minulosťou samotnej Lisbeth. A práve v tomto druhom bode spočíva problém - všetko je to akési skečové, nedotiahnuté do konca, čierno - biele, až príliš lapidárne. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že autor mal zmluvu na viacero kníh a v tomto prípade nestíhal termín, tak knižku musel dokončiť čo najrýchlejšie, bez možnosti osobitného zamyslenia alebo nebodaj ponoru do postáv. Odkaz Stiega Larsona je tu naozaj len málo čitateľný. Ale - pozitívna je audio stránka - opäť pán Stránský potešil, je pre celkový dojem z knihy značným prínosom.

Recenze audioknihy Inheritance

14.10.2019 Ověřený nákup

Prekvapujúce finále

Nie som fanúšik fantasy a napriek tomu sa mi tetralógia veľmi páčila. Určite k tomu prispela audio stránka, lebo prednes pána Stránskeho je naozaj jedinečný a jedinečne úžasný. Možno je to aj tým, že tretí a najmä tento štvrtý diel prinášali viac ako len boj dobra a zla za účasti imaginárnych bytostí zo sveta fantázie. Hovorili o znášanlivosti, o potrebe porozumenia pre inakosť a o pokore, ktorá mení ľudí v lepšie bytosti. Ak si človek dosadí za jednotlivé autorom opisované rasy naše skutočné ľudské rasy, príbeh je až mierotvorný a celkom aktuálny do súčasnej doby. A navyše nekončí záverečným bojom, ale pokračuje ďalej a hovorí, aké ťažké je veci dotiahnuť do konca, do stavu bežného chodu vecí, keď opadne adrenalín a všetko by sa malo vrátiť do normálnych koľají. Súhlasím s niektorými inými čitateľmi, že rozsahom je knižka takmer nekonečná a určite by zniesla užší rozsah, ale práve vďaka prednesu pána Stránskeho som si ju užívala celý ten dlhý čas. Môj záverečný dojem teda je, že celý ten rozsiahlo vyrozprávaný príbeh má aj hlbší zmysel a občas ma prinútil sa skutočne zamyslieť. A toto sa mi páčilo najviac.

Recenze audioknihy Eldest

12.09.2019 Ověřený nákup

Dvojka nesklamala!

Komu sa páčila jednotka série - Eragon - ten bude spokojný aj s dvojkou. Dvojka je zjavne mostíkom medzi úvodom a finále, preto, hoci nie je núdza o dobrodružné časti, človek musí byť pripravený na veľa vysvetľovania, aby takto plasticky opísané prostredie a postavy mohli byť využité v ďalšom deji. Navyše sa príbeh vetví do viacerých rovín a autor sa priebežne vracia k detailom, preto sa nedá počúvať len tak na pol ucha. Často som si hovorila, ako to alebo ono autorovi napadlo, typicky napríklad pri celých pasážach v jazyku trpaslíkov alebo iných rečiach. Podrobné opisy iných rás, ako autor nazýva iné bytosti, sú pre človeka s obmedzenou predstavivosťou naozaj fascinujúce. Hoci sa priebežný dej môže zdať málo dynamický, finále knihy je strhujúce. Teším sa na trojku!

Recenze audioknihy Eragon

12.09.2019 Ověřený nákup

Fantasy podľa môjho gusta

Keďže išlo z mojej strany o výstrel naslepo, nič som o Paoliniho tetralógii netušila, nemala som žiadne očakávania. Len hlas pána Stránskeho bol pre mňa zárukou, že keď už nič, aspoň to bude príjemné pre ucho. Po pomalšie sa rozbiehajúcom úvode ma však príbeh úplne vtiahol, až pohltil. Ide síce o rozprávku pre dospelých, ale tým, že žiadna z postáv nie je úplne biela alebo úplne čierna, príbeh nie je ploský, ale plnokrvný. Ničoho nie je príliš, jednotlivé zložky príbehu sú vo vzájomnej rovnováhe, preto nie je čas sa nudiť, ale ani stresovať. Občas trochu vidno, že autor bol pri písaní mladík, ale celku to neublíži. Zvuková stránka audioknihy je vynikajúca, pán Stránský predčil aj vysoké očakávania. Rozhodne pokračujem v celej tetralógii!

Recenze audioknihy Hadohlavec

20.07.2019 Ověřený nákup

Chvalabohu, je koniec čínskej série

Toto nebude pozitívna recenzia, i keď niečo by sa predsa len našlo, a to interpretácia. Vôbec si neviem predstaviť, že by som knihu dočítala v papierovej podobe, ale audioverzia s oboma interpretmi bola oveľa stráviteľnejšia. Niekto už skôr povedal, že s čínskou sériou to ide diel od dielu dole vodou a tento diel stratil aj tu jedinú pridanú hodnotu, ktorou bol v minulých dieloch prítomný detailný popis čínskeho prostredia, keďže dej prebieha v USA. Vzťah Li Jena a Margaret je čoraz viac ako z červenej knižnice a raz nepochopím, ako môže byť racionálna vedkyňa a odborníčka prvej triedy súčasne takou hysterickou a domýšľavou ženou. Detektívny príbeh je priemerný, zhruba začiatkom poslednej tretiny je jasné, ako sú karty rozdané, čo ma teda vôbec nepotešilo. Celkovo o žiadny super zážitok nejde, ale audioverzia ani neurazí.

Recenze audioknihy Sál smrti

24.06.2019 Ověřený nákup

Konečne poriadka detektívka a nie lovestory

Dopočúvala som tretí diel čínskej série detektívok o pekingskom vyšetrovateľovi Li Jenovi a americkej patologičke Margaret Camblovej v značne lepšej nálade než som mala po prvých dvoch dieloch. Tentoraz ani vzájomný vzťah oboch hlavných predstaviteľov, ktorý bol v predchádzajúcich dieloch vykreslený a la Rosamunde Pilcherová, nekľal toľko uši a väčšina pozornosti sa tak mohla sústrediť na príbeh samotný. Išlo o vyšetrovanie série úmrtí mladých žien, ktorých pozostatky čistou náhodou vykopali pri stavbe nového komplexu budov v Šanghaji. Li Jena zavolajú z Pekingu vyšetrovať vraždu, Margaret mu pomáha. Peking a Šanghaj sú odvekí rivali a táto rivalita sa tiahne celým príbehom, samozrejme v mnohých iných, aj prenesených súvislostiach. Autor nešetrí faktografickými údajmi, čo rozhodne nie je na škodu. Príbeh sa pekne rozvíja, k čomu značnou mierou prispieva aj stále výborná zvuková stránka, pretože kombinácia mužského a ženského hlasu podľa toho, ktorý z hlavných hrdinov je práve v popredí, je výrazným plusom celej audioknihy. V prípade Sálu smrti môžem konečne s čistým svedomím povedať, že audioknihu odporúčam na vypočutie ako oddychovku.

Recenze audioknihy Čtvrtá oběť

14.06.2019 Ověřený nákup

Veľmi dobre nahovorená kniha

Začnem od konca: zvuková stránka knihy je vynikajúca. Kombinácia mužského a ženského hlasu prislúchajúcich vždy k deju týkajúceho sa jednej alebo druhej hlavnej postavy bol výborný nápad, navyše hlasy sú veľmi kultivované, príjemné na počúvanie, neuspávajú, ale ani neburcujú. Naozaj veľmi dobre nahovorený príbeh. Prvý diel tejto série som čítala v papierovej podobe a veru som mala problém to dotiahnuť do konca, lebo som už bola unavená z "húpačkového systému" autora - krok vpred v deji, dva kroky vzad, medzitým beznádej v medziľudských vzťahoch. Audioknižná verzia toto negatívum do značnej miery potláča tým, že si ho človek neuvedomuje, hoci je tento húpačkový model prítomný aj v druhom dieli. Čínsky detektív Li Jen a americká patologička Margaret Cambelová vyšetrujú vraždu štyroch ľudí, z toho jedného Američana čínskeho pôvodu. Celý príbeh sa odohráva v Pekingu konca 90tych rokov, pričom vykreslenie reálií sa autorovi vydarilo. Li a Margaret majú medzi sebou nevysporiadaný osobný vzťah, ktorý sa na môj vkus až príliš intenzívne rozpitváva a vinie sa celým príbehom. Samotný detektívny príbeh je umne vyskladaný, občas plynie príliš pomaly (krok vpred, dva vzad), ale dá sa aj tak. Oplatí sa vyčkať na záver, v tejto audioverzii obzvlášť!

Recenze audioknihy Mŕtvy na Pekelnom vrchu

31.05.2019 Ověřený nákup

Historická detektívka ako má byť

Som z knihy nadšená. Dávno som si chcela prečítať niečo od pána Červenáka, ale akosi som sa k tomu nedostala. Preto som po audioknihe "chňapla" okamžite, ako bola na portáli avizovaná. Splnila všetky moje očakávania - dobrý príbeh, ktorý má ťah na bránu, v dialógoch sa neplytvá slovami, ale nechýba ani vtip, primeraná dávka napätia, plnohodnotne vykreslené historické pozadie, ktoré sa mi javí aj celkom historicky presné. Ako bonus sa človek podučí niekoľkým archaizmom z oblasti gastronómie, baníctva, zbraní a streliva. Svižnejší a divokejší Vondruška, i keď porovnávanie autorov asi nie je správne. Príbeh je situovaný do kráľovského banského mesta (Banská) Štiavnica za vlády Rudolfa II., kedy habsburská ríša bezprostredne čelila tureckej hrozbe. Kapitán Stein so svojim pobočníkom majú vyšetriť, či sa v meste nenachádza zradca z radov meštianstva, ktorý by pomohol Turkom ovládnuť toto bohaté mesto. Drsní Stein a jeho pobočník Jaroš dostanú tretieho spoločníka v osobe mestského notára Barbariča, ktorý je všetko iné, len nie drsný chlap. Všetci traja sa chopia zadanej úlohy s vervou sebe vlastnou. O napätie nie je núdza až do finále. Zvuková stránka mi vyhovovala, pán Geišberg mladší má vhodný hlas pre takýto typ príbehu a keďže väčšina postáv je mužských a nie sú to žiadne padavky, vie ho aj pekne uplatniť.

Recenze audioknihy Dalajlamova kočka

28.05.2019 Ověřený nákup

Skvelá knižka

V prvom rade musím povedať, že som od knižky nič neočakávala. Môj záujem rástol postupne a zámerne som knižku počúvala na etapy, aby som mohla medzičasom rozmýšľať nad vypočutými časťami. Stálo to za to! Je to naozaj veľmi podnetné dielo. Spojenie príbehov rozprávaných z perspektívy dalajlámovej mačky s myšlienkami budhizmu alebo skôr posilnením duchovna v nás sa autorovi naozaj vydarilo. Vďaka príbehom sa človek nenudí, netreba sa nútiť do počúvania, naopak, miestami je knižka plná vtipu, i keď ide o ponor do duše (nielen človeka, ale aj zvieraťa). Myslím, že knižka minimálne pomôže rozšíriť obzory každému poslucháčovi a pomáha nastaviť zrkadlo, ktoré každý z nás aspoň raz za čas potrebuje. Vrelo odporúčam. Prednes je výborný, pani Jirešová je pre mňa hviezda - vynikajúco prispôsobuje intonáciu, farbu a silu hlasu k danej situácii a pôsobí to prirodzene, vyslovene obsahu knihy pomáha.

Recenze audioknihy Ja som niekto iný

28.05.2019 Ověřený nákup

Návrat Antona Zárubu

Knižka je zaujímavá. Je to môj druhý titul od pána Juríka a tentoraz som ho celý počúvala so zatajeným dychom. Niežeby to bolo až tak napínavé, skôr človek stále nevie, na čom je, o čo v skutočnosti ide. To stále prítomné podprahové napätie je veľmi obohacujúci prvok. Zaujímavý je aj opis reálií, teda Bratislavy a miesta kdesi na západnom Slovensku len pár dní/týždňov po skončení II. svetovej vojny z perspektívy obyčajného človeka bez akejkoľvek politickej angažovanosti a v rámci jeho bežného života. Zvuková stránka bola tentoraz úplne v poriadku a na prednes pána Ďuriša som si už asi zvykla. Celkový dojem je veľmi priaznivý, kto má rád pokľudné dielka s príležitosťou sa zamyslieť, odporúčam.

Recenze audioknihy Navždy zbohom

13.05.2019 Ověřený nákup

Príjemné oddychové počúvanie

Ľuboša Juríka som dosiaľ nepoznala, ani jeho príbehy o pánovi Zárubovi. Takže som začala vlastne od konca, od posledného spoločného prípadu policajného komisára, súkromného detektíva a reportéra bratislavských Novín AZ. Samotný príbeh sa skladá postupne, odhaľovaním jednotlivých jeho tehličiek, až na konci nastane veľké finále a lá Hercule Poirot. Je to nenáročný príbeh, osobitne oceňujem aj ľudský a sociálny presah na pomery v spoločnosti v Slovenskom štáte na začiatku II. svetovej vojny, ako aj v súkromí jednotlivých aktérov. Niekto predo mnou napísal, že išlo o pohladenie na duši, s tým možno naozaj do bodky súhlasiť. Pán Ďuriš ako interpret mi úplne nesadol, ale to je vec osobného vkusu. Celkový dojem je pozitívny, ako oddychovka je to výborné počúvanie (odmysliac si technické nedokonalosti, o ktorých píšem).

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Hodnocení audioknihy Letopisy Narnie 3 - Kůň a jeho chlapec

26.04.2019 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Hedvábník

26.04.2019 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Mrtví v Badger’s Drift

26.04.2019 Ověřený nákup

Výborné!

Som milovníkom seriálu Vraždy v Midsomeri a detektív šéf inšpektor Barnaby je moja naozaj obľúbená postava. Zvyčajne sa v takej situácii stane, že následne čítaná knižná predloha vyznie šedivo a nezaujímavo. To však rozhodne, ale rozhodne nie je tento prípad. Knižka je napínavá, dej sa pomaly, ale nie nudne rozplieta, popri detektívnej zápletke sa rozvíja aj spoločenská poviedka o manželských vzťahoch a všadeprítomnej nevere a človek sa ani nenazdá a ide sa do finále. Strhujúce finále, žiada sa dodať. Veľmi ľutujem, že žiadne ďalšie knižky tejto autorky nie sú k dispozícii. Prednes je výborný, niet mu čo vytknúť.

Recenze audioknihy Moje anglická babička

26.04.2019 Ověřený nákup

Milá knižka, ale ...

Knižka je naozaj útlučká a na počúvanie veľmi krátka. Ide o autobiografický príbeh autorky, ktorý je rozprávaný faktograficky, bez nejakých osobitých emočných vyjadrení, čo je len dobre. Súčasne sa veľa dozvieme o bežnom živote na anglickej dedine, o zvykoch jej bežných obyvateľov aj tých s modrou krvou. Ale nemohla som si pomôcť zbaviť sa pocitu, že sa celé rozprávanie kĺže až príliš po povrchu. Nesadla mi ani interpretácia, na môj vkus bola príliš "sladká", hlas bol vtieravý a to mi vadilo. Ale to je len otázka osobnej preferencie, možno iným by to bolo práve po chuti. Záver - ako oddychovka fajn, ale nič hlboké od knižky nečakajte.

Recenze audioknihy Ve službách zla

09.04.2019 Ověřený nákup

Príliš temné

Na tretí diel príbehu o súkromnom detektívovi Cormoranovi Strikeovi a jeho asistentke, teraz už partnerke Robin Ellacotovej, som sa vyslovene tešila. Prvé dva diely ma vyslovene očarili, najmä ten druhý bol naozaj špica. O to väčšie bolo moje rozčarovanie z tretieho dielu - na úvod zmena rozprávača, ktorá mi vôbec nesadla. Už predchádzajúci hlas bol drsný, čo je však nič oproti tomu aktuálnemu, navyše tento je dýchavičný a počuť prevracanie stránok - zvuková stránka je jednoznačne horšia ako v prvých dvoch dieloch. Samotný príbeh je temný. Všetkého je príliš - príliš veľa násilia, príliš nechutné, príliš hraničných emócií, príliš veľa zlého - čo sa môže pokaziť, sa zvyčajne aj pokazí. Až to človeka začne otravovať. Z klasickej anglickej detektívky sme sa posunuli do americkej drsnej školy, miestami s naozaj veľmi naturálnymi opismi. Kto zvykne pri počúvaní audioknihy jesť, tu by si mal dať pozor, lebo miestami by mohlo dôjsť aj k spätnému chodu. Príbeh sa veľmi naťahuje (ďalšie príliš - príliš dlhý), točí sa akoby v špirále stále dokola. Nemožno mu však uprieť, že špirála sa zrýchľuje a záver je strhujúci, dokonca na pokračovanie. Nedá sa poprieť ani originalita spracovania záveru, kde sa úročí umne vyskladaný dej, akoby tie dlhé hodiny počúvania konečne začali dávať zmysel. Preto som dala na celkové hodnotenie štyri hviezdičky. Len pevne dúfam, že v ďalšom dieli sa autorka vráti ku koreňom ...

Recenze audioknihy Volání Kukačky

10.03.2019 Ověřený nákup

Výborná detektívka v kľudnejšom tempe a bez litrov krvi

Neočakávala som vôbec nič, z mojej strany to bol čistý výstrel naslepo - a vypálilo to výborne. Mám rada tento rozprávačský typ detektívok, kde sa dej pomaly sunie ďalej a človek občas nevie, či číta klasický spoločenský román alebo je to naozaj detektívka. Našťastie, v tomto prípade dej nepostráda aj istý humor, čo je významné plus celej knihy. Ďalším plusom je atraktívne prostredie showbiznisu, do ktorého je príbeh zasadený a jeho kontrast s trošku zanedbaným a zabudnutým detektívom. Hlas Petra Olivu sa ku knihe výborne hodí. Vôbec mi nevadilo, že tento "bručounský" hlas nahovoril okrem hlavného predstaviteľa aj ostatné, napríklad supermodelkovské postavy. Išlo mu to výborne. Úprimne sa teším na ďalšiu knihu zo série.

Recenze audioknihy Vražda na faře

15.02.2019 Ověřený nákup

Stojí za počúvanie (aj keď príbeh možno poznáte)

Priznám sa, že až po zakúpení knihy som si uvedomila, že som príbeh nielen čítala, ale aj videla sfilmovaný v jednej z krátkych minisérií o slečne Marplovej. Vôbec mi to pri počúvaní knihy nevadilo. Celkové aranžmá audioknihy dodáva príbehu akoby nový rozmer a obaja herci boli vybratí naozaj dobre, sú skvelí. Nevychádzala som z údivu, ako dokázal pán Brousek s takou samozrejmosťou a pri zachovaní nezmeneného tempa meniť hlasy jednotlivých postáv, aby to nebolo ani umelé, ani silené. Samotný príbeh je samozrejme skvelý, Agatha Christie je jasnou kráľovnou detektívok.

Recenze audioknihy První dámská detektivní kancelář

30.01.2019 Ověřený nákup

Naozaj príjemne strávený čas

Hoci je táto knižka typická oddychovka, v každom príbehu prinesie niečo nové, čo človeka zaujme. Samotný základ - prvá detektívka v Botswane - sľubuje minimálne zaujímavé rozprávanie, ktoré sa potvrdzuje každým novým príbehom. Výhodou je, že dej postupne graduje a z pozvoľného tempa sa v závere stane celkom strhujúci a dojímavý príbeh. Autor je miestami vtipný a keď sa celé rozprávanie berie s nadsázkou, človek sa aj dobre pobaví. Interpretácia bola fajn, i keď súhlasím s tým, že vyslovovať anglické meno Precious doslovne, trhá uši.

Recenze audioknihy Rudý kapitán

25.01.2019 Ověřený nákup

Aj interpretácia dánovky niekým iným ako M. Geišbergom môže byť výborné

Ak túto knižku niekto prehliadne len preto, lebo rovnomenný film nestál za nič, je to veľká chyba. V tomto prípade sa 100% potvrdzuje pravidlo, že filmové spracovanie zvykne zaostať za knižnou predlohou. Dej je stavaný postupne, pozvoľna, zrozumiteľne, čitateľ sa dostane do pavučiny príbehu, ani nevie ako a už ho to nepustí až do konca, doslova do strhujúceho finále. Som fanúšik dánoviek a táto je aj pre mňa jedna z najlepších, aj keď si odmyslím zjavnú inšpiráciu Danom Brownom. A musím napísať ešte niečo - kým som si ju kúpila, prečítala som všetky recenzie kvôli ohlasom na interpretáciu. Hoci v slovenčine Červený kapitán nie je nahovorený fenomenálnym M. Geišbergom, jeho hlas neodmysliteľne k dánovkám patrí a dosť som sa obávala, ako to dopadne s iným interpretom. Názory boli rôzne, riskla som to. A dobre som urobila - je to iné ako s M. Geišbergom, ale nie horšie, len iné. Netreba si ani zvykať, len sa nechať vtiahnuť do deja a poriadne sa započúvať.

Recenze audioknihy Ulička hanby

19.01.2019 Ověřený nákup

Príliš jednoduché

Pána Vondrušku som objavila úplnou náhodou a podľa anotácie som si myslela, že to bude pre mňa - ako milovníka detektívok a histórie - to pravé orechové. Vypočula som si zatiaľ dve jeho knižky z tej istej série. Rovnako ako v prvom prípade, aj v prípade tejto knižky je zaujímavé zasadenie do historického kontextu. Samotný príbeh sa mi však zdá až príliš jednoduchý a priamočiary. Je zrejmé, kto je dobrý a kto je zloduch a v priebehu deja sa na tom nič nemení. Je to ideálna audiokniha k inej činnosti, po počiatočnom zorientovaní, kto je kto, nevyžaduje osobitné sústredenie a hladko plynie do finále.