Recenze uživatele Hrabovo

Audiomol Písař - 1 z nejčastěji píšících recenzentů

Recenze audioknihy Nenapravený omyl

15.02.2021 Ověřený nákup

nanejvýš okresní přebor...

Hlavní zápletka i všechny kličky děje jsou průhledné a posluchač na ně přijde vždy dříve, než se k jejich odhalení autor dostane. Příběh aspiruje na to být děsivý, ale působí spíše jako naivní vyprávění někoho, kdo by si rád vymyslel horor a kterému se to nedaří. Věcná chyba - učitelka měla dostat druhou SMS s termínem zkoušky, o co před odjezdem do Trenčianek požádala děvčata. Zcela zde chybí humor, který u Dominika Dána tvoří podstatnou složku jeho vyprávění. Jsem zklamaná, protože autor má být člověk se zkušenostmi z vyšetřování, jako by nebyl...

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Klbko zmijí

11.02.2021 Ověřený nákup

Tento Dán mi nesadol...

Autor ma otrávil hneď na začiatku, kedy výbornú úvodnú zápletku, ktorá stojí na údajne dokonalej príprave včetně obhliadky miesta, zničil tým, že zloduch bol zaskočený tým, čo sa dialo údajne každý večer o rovnakom čase na rovnakom mieste...Celá detektívka je iste o doležitých veciach a možno aj realistická, ale nudila som sa už od takej tretiny. Sorry...

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Konečná diagnóza - Mistři slova

27.01.2021 Ověřený nákup

Pohled daleko zpět...

Kniha z roku 1959 nám poskytuje pohled na zdravotnické postupy, které jsou už zapomenuty, vidíme, jaký medicína za 60 let udělala pokrok. Dokonce takový, že hlavní medicínský motiv dnes již neexistuje. O to víc nás zaujme složitost práce tehdejších chirurgů a patologů. Co zůstává přes most času stejné, jsou mezilidské vztahy, a o ty jde i zde především.

Recenze audioknihy V tieni

30.12.2020 Ověřený nákup

Kam se hrabe Macbeath od Nesbo, to se nedá srovnat!

Detektivku jsem zhltla za dva dny, jaksi jedním dechem. Pro mne zatím nejlepší Dánovka. Příběh tentokrát kotví v hypotetické možné realitě, nedráždily mne žádné nelogické momenty jako jindy. Vypravěčský styl zůstává živý, dynamický, nechybí humor.

Možná autor zraje s každou další knihou...

Recenze audioknihy Macbeth

28.12.2020 Ověřený nákup

Skoro jsem to nedoposlouchala...

Nuda, nuda, nuda při poslouchání zcela neuvěřitelného nepravděpodobného nerealistického příběhu. Jen udiveně kroutíte hlavou, nikomu nefandíte, s nikým se neztotožníte, o nikom už nechcete nic slyšet. Mám Nesboa ráda, ale tohle se nedá. Mám ráda Neužila, když nečte.

Recenze audioknihy Hriech náš každodenný

04.11.2020 Ověřený nákup

Trošku pritiahnuté za vlasy...

Dán si tu berie na paškál všetkých a na nikom nezostane nit suchá, svoje dostanú deti, mládež, bohatí, chudobní, rodičia, príbuzní, manželia, manželky, ženské stretávky, karieristi, papaláši aj lud, církev aj ateisti. Dobre obíde len babka na vozíčku a osadenstvo kancelárie vraždárov. Po pravde už mi prídu ich fórky obohraté - záplava každodenných vulgarizmov, popíjanie v robote, športovec Kuky, čo nemá vždy emócie pod kontrolou, nenažratý Váňa, neobyčajne úspešný kurevník Chosé, stále narážky na black and white vzhlad Richarda a Chosého. Nie je tam nič nové...

Recenze audioknihy Zlo

16.09.2020 Ověřený nákup

sklamanie

Očakávala som subjektívne rozprávane dlhoročného súdneho znalca, dočkala som sa ale dlhého radu suchopárnych citácií znaleckých posudkov, teoretických kategorizácií súvisiacej problematiky a uvedením niektorých mýtov, ktoré s tou ktorou problematikov súvisia. Text je nudný, suchopárny, až na pár výnimok neosobný, poučujci.

Recenze audioknihy Pochovaní zaživa

27.08.2020 Ověřený nákup

Dva príbehy

Autor nám ako je teraz všeobecným zvykom predkladá dva príbehy, ktoré rozpráva na preskáčku. Zatial čo kauza Gabo je uveritelná, druhý príbeh je z oblasti velkej nepravdepodobnosti. Ani v Československu, ani v oboch následníckych štátoch nie je myslitelné, aby na systematizovanom mieste lekára alebo hlavnej sestry pracoval niekto nekvalifikovaný, nech sa jedná o akýkolvek rezort. Že ste lekár, ak nie ste, možete vykladať kamarátom v krčme, ale nie zdravotnej poisťovni alebo ministerstvu zdravotníctva. Samotná zápletka je možná, ale že by aktérov nenapadlo to, čo samotných detektívov, a to hneď, teda že frekvencia skutkov musí byť pod kontrolou? Navyše pochybujem, že lekár by páchal orgie so svojim šoférom a sanitárom, hoc by aj išlo o sex a drogy, viete, akí sú lekári namyslení?

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Nehanebné neviniatko

03.08.2020 Ověřený nákup

menej býva niekedy viac...

V tomto prípade som oba základné momenty rozuzlenia odhalila hneď na začiatku, a tak sa mi rozprávanie vlieklo. Navyše autor v snahe stupňovať napatie a vyšperkovať dej zamotal technické popisy do nerealistických okolností (kto by si púšťal porno, na ktoré nevidí, aby počul gut a ja?, 6 oviazaní šnúrou okolo krku by predpokladalo mať na hlave miesto igelitky stan, aby stačila kapacita vzduchu na to všetko, čo sa údajne dialo, Monika by musela plánovať samovraždu, aby sama spravila to, čo spravila, keďže mala opakovanú skúsenosť, že ju museli kriesiť - potrebovala vždy asistenciu). Mimochodom možno autor nevie, že ženský orgasmus nerovná sa vždy výstrek! Už v niektorej z minulých kníh o tom píše tak ako by tam mal rovnítko. Medicínske vysvetlenie je chybné - vzrušenie nestupňuje vdychovanie CO2, ale absencia O2, rovnaký efekt dosiahnete škrtením.

Navyše je v tejto knihe minimum priestoru venové tomu, čím sú pre mňa dánovky príťažlivé - popisom vzťahu medzi vraždármi, popisom Krauzovho súkromia, dialógmi medzi postavami. Je to prekombinované, škoda.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Básnik

31.07.2020 Ověřený nákup

najslabšia Dánova kniha

Myslím, že na rozdiel odo mňa Dán nikdy schizofrenika nevidel a vzhladom na to je dej mimo reálny kontext, toto sa fakt nepoviedlo (včetne básní)! Druhotné faktory - presiakajúci obraz doby, vzťahy medzi spolupracovníkmi a humor, lahkosť rozprávania atd. sú natolko charakteristicky dánovské, že nás bavia aj v tomto príbehu. Rovnako ako Gaišbergov prednes.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Nežná fatamorgána

30.07.2020 Ověřený nákup

psychopatológia Dánovi nejde...

Knihu určite stojí zato si vypočuť, ale ako vždy autorovi psychopatologické súvislosti deja navzdory kope lekárskych poradcov nejdú. Sériový vrah dodržujúci presné intervaly medzi vraždami? Nutkanie k náhradnému uspokojeniu tiež v presnom stále rovnakom odstupe? Tak to nechodí! Ale ako vždy - príbeh je rozprávaný zaujímavo, zrkadlí sa v ňom doba aj malé osobné príbehy ludí. Dán má velkú slovnú zásobu a občas mi o ucho brkne slovko, čo som už dlho nepočula (haspra, zababušený, škára, dobiedzať...).

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Jednou nohou v hrobe

28.07.2020 Ověřený nákup

vraždári a lúpežníci

Ak ste sa aj vy zabývali v kancelárii 141, budete príjemne prežívať popis deja, ktorý rozšíri posobnosť vraždárov aj na oblasť hospodárskej kriminality. Ale nebojte sa, vražda vás aj tak neminie. Tentokrát nás poteší nielen dynamické a vtipné rozprávanie, ale aj to, že obe dejové línie trestných činov sú uveritelné.

Recenze audioknihy Popol všetkých zarovná

24.07.2020 Ověřený nákup

o tragických veciach chvílami komicky

Bavila som sa a zároveň si zúfala nad tým, čo všetko bolo na Slovensku možné. Nedávno. Humor, ktorý sa objavuje najma v metaforách, odlahčuje mimoriadne závažné popisované skutočnosti politického života v dobe mečiarismu. Myslím, že dej nie je ďaleko od pravdy. No a keď si uvedomíme, že ešte nie je uzavretý súdny proces s objednávatelom vraždy novinára a jeho snúbenice, zimomriavky z chrbta akosi nemiznú...

Recenze audioknihy Cigaretka na dva ťahy

19.07.2020 Ověřený nákup

skvelý Dán, nedostižný Geišberg (škoda ho)...

Detektívka o nových časoch, dovtedy nevídanej kriminalite a aj o tom, že starých kamarátov človek stratí ani nevie ako, nová doba, nové profesie, nové špinavé peniaze. Nedá mi nepolutovať, že toho Marián Geišberg nestihol natočiť viac, je to audiohviezda prvej velkosti!

Recenze audioknihy Poustevník

19.07.2020 Ověřený nákup

pan Kupka mi nesedí

Těžko uvěřitelný příběh, který má ale styl vyprávění i jeho dynamiku v duchu dobré detektivky, nám čte pan Kupka. S nadšením přečte každý název kapitoly, ale dělá chyby. Občas čte opakovaně i tam, kde normálně slyšíme y, neví, že zkratku USA čteme jako oddělené slabiky a ve slově toluen je důraz na 1. slabice... Režie spala?

Recenze audioknihy Korene zla

02.07.2020 Ověřený nákup

aj vraždári by mali ísť na školenie...

Spomínam ako detektív Murdoch vždy sňal klobúk, prežehnal sa a chvílu nad mŕtvym zostal ticho stáť v úcte pred životem a v pokore pred smrťou. Dánovi vraždári si zapália a poznamenajú niečo vtipné. Už minule som písala, že sú rozuzlenia jeho príbehov ťažko uveritelné, ale aj to, že to vlastne nevadí.

Recenze audioknihy Smrť na druhom brehu

02.07.2020 Ověřený nákup

Sú tu nové časy...

Sú tu nové časy a majú dvoju odvrátenú tvár, kniha je o nej. Príbeh je napínavý ako vždy, ale to podstatné v knihách Dominika Dána nie je rozuzlenie (často banálne či ťažko uveritelné), ale zrkadlenie doby v jeho príbehoch, porozumenie luďom, vraždárom a ich rodinám, vývoj vzájomných vzťahov medzi nimi, humor a dynamika rozprávania, to je to, čo máme radi a čo aj v tomto prípade dokonale funguje.

Marián Geišberg je ako vždy dokonalý interprét!

Recenze audioknihy Adina Mandlová vzpomíná

20.06.2020 Ověřený nákup

Překvapivé...

Ačkoliv paní Adina "pouze" vzpomíná a sděluje asociace k jednotlivým filmům, objevuje se před námi jako by mimochodem svět předválečného a válečného filmu a pár vzpomínek je i na dobu poválečnou. Řekla bych, že je až šokující jednak to, že si na všechno vzpomíná, pamatuje si režiséry, kolegy, okolnosti filmování, ale také širší souvislosti jednotlivých událostí. A navíc - vůbec, ale vůbec jí nezestárl hlas, její akustický projev je stejný jako slýcháme z filmového plátna, kde je jí kolem 30 let a přitom mluví dáma 64-letá. Že jde o dámu chytrou a zkušenou, všichni víme.

Recenze audioknihy Mucha

20.06.2020 Ověřený nákup

Dve dejové línie...

ale len jedna objasnená, aj keď tušíme, o čom je a ako dopadne tá druhá. Román Mucha mi sadol, obe zápletky sú uveritelné a autorovi neulieta fantázia do oblastí, kde nie je doma (viď Básnik). Vadí mi len, že Dán sa opakovane kriticky otiera o porevolučnú dobu. Dobre, chápem, že najma policajti mali vietor a strach o pracovné miesta, ale nikde nenachádzam vyváženie v nejakej pochvale, v náznaku, že chvalabohu nové časy nastali!

Recenze audioknihy Nevieš dňa, nevieš hodiny

13.06.2020 Ověřený nákup

Dán má štěstí na interprety

Dánovy detektivky jsem milovala i kvůli přednesu Mariána Geišberga a hodně jsem se obávala změny na tomto postu. Byla to ale šťastná volba, Martin Mńahončák čte také excelentně. Tentokrát je zápletka obzvláště "vypečená", doporučuji.

Recenze audioknihy Venuša zo zátoky

13.06.2020 Ověřený nákup

Trochu přepísknuté...

Když on ten Dominik Dán píše fakt dobře, ať je téma jakékoliv. Chytne vás hned na začátku a zatáhne do děje, posune dál osobní historie i vzájemné vztahy "vraždárov" a vy s ním tryskem ujíždíte dalším příběhem o nejtěžším zločinu. Až na konci si uvědomíte, jestli byl děj pravděpodobný, jestli vám rozuzlení připadá věrohodné, postavy uvěřitelné. No a tady nekývu hlavou souhlasně...

Recenze audioknihy 33 prípadov Kristy B

10.06.2020 Ověřený nákup

osvěžující

Kniha je vtipná, chytrá, působí řekla bych "jiskřivě" a Zuzana Porubjaková je na autorku dobře napojená, vše funguje skvěle. Takhle si představuji oddychovou četbu!

Recenze audioknihy Ve službách zla

10.06.2020 Ověřený nákup

Zklamání

Zatímco autorka se prý při psaní románu bavila zatím nejvíc, já jsem se nudila. Příběh se vleče v dvojnásobném rozsahu, než by bylo záhodno, opakování některých motivů je na škodu věci, rozvíjení vztahu detektiva a jeho asistentky je vyprávěno klopotně atd.atp. Pavel Rýnský čte dramaticky téměř stále i tam, kde jde o běžný popis, jeho přednes mě dráždil., chyběl mi Petr Oliva.A to nemluvím o citaci anglických textů na začátku každé kapitoly doprovázené hudbou. Hrůza!

Recenze audioknihy List zo záhrobia

10.02.2020 Ověřený nákup

Amnestie v hlavní roli

Tato dánovka patří mezi moje nejoblíbenější - všechny popisované trestné činy jsou popsány realisticky ( musíme ovšem pominout, že oba protagonisti by ve skutečnosti amnestováni v roce 1990 nebyli), autor nám dechberoucím způsobem přibližuje co všechno se může stát, když do hry vstoupí alkohol a náhoda. Mám ráda Dánovu rychlou dynamiku vyprávění. Jako obvykle tu má místo i humor, stejně jako zrcadlení ducha doby. Je to konec etapy, kdy rovnější mezi rovnými využívali různé výhody, které se jim ale vlekly donekonečna i po revoluci...

Geišberg je jako obvykle excelentní!

Recenze audioknihy Uzol

13.01.2020 Ověřený nákup

Aj som sa vela nasmiala

Dánove detektívky sú skvelé! Táto trochu karikuje dobu pred prevratom, ale dej je velmi hodnoverný. Pri počúvaní detektívky som sa aj vela nasmiala, čo je velmi príjemný bonus. Viedlo ma to k rozhodnutiu poznať celú tvorbu autora.

Geišberg je nedostižný!

Recenze audioknihy Oběť 2117

21.12.2019 Ověřený nákup

Netypické oddělení Q...

Kdvby Adler Olsen nepsal tak dobře, kdyby to tak hladce nepřeložil někdo, koho nelze dohledat (uvítala bych, kdyby v anotaci knihy byl uveden překladatel), kdyby to jako vždy tak skvěle neintepretoval Igor Bareš, pak bych to nedoposlouchala. Tato dějová linka se vymyká očekávanému a téma mě nezaujalo jako jiné případy oddělení Q.

Recenze audioknihy DNA

21.12.2019 Ověřený nákup

Favorit na výměnu

Dnes jsou detektivky už jen o vraždách a tady to autorka opravdu přehnala! Připadá mi neuvěřitelné, že tak brutální a absurdní vraždy popsala žena a že do děje zatáhla i dětskou postavu. Je to v duchu nemilosrdně krutých detektivek další ženské autorky Karin Slaughter. Nedoporučuji dalším čtenářům a knihy se zbavím!

Recenze audioknihy Krv nie je voda

14.12.2019 Ověřený nákup

Napatie situované do doby rozpadu republiky, dokonalý Geišberg!

Dominik Dán vie rozprávať svoje príbehy tak, aby nás zvedavosť a napatie držali v šachu po celý čas. Pamatám si dobre dobu, do ktorej je dej zasadený, reálie sedia. Vypočujte si aj vy príbeh, ktorý je dobrou detektivkou a v ktorom možno tiež spoznáte dobu a miesta, kde ste žili (alebo tomu velmi podobné)...

Recenze audioknihy Selfies

14.12.2019 Ověřený nákup

Bareš interpretuje dokonale, má ale opět co!

V poslední době hledám, co namluvil Bareš, protože to vždy lahodí uchu a také si vybírá zajímavé tituly. Trojici Carl - Rosa - Asad fandové autora nejspíš znají, tentokrát se objevuje překvapivá vážná linka příběhu tam, kde bychom čekali obvyklé špičkování a humor. Doporučuji.

Recenze audioknihy Mucholapka

14.12.2019 Ověřený nákup

Aj slovenská detektívka može brať dych!

Autor píše lahkým štýlom, udržuje napatie a motiváciu čitatela či poslucháča po celý čas. Sklamal ma len významný vedlajší motív, ktorý sa objavuje takmer na konci rozprávania, pripadá mi nereálny. Interpetácia textu je až na drobné chybky v češtine takmer dokonalá. Oplatí sa vypočuť si ju.