Recenze uživatele Lubek

Audiomol Influencer - autor nejoblíbenějších recenzí

Recenze audioknihy Mengeleho dievča

27.01.2021 Ověřený nákup

Fúúúha, tak to je sila.

Práve som dopočúval. Úžasne silný príbeh. Hoci som už senior, "rozhodilo" ma to. Stupňovanie príbehu je dramatické, popis (ne )života v koncentráku naturalistický, ale úplne ma dostala záverečná časť po návrate dievčaťa. Po návrate domov. "Domov". Dávnejšie, ešte pred vydaním tohto príbehu mi vírili mysľou úvahy, kam sa podel majetok po skoro 70tisíc židoch odvlečených zo Slovenska do koncentrákov. Museli zostať po nich byty, domy, pozemky, majetok. Kde to je? Bol som totiž v Chorvátsku pár rokov po ich vojne, nepamätám už presne kde, no vryl sa mi do pamäti pohľad na opustené domy, okná zatlčené doskami. Zarastené, spustnuté záhrady okolo nich. "Čo sú to za domy? Prečo sú také spustnuté?" pýtal som sa domáceho. "To sú domy po Srboch. Po vojne ušli." Domáci s rešpektom vysvetlil, že na domy si nik nedovolí siahnuť, lebo Srbi by potajme prišli a nový bývajúci by nedožil rána.

Záver príbehu pani Violy vo mne znova tie spomienky oživil. Prežitie vojny a túžba po živote boli zrejme také silné, že v danom čase, po vojne, mal holý život inú hodnotu, než majetok, ktorý museli pred niekoľkými rokmi nasilu opustiť. Z nášho mestečka, kde od narodenia žijem zostala jediná židovská rodina po vojne. Bolo ich tu viac. Nikdy som sa nestretol ani s náznakom, že tento dom, tento pozemok, tento nábytok je po... Ešte zostala skoro rozpadnutá synagóga.

Často premýšľam, pýtam sa sám seba, ako to, že hoci sme ako Slovenský štát zotrvali pri Hitlerovi až do samého konca, SNP bolo potlačené, že kde sú teraz tí porazení Nemci, ktorí splatili ešte iba reparácie za WWI a kde sme teraz My?

Asi navždy si zapamätám z knihy pasáž o nástupe väzňov v koncentráku, kde dozorkyňa, bacharka, tiež vlastne väzenkyňa, potkla Violu, zhodila na zem, bila a SSákovi zahlásila, že Viola odmieta ísť na nástup. SSák však incident videl a dozorkyni povedal: " Toto by Nemec Nemcovi nikdy neurobil !"

No a pani Turzonovová? Celkom som mal obavy, ako sa mi to bude počúvať. Netuším koľko audiokníh pani Turzonovová ešte pred touto načítala, no načítanie tejto je majstrovské.

Recenze audioknihy V tieni

09.01.2021 Ověřený nákup

Aj to je zrejme prejav majstrovstva.

Dominik Dán je späť ! ...po Klbku zmijí.

Opis podozrivého diania cez vnímanie jeho aktéra, potom opis súvislosti toho diania akoby rozprávačom, nasleduje dianie z pohľadu detektívov, akcia a... fatálny krok vedľa. Ale taký je život. Tak to v živote chodí, tomu sa dá celkom veriť. Možno mal úvodný krok vedľa v detektívke trošku zneistiť, zamiešať "dedukcie" a tušenie rozuzlenia finálneho príbehu čitateľom, resp. poslucháčom. Nie u každého poslucháča sa to podarilo, no myslím, že "strih" kapitol, náznaky, eskalácia deja väčšinu poslucháčov pohltili. Mňa určite.

No a majstrovstvo? V živote som nefajčil a fajčenie neznášam. Opisy fajčenia mi tu však vôbec neprekážajú, zapadajú do deja, priam si viem predstaviť ten dym, popol a ani mi to nesmrdí. V reále by ma striasalo.

Tlačenku som dokázal zjesť iba takú, ktorú som robil sám. Roky som už mimo zabíjačky, ale opisy Váňu a jeho pohostení si viem živo a farbisto predstaviť. Tú tlačenku doslova vidím, jej štruktúru a huspeninovú výplň medzi kúskami mäsa. Niekedy mi prichodí, že cítim cesnak a majoránku. Dominik Dán je majster opisu aj jednoduchých vecí.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Vyšetřuje parta detektivů Podle skutečných událostí

Hodnocení audioknihy Moji milí Slováci

16.11.2020 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Tma

30.10.2020 Ověřený nákup

Napíš denne dve strany...

... a do roka máš dve knihy. Nepamätám ktorý súčasný autor to povedal v rádiu, ale povedal. Audioknihu Tma som nedopočúval. Pracoval som v garáži a nechal audio bežať cez reproduktory od PC. Podanie Petra Kočiša ma strhávalo do započúvania sa, ale keď som sa započúval, siahodlhé vnútorné monológy, úvahy a detailné popisy činnosti postavy vyexponovaného, no jednoduchého deja ma zasa od neho odpútali. Práca sa mi akosi nedarila, bol som nervózny. Audio som vypol a... práca mi šla od ruky a už viac toto audio ani nezapnem. Voľakedy by to mohla byť zaujímavá, dynamická, celkom strhujúca poviedka. Na knihu mi to prichodí, ako naháňanie počtu centov za stranu. Hemingway vraj hovoril, že autor má knihy písať ako telegram. Úsporne, efektívne, kompaktne. Vraj aj preto písal zásadne po stojačky. Nuž, v tejto dobe by si zjavne nezarobil. Hlavná zápletka príbehu na horskej chate je myslím dobrá, nápaditá, dáva priestor na zamyslenie, "čo by, keby". Lenže naťahovať to na 29 kapitol a skoro sedem hodín audio interpretácie mi prichodí skutočne otravné.

Psychologický

Recenze audioknihy V tieni mafie

20.10.2020 Ověřený nákup

S tieňom mafie už mám problém.

Už vo Vláde mafie mi celkom vadili "mainstreamové" opisy jatiek v Srebrenici. Videlo sa mi to zbytočné v koncepte príbehu, nemám rád jednoduché, jednoznačné nálepkovanie, v tom prípade Srbov. Zlých Srbov.

V tejto časti mafie mi zasa dosť vadilo nálepkovanie angličanov, Londýnčanov. Dievčence z východnej európy sú ... Niečo na tom možno je, možno ani nie. No načo to toľko krát opakovať v kontexte príbehu? Detailné opisy porno natáčania mi prichodili ako naťahovanie času a stránok v knihe. Rovnako východisko, ukončenie tortúry dievčenskej postavy. Dobre sa to počúvalo, trest, pomsta. Ale aká je pravdepodobnosť takého riešenia v Anglicku? Dievčence z východnej európy sú... ale chalani, hoci neznalí jazyka, sú úplne niečo iné. Rambo sa môže prísť ku nám učiť. Ach jaj.

Nuž a silové vysporiadavanie generačnej výmeny politikov v malom meste Slovenska ma už prestalo baviť. Bol som rád, že audiokniha skončila.

Stratil sa mi kontext skutočnosti, ako bolo v predošlých troch knihách mafie. Privatizácia Texikomu, vládne hnutie, začiatky podnikania, výpalníci, oscilovanie úradníkov podľa politických kriviek moci.

Prežil som tie časy v produktívnom veku. Výborne sa mi to čítalo, resp. počúvalo.

Štvrtá kniha o tieni mafie mi prichodí ako niečo výrazne iné, iba je tam zhoda miest, mien a postáv. Niečo ako príbeh zo záplavy seriálov v televíziách. Iba tak, niečo vymyslíme, aby ušiel čas, tomu koho to osloví a zabaví.

Vztahový

Recenze audioknihy Klbko zmijí

20.08.2020 Ověřený nákup

Korupcia, nevyčerpateľný zdroj námetov.

Dominika Dána si veľmi cením a vážim pre schopnosť, vystavať pútavý príbeh z prakticky reálnych životných situácií, udalostí, príbehov. Ťažko určiť, čo je opis skutočnosti a čo pridaná, rozširujúca fikcia. V prípade Klbko zmijí mi však akosi rozsahovo chýbalo dianie, kedy detektívi postavení pred kriminálnu udalosť začínajú rozpletať jej klbko popisovaním, vypočúvaním, analyzovaním a výpoveďami v spleti priebehu udalosti. Iste, Krauz (dúfam že viac krát spomenutá jeho "staroba" nič neznamená) dostal priestor analyticky sa predviesť v oboch súvisiacich prípadoch vraždy, ale dej mi plynul tak akosi "referátovo". Zápletka deja sa mi videla akási jednoduchá, príbeh si plynie ako cestopis. Hoci verím, že v skutočnom živote to tiež nie je až tak zložito zamotané. Dáš, dostaneš. Väčší pes ... a t.d.

Interpretácia pána Mňahončáka bola výborná, ale...

Asi po prvý krát mi zarezonovalo v detektívke Dominika Dána niečo prehnané, niečoho viac, než v predošlých častiach. Ničo, čo bolo aj v minulých dieloch, ibaže tuná mi to akosi vytŕča.

Okrem trojpísmenkových, polície a podsvetia disponuje cvičenými a zdatnými ochrankármi, bodyguardami a gorilami ešte podnikateľská high society, špeciálne policajné zložky, či VIP investori a oligarchovia. Kde sa u nás berie toľko a takých bodyguardov? Kto ich školí a cvičí ?

Žiaľ, ale aj samotný predmetný príbeh o zmijách a jeho záver ma vedú k pochybnostiam, že v inštitúcii, organizácii ako je napríklad polícia a právne zložky bude ako oáza v púšti jedno (jediné?) oddelenie, kde "neberú". Na pozadí príbehu mi až tak čudne zarezonovala obálka od Pána X. ( Konečne zoberiem, ...a predsa nezoberiem)

Možno mi niečo uniklo, ale úvodná scéna, kde neuveriteľne drzý, sebavedomý a chladnokrvný zabiják zostane uviaznutý v dome kôli autu, ktoré stojí oproti bráne so zarosenými oknami a zabijak preň nemôže von má pre mňa zvláštne východisko. Vrah spustí drzú, odvážnu, chladnokrvne premyslenú akciu, v závere ktorej napokon prejde okolo onoho auta, ktoré už nemá ani zarosené okná a ešte aj kývne vonku fajčiacemu vodičovi. ...prečo to neurobil bez toho cirkusu? Ani by nebol musel nikomu kývať hlavou, lebo sa kývalo auto.

Nuž, príbeh s vymyslenými postavami a udalosťami.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Vyšetřuje parta detektivů

Recenze audioknihy Pochovaní zaživa

02.08.2020 Ověřený nákup

(ne)Dôstojná realita doby

Som na prahu seniorského veku, užil som si realitu doby v poslednom zamestnaní. Tvorbu Dominika Dána pre mňa umocňuje priam bravúrna autorova schopnosť vystavať detektívku na bežných životných príbehoch, udalostiach, situáciách, s ktorými sa môže čitateľ reálne v živote stretnúť. Pútavo, dynamicky, strhujúco, prekvapivo. Nepotrebuje na vystavanie príbehu náhodný kufor s miliónmi, nestavia príbeh na upratovačke, ktorá vyštuduje jadrovú fyziku iba tak, popri utieraní prachu, či na nevzdelanom introvertovi, ktorý iba tak, akosi, rozumie strojom, motorom a hlavne informačným technológiám na úrovni systémového správcu. V podaní Martina Mňahončáka a audio spracovaní nahrávky ma z toho príbehu o senioroch, peniazoch, rodinných vzťahoch, bezohľadnosti , cynizme a egoizme mrazilo dvojnásobne. Kufor s miliónmi iba tak hoc kto nenájdeme, ale podobnosť s týmto príbehom, hoci nie až takú drsnú možno vo svojom okolí pozná nejeden čitateľ. Mrazivo dobré.

Vyšetřuje parta detektivů

Recenze audioknihy Čierny kruh: Koniec mafie

27.04.2020 Ověřený nákup

História : Čo sa nehodí, nestalo sa...

Najskôr som si kúpil knihu, Peter Sklár si dával na čas. Hneď aj dodám, že dobre že si dal na čas, jeho audio interpretácia je famózna. Päť hviezdičiek je málo. Hoci aj desať si zaslúži. Objavil som taký nový rozmer, totiž jeho podanie nadávok. Často znejú nadávky tak afektovane, nasilu, neuveriteľne. Ešte aj v nahrávkach istého oligarchu s jeho komplicmi je tých nadávok skutočne veľa, ale aj tam znejú tak divne, afektovane, umelo, nasilu. Zato Peter Sklár, tak ten teda nadávať vie. Jemu to verím a hltám aj s "udicou a navijakom".

Čo som si však všimol aj v predošlých častiach, rovnako v tejto p. Karika rozoberá v dejovom a časovom slede našu históriu, ktorú väčšinou prechádzame mlčaním, zmenou témy, pozeraním do zeme, pokrčením plecami. Z rôznych aspektov, hĺba, analyzuje, uvažuje, pomenováva, porovnáva hlavnú postavu a jej chovanie sa s našou históriou a jej postavami. Milo Urban. Jeho tvorba, životný príbeh, postoje, šéfredaktorovanie Gardistovi. Bol to vývoj osoby, osobnosti, formovanie dobou, okolnosťami, udalosťami, alebo bol aj on tvorcom tých okolností a udalostí? Kedy sa dá vrátiť o krok nazad a kedy to už nejde? Aké je dôležité vycítiť, prečítať, odhadnúť, za čo ešte tie benefity, zisk, prospech, majetok, moc stoja a za čo už nie. Ľudo Ondrejov. Učil som sa v škole Zbojnícku mladosť, písal referát o Jergušovi Lapinovi. Čiernobiely film som pozeral veľa krát a vždy s veľmi silným dojmom. Krásny príbeh dedinského chlapca, vraj podľa skutočnosti. Lenže aj príbeh rodiny Steinerovcov bol skutočný. Obchod na korze. Nikdy som ho nedokázal dopozerať. Začal som vari desať krát. Veľmi silný príbeh. Keby som mal pušku " ...máme svoje ovečky aj svojich baranov" sa mi vrylo do pamäti. Časom sa však príbehy a odkazy autorov dostanú do iného svetla. Do svetla novej generácie. Do svetla súčasného stavu spoločnosti, morálky, hodnôt, techniky, komunikácie. Načo premýšľať, APPky premýšľajú za nás. Čo ma nezaujíma, šuchnem prstom po displayi a je to preč, nájdem niečo konzumnejšie.

Možno to tak p. Karika nekoncipoval, nezamýšľal, no mne vyhovuje myšlienka a vnímanie príbehu Milana Ostrého tak, že p.Karika porovnáva, analyzuje, zamýšľa sa, čo sa vlastne zmenilo od čias Hlinku, Sidora, Urbana, Jána Ferenčíka a ďalších. Ako sa chovali po revolúcii a ako sa chovajú teraz tí, ktorí dobu formovali a formujú a ako sa chovali a chovajú tí, dobou formovaní. Neodpustím si výraz, dobou manipulovaní. Ako by sme sa postavili teraz k zámeru, že skoro 70 000 spoluobčanov sa z takého, či onakého dôvodu zbavíme. Konečným riešením. ...mlčaním, zmenou témy, pozeraním do zeme, pokrčením plecami, zamknutím brány, či vchodových dverí ?

Obávam sa, že mladší čitatelia pasáže o Hlinkovi, Urbanovi, Ferienčíkovi, Ondrejovovi iba preletia. Dobou formovaní, manipulovaní. Aj p. Karika je pomerne mladý. Preto klobúk dole. Aj druhý, aj tretí...

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Venuša zo zátoky

31.03.2020 Ověřený nákup

Jeden holky, druhý... DD

Samozrejme, je vecou vkusu, nálady, nastavenia, záujmu čítať príbehy, kde priam zázračne a vždy v úplne poslednej chvíli nastane síce nečakaná, ale príbehu perfektne až jednorázovo vyhovujúca udalosť, zásah, náhoda. Venuša zo zátoky ponúka síce tiež náhody, ale také "možné", nie na báze zázraku. Autorova schopnosť uložiť také "možné" náhody do parádne dynamického, zaujímavého, až strhujúceho, no pritom prekvapivo jednoduchého, zrozumiteľného sledu súvislostí nedovolí veľa čitateľom vypnúť zvuk kdesi v polovici kapitoly.

Aj bez scén, kedy zlosyn drží v napriahnutej ruke minúty a minúty namierenú pištoľ (a stále ho ruka nebolí, ani sa mu netrasie) a pritom vysvetľuje, ako sa to všetko udialo a ako to zariadil, aj bez takých scén je príbeh pútavý, zaujímavý a celkom uveriteľný.

Mal som určité obavy z podania pána Mňahončáka. Po pánovi Geišbergovi neľahká úloha, ale dobrou vizitkou ako autora, tak interpreta je, že po pár minútach som sa úplne do príbehu prepadol a nechal sa ním doslova "unášať". Veľmi dobré zvukové spracovanie.

Recenze audioknihy Nehanebné neviniatko

29.12.2019 Ověřený nákup

Bolo to, ako to bolo.

" Oco, skutočne ten na terase zastrelený mafián existoval, alebo je to Dánova fikcia?" Spýtala sa ma dcéra, ktorá ako posledná z našej trojčlennej rodinky prepadla "dánovkám". "Nóóo pozri na webe. Zruba dátum, zruba miesto vraždy, alebo teda zabitia..." nasmeroval som ju. Po chvíli ma dcéra zavolala (ešte k historickému monitoru predhistorického PC ;) a ukázala mi aj obrázok ležiacej postavy na akejsi dláždenej terase a spoločne sme si prečítali nájdený článok súvisiaci s obrázkom, aj s knihou Nehanebné neviniatko.

Niečo, čo ma na "dánovkách" priam magnetizuje je, že autor skutočne majstrovsky prepletá skutočné udalosti, ako inak zvyčajne kriminálne, s fikciou, ktorú tak prepletie so skutočnosťou, že musel by to byť veľký znalec konkrétnej situácie a udalosti, aby vedel rozlíšiť, čo je vymyslené a čo (žiaľ) nie.

Príbeh v podaní Marána Geišberga si ťažko predstaviť v lepšej interpretácii.

Plné hodnotenie nedávam z dôvodu, že síce rešpektujem autorov pohľad na ženy a jeho vnímanie žien (dúfam, že iba v knihách) ale už mi to nesedí, ako ženy člení do akoby dvoch skupín. Super šikovné, krásne, milé, múdre ...takých pomenej, alebo také s bielou pečeňou a súvislosťami. Medzi tým akoby iné ženy ani neboli. Je to však iba môj subjektívny pohľad na Dánove príbehy, ich vnímanie.

Prvý krát som príbeh doslova zhltol, potom som si ho labužnícky vypočul minimálne ešte dva krát.

Recenze audioknihy Čierny rok: Vojna mafie

13.01.2019 Ověřený nákup

Nedávna história.

Prežil som dobu popisovanú v knihe v pomerne veľkej fabrike, ktorá šla do prvej vlny privatizácie. Som rád, že som nezažil až také kriminálne pozadie privatizácie, ako je opisované v knihe, ale NMT mobilné telefóny, červené "premiérske" saká, kupónové knižky, privatizačné projekty, objasňovanie si pozícií zástupcov rôznych držiteľov akcií pred vstupom do miestnosti konania valného zhromaždenia, prekvapenia zástupcov akcionára, kde jeden mal správne splnomocnenie a druhý nie, hoci boli zjavne kolegovia... Dala by sa napísať nie tenká knižka. Zrejme by som však nezvládol takú dynamiku príbehu, ako napísal pán Karika, rovnako tvrdý a drsný slovník je myslím výstižný, neafektovaný, celkom (žiaľ?) realistický. Občas som však mal chuť preskočiť priveľmi podrobné popisy a opisy pocitov, nálad a myšlienok postáv, aby som sa dozvedel, čo bude ďalej. Celkovej dynamike príbehu to však neubralo. V štruktúre, rozsahu a období príbehu asi nebolo jednoduché urobiť koniec, no aj tak mi pripadá, že pán Karika už pracuje na treťom pokračovaní mafie.

Interpretácia pána Sklára mi najskôr pripadala taká menej výrazná, ale hlavne nadávky mu idú skutočne realisticky, zrejme si to dobre nacvičil v divadle GuNaGu a Mafstory. Keď som sa na neho "nastavil" už som vnímal iba zaujímavý, dynamický príbeh postavený na reálnych základoch doby, mesta a fabriky.

Na Dominikovi Dánovi a teraz aj Jozefovi Karikovi si veľmi cením, že ich príbehy nie sú úplné vykonštruované fikcie, kde sa dej láme "v poslednej chvíli" a všetko do seba zapadá. Ich príbehy vychádzajú z nášho prostredia, našej reality, našich ľudí a niekedy je celkom ťažké rozoznať, kde autor opisuje skutočnosť a kde už je "autorom".

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Hodnocení audioknihy Na západní frontě klid

29.12.2018 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Čierna hra: Vláda mafie

29.12.2018 Ověřený nákup

Revolučné aj porevolučné dianie...

...autor myslím celkom vystihol. Veľa podobných príbehov sa udialo aj u nás. (nežijem ďaleko od Ružomberka). Audioknihu som si vypočul so zaujatím, skutočne ma dej vtiahol do seba, až...

...až na epizódu okolo Srebrenice. Netuším, koľko zla a v akom pomere napáchali práve československé zbrane po svete, rovnako ako netuším, koľko zla napáchali napríklad japonské automobily ktoré sa úplne novučičké nie veľmi dávno v kolónach presúvali Irackými a Sýrskymi púšťami a planinami s namontovanými veľkorážnymi guľometmi, mínometmi či raketometmi, možno práve z československa. Bolo správne vyrábať a dodávať práve také automobily do tých končín sveta?

Netuším, či autor opisuje scény v Srebrenici podľa dákych dokumentov (overených), alebo tiež iba fantazíruje, ale vadí mi, že z opisu mi ako z rovnice vychádza: " zlí ľudia = srbi ". Pritom život ma už viac krát poučil, že prakticky neexistuje niekto jednoznačne dobrý, či jednoznačne zlý. Osoba, či etnikum, tobôž národ.

Ako malý chlapec, žiak, som z učebníc a okolitého diania vnímal akési podobné rovnice : "zlý vojak = nemec", "dobrý vojak = sovietsky vojak" . Vojna prebehla ako prebehla, skončila ako skončila. Na tom nič nemožno zmeniť. Zato dianie po vojne tie rovnice dosť výrazne pomenilo. Nechcem ich písať, teraz platia iné. Pribudla žiaľ aj tá: "zlý človek = srb" z podobného podania, správ, informácií a opisov ako epizóda v tejto knihe.

Občas v podobných súvislostiach neodolám a spýtam sa, kam sa podel majetok, byty, domy, obchody našich skoro 70 000 spoluobčanov, ktorí museli svojho času odísť a väčšina sa už nevrátila. Nedala by sa aj v tejto súvislosti našich dejín napísať tiež rovnica? Srebrenica bola určite tragédia, no v knihe mi podrobné, naturálne opisy nesedeli a pripadali nevhodné, odtrhnuté od "našich" príbehov.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy List zo záhrobia

10.08.2018 Ověřený nákup

Klobúk dole. ...alebo aj dva.

Na Dominikovi Dánovi "frčím" po prvých knižkách už iba cez audio. Ako som počul prvý krát podanie pána Gaišberga, akoby som nevedel poriadne čítať. To, čo si prečítam ja, akoby bolo iné, než keď to prečíta on. Pritom ide o to isté.

Dominika Dána som si obľúbil pre to, že príbehy nie sú "vyumelkované", nie sú prekombinované, dokonca sa opierajú o realitu a veľmi ťažko rozlíšiť, čo bola v príbehu skutočná postava, či udalosť a čo bolo dotvorené, pridané.

List zo záhrobia ma celkom zaujal aj tým, že to vlastne nebol intelektuálne, profesionálne, cieľavedomo, prefíkane naplánovaný zločin. Bol to zločin, ktorý vyplynul zo života v tej dobe a kriminalisti mali za úlohu dokumentovať, vyšetrovať, hľadať, dolapiť, dokázať. Osobne mi dobre padlo, že tam nebolo nič "v poslednej sekunde" po siahodlhom eskalovaní príbehu.

Najviac ma však dostalo, ako "majstre DD" dokázal skĺbiť a zakomponovať do deja reálne spoločenské prostredie, komunikáciu, vyjadrovanie, rozhľad delikventov v úvode príbehu a ich chovanie sa, komunikáciu, až akýsi nadhľad v príbehu ďalej. Prišiel som na to a uvedomil si to úplne náhodou. Asi aj to je to majstrovstvo DD. Mám koníčka na dlhé večery, kde potrebujem ruky a oči, ale uši mám voľné. Počúval som pri práci audio až po poslednú kapitolu. Stretnutie delikventa s Krauzom vo väzení a ich rozhovor. Audio skončilo, prehrávač ho automaticky previnul na začiatok a spustil čítanie z listu basistu manželke počas revolúcie v prvej kapitole. Opis nástupu do práce o deň skôr ďalšieho delikventa bol rovnaký. Ale iba v týchto kapitolách !

Vtedy som si uvedomil štýl, slovosled, frazeológiu, "úroveň" basistov perfektne podané pánom Gaišbergom. V prvých kapitolách to bolo omnoho, omnoho realistickejšie, než ďalšia komunikácia, opisy komunikácie a chovania sa delikventov ďalej v príbehu. Skúste sa započúvať niekde vo fabrike, servise, na stavbe, ako sa bežne ľudia bavia, komunikujú. Nuž ale bavilo by Vás také komunikačné "podanie" postáv v celom príbehu? Asi veľmi nie. V príbehu to bolo zjavne treba skĺbiť. No a že sa to bravúrne podarilo som si uvedomil až pri vypočutí poslednej kapitoly a následne prvej a druhej. Klobúk dole pán DD.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Po strništi bos

02.11.2017 Ověřený nákup

Nostalgia síce tvrdej, ale skutočnosti.

Sám som v období života, keď sa už radšej vopred pýtam mladých ľudí, ak chcem niečo povedať o minulosti, či poznajú filmy s Louis De Funesom, Tajomný hrad v Karpatech, či Adelu, čo ešte nevečerala, či vedia kto je Vladimír Mečiar... Málokedy, skutočne málokedy poznajú, či vedia.

V tom kontexte vnímam aj dielo Po strništi bos. Kto je vlastne cieľová skupina, ktorej epizódy zo života chlapca na konci druhej svetovej niečo povedia ?

Zažil som realitu prejazdov kolón sovietskej techniky aj tankov niekoľko metrov od nášho domu v 1968mom. S dedom, bývalým legionárom v rusku, navrátivším sa cez Vladivostok, Singapur, PortSaid domov sme debatovali s ruskými vojakmi a neraz im aj uvarili čaj (čo sa teraz odvažujem málokedy priznať).

A tak, keď som počas túry jesennou Malou Fatrou počul v Predmluve pána Svěráka, ako si "...při procházce liduprázdným podzimním krajem na polní cestě klekl..." a videl zasa raz svet okolo seba očami malého chlapca, navrela mi hrča v hrdle a oči sa mi zaliali slzami. Už si to môžem dovoliť, okolitý svet ma neúprosne tlačí medzi starších až starých. Napokon prečítal som si recenzie na film na CSFD portále. Nie každý sa na vlnu Po strništi bos naladí. Ale kto sa naladí, vráti sa do detstva a vypočuje si možno aj niečo zo svojho detstva, uvidí v mysli obrazy a znova prežije aj svoje možno veľmi podobné príbehy, ako chlapec z knihy Po strništi bos. Pre mňa je dielo balzamom na dušu a únikom zo sveta v ktorom teraz žijem.

Recenze audioknihy Marco

14.07.2017 Ověřený nákup

Malý Rambo

Kto sa chce odpútať od reálneho života a sveta a zdieľať s autorom a interpretom idealizovane vykonštruovaný príbeh, ktorý inak celkom zapadá do seba aj bez asistencie či zásahov mimozemských civilizácií, nech sa páči.

Mne chýbala prekvapivosť typu a rozsahu príbehu na rozdiel napríklad od storočného starčeka. Aspoň aký taký nadhľad, vtip, šteklivé, možno korelačné súvislosti s krajinou, mestom, dejom v príbehu.

Príbeh mi prichodí poctivo oddretrý autorom podľa základnej schémy, rozvinutý v jednotlivých epizódach o deatily a popisy.

Počul som nedávno tak akosi zrazu na dôchodku zrodeného slovenského spisovateľa, ktorý vysvetľoval, že ak človek nie je lenivý, ráno vstane, dá sprchu, čaj, kávu. Doobeda napíše jednu stranu. Potom obed, podriemanie na záhrade a druhá strana. Teda dve strany denne krát 365 dní a dve knižky má do roka. Môže si "odfajknúť". Nuž, mám pocit, že v tejto knižke bol pán Olsen tak trochu dôchodca a plnil dáky edičný plán s termínmi.

Hodnocení audioknihy Básnik

23.03.2017 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Smrť na druhom brehu

23.03.2017 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Mucholapka

23.03.2017 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Listy Emilovi II.

23.03.2017 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Jednou nohou v hrobe

23.03.2017 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Mucha

23.03.2017 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Krv nie je voda

23.03.2017 Ověřený nákup

Nostalgia minulosti (nie až takej dávnej)

Rozdelenie federácie. Jestvujúce, ale už slabnúce väzby bývalých kolegov cez hranice. Lekárska veda na úrovni svojej doby. Rozohraný príbeh života, do ktorého ako do polovice bežiaceho filmu udalosti pridajú detektívov - vraždárov. Detektívi sa musia rozhliadnuť, zorientovať sa, niečoho sa chytiť a pokúsiť sa dostať do obrazu, prehľadu, diania príbehu. Nie vždy sa vyberú tou správnou cestou, treba sa vrátiť a začať s inou verziou, alebo pozrieť na záležitosť inými, či iného očami.

Ale veď tak to skutočne chodí v živote. Dominik Dán to majstrovsky, atraktívne, dynamicky, zaujímavo a aj previazane na iné príbehy spracoval. Je to majster stavby príbehu bez zbytočných a vyfantazírovaných superhrdinov, supertechniky, prestreliek ako na fronte a nepravdepodobných náhod, alebo opačne, manažovaných, riadených dejov.

Obrovská strata je však pán Geišberg. Som smutný z jeho odchodu a nečudujem sa, že nájsť za neho náhradu pre načítanie ďalších kníh Dominika Dána toľko trvá. Život však ide ďalej, dúfam, že sa napokon podarí nájsť primeranú náhradu a audioknihy Dominika Dána budú mať pokračovanie.

Hodnocení audioknihy Uzol

23.03.2017 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Cela číslo 17

23.03.2017 Ověřený nákup

Recenze audioknihy O lidech a lidech

20.10.2015 Ověřený nákup

Vekom pribúda rozvaha a nadhľad. Aj Lasici...

Hviezdičku som ubral z Príbehu kôli "povím Vám pribeh". To už autor špeciálne v tejto dobe prehnal. Prvoplánovo ani opustená žena so štyrmi deťmi tak nemaká ako je vykreslené v príbehu. Rád by som si to vypočul napríklad vo verzii "neprať, neopravovať, nevariť, ale kúpiť nové"

Zato poviedka či fejtón "v zimnim období"... to je pre mňa vrchol zbierky. Vypočul som si to vari už dvadsať krát a vždy sa pri tom smejem. Počúvam hlavne na turistike, či na bike. Šiel som zrovna na bike dole dedinou keď gradovalo "v zimním období". Nahlas som sa smial, až ma zastavil jeden dedinčan, že či som normálny...

Hodnocení audioknihy Popol všetkých zarovná

06.03.2015 Ověřený nákup