Recenze uživatele Marian Jaslovsky

Audiomol Písař - 1 z nejčastěji píšících recenzentů

Hodnocení audioknihy Skála

26.02.2021 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Dívka, která kopla do vosího hnízda - Milénium III

11.02.2021 Ověřený nákup

Tretí diel Larssonovej trilógie je rovnako impozantný ako predošlé dva

Aj do tretice je to jazda a Larsson nestratil dych. Opäť je to trochu iné ako predošlé dva diely, a opäť znamenité. Bál som sa, že keďže toto je politický thriller, že bude Larsson vyťahovať svoje dosť výrazný (v mladosti extrémny) ľavicový svetonázor, ale nie. Jasné, že je to rozprávka. Jasné, že Lisbeth je moderná Pipi dlhá pančucha (ktorá bola inšpiráciou na túto postavu), ale je to skrátka dobrá literatúra. A mne je smutno, že trilógia sa definitívne skončila, Larsson ešte pred vydaním prvého dielu zomrel, takže už sa s týmito postavami v jeho autorskom diele nestretnem. A na to pokračovanie nevierm činsa odhodlám (asi áno, ale dám si pauzu). Samozrejme, Martin Stránský je dokonalý, nahrávka nemá technické chyby (nádychy, prehĺtanie slín) a hudobné predely sú tradične veľmi muzikálne a ilustratívne.

Recenze audioknihy Dívka, která si hrála s ohněm - Milénium II

06.02.2021 Ověřený nákup

Výborné pokračovanie výborného prvého dielu trilógie Milénium

Opäť netreba veľa slov - toto je dielo, ktoré ušami zhltnete, ani sa nenazdáte. Moje prechádzky so psom sa výrazne predĺžili, aby som si nemusel dávať dole slúchadlá. Hlavných hrdinov si zamilujete a ja som už teraz smutný, keď sa s nimi po treťo dieli rozídem.

Inšpiráciou pre hlavnú hrdinku Lisbeth bola Pipi dlhá pančucha. Autor s kolegom rozvíjali myšlienku, aká by bola moderná Pipi a tak Larsson vymyslel hackerku Lisbeth s mimoriadne komplikovanou povahou. Niektoré momenty sa mi zdajú zľahka prestrelené (nebudem prezrádzať), ale veď aj Pipi bola taká silná, že zdvihla koňa. Je to fantastický mix iddychového thrilleru a posolstva, ktoré zasa až také ľahké nie je.

Ako v prvej časti, skláňam sa pred Martinom Stránskym, ktorý je fantastický. Jednoducho fantastický. Aj hudobné predely ma bavili a všimol som si, že kým v prvom diely boli skôr gitarové, v tomto hrajú prím syntetizátorové arpeggiá. Milé.

Recenze audioknihy Muži, kteří nenávidí ženy - Milénium I

02.02.2021 Ověřený nákup

Veľmi krátka recenzia - všetko úplne top

Veľmi známy román, ktorý som však nepoznal, lebo so severskou kriminálkou sa len zoznamujem, ale, som uchvátený. Neuveriteľný príbeh s nepredvídateľným vývojom a dychberúcou akceleráciou (pozor, prichádza veľmi postupne, najprv sa cítime ako v nejakom románe Agaty Christie a premýšľame, kde je ten scan noir), sofistikovaný dej. postavy, ktoré si zamilujete. Pointa, pointa a ešte pointa, ani porátať sa nedajú. Plus geniálna interpretácia Martina Stránskeho (fakt skvelá) a inteligentná, nevtieravo podmanivá hudba. Toto dajte!

Recenze audioknihy Kaštánek

30.01.2021 Ověřený nákup

Skvelý uvod do scan noir pre začiatočníka

K tejto knihe som sa dostal náhodne, lebo zatiaľ som neprepadol škandinávskej kriminálke, ale osud dobre urobil. Nebudem machrovať, lebo v rámci žánru zatiaľ nič nepoznám, ale objektívne je to skvelý román, výborný, mnohovrstvový príbeh, je tam sociálna rovina, normálna ľudská špina z roky nepozametaných kútov, náznak politicky nekorektných tém, skvelé dejové zvraty a pocit, že toto nebolo len počúvanie na skrátenie dlhej chvíle, ale že som absorboval naozajstnú literatúru, zabývanú (zabydlenou) živými ľuďmi. Ano, postavy sú skvelé a chcem sa s nimi ešte stretnúť! Dostal som pocit, že tento žáner budem mať rád. Idem na Stiega Larssona a Nesba (dozvedel som sa, že Sveistrup je/bol jeho scenáristom pre seriály a, ak sa nemýlim, celovečerný film).

Explicitní scény

Recenze audioknihy Atlas Mraků

19.01.2021 Ověřený nákup

Veľká literatúra vo veľkej interpretácii

Samotnému deju asi nemusím venovať veľa času. Veľa z vás asi videlo film a možno, že sa aj niekomu páčil tak ako mne. Ale ak sa vám aj úplne nepáčil, upozorňujem, že TOTO je naozaj veľká literatúra. Mitchell je fantastický autor s nesmierne bohatým slovníkom a zmyslom pre jazyk. Každý príbej je jazykovo absolútne odlišný a úplne precízny (v epizóde z najvzdialenejšej budúcnosti počujeme aj vymyslený slang). Čo príbeh, to iný literárny útvar a spôsob podania: Denník, listy priateľovi, klasický románový jazyk, dialóg, monológ-rozprávanie)

Neviem, či som okrem Ruže pre Algernon počul z audioknihy takýto výkon. Tu počujeme až sedem hlasov a jeden lepší ako druhý. Dajte to!

Recenze audioknihy Černá sanitka

19.01.2021 Ověřený nákup

Zbierka prahoaxov a ich interpretácie

Dezinformáciami a hoaxami sa roky zaoberám ako aktivista, preto som s potešením začal počúvať tento zborníček z "drevných" čias žánru, keď sa hoaxom ešte hovorilo mestské legendy. Je to poctivá kniha a obsahuje aj kategorizáciu podľa medzinárodných katalógov moderného folklóru (nevedel som, že také niečo je) a sociologických výkladov, čo považujem za fajn. Myslel som si, že budem poznať väčšinu legiend, ale veru nie, veľa ich bolo pre mňa úplnou novinkou (inak, legenda o čiernej sanitke, unášajúcej deti, podľa ktorej sa kniha volá, chýba. Ktovie prečo)

Trochu otravné sú viaceré verzie jednotlivých legiend - niektoré sa líšie iba v detailoch a je celkom otravné to počúvať znova a znova. Tu narážame na starý problém audiokníh, že sa nedajú preskakovať riadky.

Za problém považujem pseudobalkánsky harmonikový motív, ktorého je veľa a jednotlivé predely sú príliš dlhé. Toto by som si fakt odpustil.

Recenze audioknihy Den trifidů

19.01.2021 Ověřený nákup

Klasika v perfektnej audio verzii

K románu asi netreba veľa slov: Klasický post-apo/survival príbeh z čias klasického sci-fi, ktorý nesie v sebe etickú vrstvu aj pach paranoje studenej vojny. Trifidi nie sú votrelci z kozmu, ale produkty, ktoré vo svojej nebotyčnej nadutosti vytvorili ľudia a zrejme oni si môžu aj za onú tragickú udalosť. Príbeh je svieži aj po rokoch, človeku sa síce nechce úplne veriť že zra si zachovalá len taká nepatrná menšina ľudí a všetci ostatní boli v tej osudnej noci na uliciach, ale nevadí.

V časoch dvadsťhodinových klád je to taká príjemná chuťovka a chutí aj po rokoch. Norbert Lichý ju číta fantasticky a zvláda aj dialógy, kde hrá ženské či detské postavy. Len pri dialógoch mi prekážala prílišná stereopanoráma a príliš veľa reverbu, čo je poznámka na margo zvukového režiséra.

Skvelá je aj hudba na pomedzí moderného jazzu a vážnej hudby. Skladateľ sa "vydováděl" a hlboko začrel do moderny 20. storočia. Mimochodom, nemôžu sa uvádzať aj autori hudby? Tento by si to naozaj zaslúžil.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Dystopie / Postapo

Recenze audioknihy Setkání s Rámou

30.12.2020 Ověřený nákup

Absolútna klasika v kvalitnom audiovydaní

Toto nie je práve kniha, ktorú by som odporučil neskúsenému záujemcovi o svet sci-fi (z Clarkea by to bola skôr ikonická Vesmírna odysea), ale je to fantastická clarkeovka o stretnutí s mimozemským artefaktom a cudzím svetom, ktorému nerozumieme. Fascinujúci svet vnútri gigantickej lode-trubice-archy skúma skupina pozemských astronautov a, samozrejme, nie všetci zástupcovia ľudstva, obývajúceho už niekoľko planét, túto návštevu víta s nadšením.

Naposledy som Rámu čítal hádam pred 30 rokmi a na mnohé som zabudol, na pocit fascinujúceho priestoru, sveta, ktorý sa rozprestiera na vnútornej strane valca a ako sa približuje k slnku, tak ožíva, sa mi z hlavy za tie roky nestratil. Clarke rieši príliš veľké zábery na to, aby rozohrával nejaké intímne vnútorné svety postáv (v tomto sa na neho podobá jeho nasledovník Liou Cch’ sin), ale hrdinovia nie sú nejaké dvojrozmerné papierové bytosti. Je stále vzrušujúce nahliadať do tohto fascinujúceho sveta a človek je trochu smutný, keď archa odpláva nevedno kam za nevedno akým účelom.

Recenze audioknihy Hvězdná pěchota

28.12.2020

Len pre militantov

Mám rád Heinleina a nie som pacifista ani trochu, ale táto oslava "vojenstva" (česky vojáctví) a autorova afinita k štátnemu zriadeniu typu vojenskej junty, v ktorej je plnohodnotný občan s volebným právom človek len ten, ktorý prešiel tvrdým armádnym výcvikom (dobrovoľným), je pre mňa dosť neznesiteľné kombo. Pre Heinlena sú praví chlapíci tí, čo prešli peklom výcviku s fyzickými trestami, buzeráciou a mučením, a tí, ktorí skrátka takéto veci odmietli, sú zmäkčilí občania druhej kategórie, nehodní privilégií v podobe, napríklad, volebného práva.

Recenze audioknihy Ústav

23.12.2020 Ověřený nákup

King varí z prevarených ingediencií a udiera na strunu konšpirátorom

Novému Stephenovi Kingovi som sa potešil, lebo hodgesovská trilógia (Pán Mercedes, Právo nálezcu a Koniec hliadky) ma presvedčila, že je stále vo fantastickej forme. No, možno je, ale toto dielo to nereflektuje.

Tématika psychotroniky a telepatie u detí nie je u Kinga nová - (viď jeho prvý román Carrie, či Podpaľačka. V tejto knihe je však spojená s témou, ktorá poteší všetkých konšpirátorov a priam pohladí ich čakry.

Nasledujúci text prezrádza malú (nepodstatnú) časť deja

Predstavte si tajuplný Ústav, ktorý má obrovské finančné aj personálne možnosti, disponuje súkromným lietadlom, pracujú pre neho stovky, možno tisíce ľudí po celých Spojených štátoch. Jednotky ústavu lovia brutálnym spôsobom deti so špeciálnymi schopnosťami (zastrelia ich rodičov a deti unesú). Tých detí sú (v jednom čase) desiatky. Deti potom žijú v prostredí nepodobnom koncentračnému, či skôr pracovnému táboru a samozrejme, ústav z nich žmýka ich schopnosti, až kým ich načisto nevyžmýka, že stratia rozum.

Zdôrazňuje sa, že ústav nie je štátna ani armádna inštitúcia. No a teraz pozor: Takto to funguje už 70 rokov, takže ústavom prešli tisíce detí. Celý čas na to nikto neprišiel, žiaden whistleblower neprezradil metódy, a že boli strašidelné a mimoriadne kruté - podotýkam, že dej sa odohráva v najsúčasnejšej súčasnosti (prezidentom je Trump). Až sa jedného dňa ocitol v ústave chlapec s geniálnou inteligenciou a…

…a ďalej si to vypočujte/prečítajte, ale ja som vás varoval. Okrem toho - dej sa rozbieha mimoriadne pomaly aj na Kingove pomery, dve hodiny je v podstate len expozícia - paralelný príbeh policajta, ktorý nie úplne svojou vinou odíde z policajného zboru a prijme miesto nočného pochôdzkára v nejakom zapadákove. Potom je táto línia odložená ad acta, aby sa až na záver knihy napojila na tú hlavnú. To odloženie mi teda neprekážalo, lebo úvod bol fakt nuda.

Na záver (ale fakt na záver) to trochu ožije, ale akékoľvek prekvapenie chýba. Stephen King vie byť fascinujúci rozprávač, ktorý dáva čitateľovi možnosť labužnícky vychutnávať vety a naplno si užiť jeho svety. Toto ako keby chcel mať čo najskôr za sebou - potom však nechápem tie strašne detailisticky "užvanené" časti, kde už som sa fakt zamestnával niečím iným, aby bolo po nich. Túto knihu teda radím k nemnohým, ktoré sa majstrovi nepodarili, aj keď až aké hrozné ako Nespavosť to nie je.

Produkcia kvalitná a technicky čistá, číta Martin Preiss, hudobné predely vkusné.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Hodnocení audioknihy Podivný případ se psem

15.12.2020 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Zlo

06.12.2020 Ověřený nákup

V každom z nás drieme vrah

Agresivita je neodmysliteľnou súčasťou ľudskej povahy a zároveň nevyhnutným nástrojom na prežitie. Sú však ľudia, u ktorých sa "odtrhne z reťaze" a dostane deštruktívny charakter, namierený proti členom vlastného spoločenstva. A stávajú sa zločiny. Forenzný psychológ Anton Heretik vie o zločinoch svoje, vyšetroval celý rad vrahov a páchateľov násilných trestných činov. V knihe ZLO nám ponúka náhľad do svojej práce, ktorá je naozaj veľmi zaujímavá - pretože ľudí zlo zaujíma, inak by neboli také úspešné detektívky, thrillery, či "mäsiarske" horrory.

Autor popisuje množstvo prípadov zo svojej praxe, rozdelených na kategórie a človek má naozaj možnosť celkom zblízka nahliadnuť do tohto sveta. Medzi páchateľmi však nenájdeme veľa fascinujúcich osobností ako Hannibal Lecter (aj keď aj Slovensko má svojho kanibala), alebo, keď sme už pri reálnych prípadoch, Armina Meiwesa. Slovenské zločiny skôr razia alkoholom, frustráciami a často sú to skôr smutné príbehy o skrachovancoch. V duchu jednej satirickej stránky by sme mohli povedať - aká krajina, takí vrahovia. Každopádne je to kniha, ktorá stojí za vypočutie, ak chceme porozumieť násiliu. Lebo vražda je veľmi ľudská záležitosť (v zvieracej ríši plánované zabitie neexistuje).

Mám dosť vážne výhrady voči zvukovej podobe knihy. Pavol Michalka ju číta uvoľnene, možno by som si odpustil tie insitne zdôraznené úvodzovky v hlase, dožičí si aj pauzy, čo je fajn, ale pauzy nie sú pred začiatkami kapitol, takže ďalšia je väčšinou nalepená na tú predošlú a človek niekedy až po chvíli pochopí, že sa "točí" o niečom inom. Pritom by stačilo nejaké cinknutie alebo jeden klavírový tón ako značka, že nasleduje niečo iné.

Recenze audioknihy Pravidla Moštárny

04.12.2020 Ověřený nákup

Fantastický John Irving

Nádherná sága, rozkročená nad mnohými desaťročiami, ale so zoomom na 40. a 50. roky. Najdlhšia kniha v mojej virtuálnej poličke - viac ako 28 hodín - ubehne ako voda a naozaj nemá slabé miesto. Multipríbeh postavený na osude Homera Wellsa, ktorý vyrástol v detskom domove v zapadákove sa košatí, kypí, človeku pretekajú cez uši vety, ktoré by si zaslúžili odliať do platiny. Myšlienok je koľko chcete, krásy tiež a rovnako najrôznejších emócií. Toto je naozaj veľký americký román a mal som slzy v očiach, keď skončil.

Recenze audioknihy Nonstop

26.11.2020 Ověřený nákup

Nádherne klaustrofobická klasika sci-fi

Toto je kniha o niekoľkých pointách, takže nebudem prezrádzať. Ja som ich poznal, ale aj tak som si to užil. Je to majstrovské dielo klasickej americkej sci-fi (1058) a naozaj úprimne odporúčam, lebo ide ako píla. Aj jazykom, ktorý je ostrý a hladký ako britva. Nádherná kniha. Matáska nemám rád personálne, ale číta to veľmi dobre. Hudobné predely sú chápavé, skvelé analógové synťáky. Ak to nepoznáte, dajte to. Ak ste to čítali, dajte to tiež.

Recenze audioknihy Měsíc je drsná milenka

07.11.2020 Ověřený nákup

Prvý veľký mesačný román

Nič viac než klasika. Veľký román, možno až ságu o vzbure a revolúcii na Mesiaci, ktorý je vlastne bývalou trestaneckou kolóniou a neskôr protektorátom Zeme, hovorí autor v prvej osobe a napriek tomu, že o akčnosť nie je núdza, je román rozprávaný nevzrušene a nadhľadovo, ako to už len Heinlein vie. Viem si predstaviť, že pre mnohých to môže byť aj nuda, lebo sú tu veľké lekcie politického vrtenia psom, propagandy, architektúra revolúcie, ktorá, na rozdiel od väčšiny tých pozemských, nie je ľavicová, aj keď sa revolucionári nazývajú "súdruh", ale ide o samostatnosť a oslobodenie sa od voľného trhu. Heinlein sa s hlavnou postavou očividne celkom identifikuje a rozvíja myšlienky libertariánstva, kde establishment je zlo a život bez daní a bez minimálnych vplyvov štátu a zastupiteľskej demokracie to najlepšie čo môže byť, ale asi len na Mesiaci a aj tam to úplne nevyšlo. Heinlein bol vždy deklamatívny pravičiar, na rozdiel od svojich kolegov z éry klasického sci-fi ako Clarke a Asimov, ktorí túto líniu, myslím, nikdy neriešili (schválne nespomínam Bradburyho, ktorý bol úplne inde), jedným z hlavných myšlienok tohto románu je "neexistuje žiaden obed zadarmo". Zároveň je tu pôvabný motív počítača, v ktorom sa prebudilo vedomie a je úplne iný ako Clarkov zlý Hal 2000, veľmi plasticky vytvorená kultúra polyandrickej spoločnosti (mnohomužstvo), keďže na Mesiaci podstatne menej žien ako mužov, z toho vyplývajúci matriarchát a slušné móresy po celej planéte (lebo spoločnosť, ktorú riadia ženy je slušná), modely manželstiev, veľa úsmevov a prekvapivých zvratov. Ako vravím, pokojný tok rozprávania a časová náväznosť, teda chronologický kompozičný postup (román neskáče v čase ani od postavy k postave) zabezpečuje pohodu, aj keď Mesiac čelí po zuby vyzbrojeným pozemským krížnikom. Napokon, rozprávač to prežil, to vieme. Luboš Ondráček to prečítal pekne a z dôrazom na pokoj. Klasická éra amerického sci-fi je veľká vec.

Recenze audioknihy Blade Runner

29.10.2020 Ověřený nákup

Sníva sa androidom o elektrických ovečkách? nie je Blade runer

Ak poznáte práce génia sci-fi Philipa K. Dicka, nemusíte čítať ďalej. Dostanete jeho klasický román vo veľmi vkusnej interpretácii bez rušivých prvkov a s vhodnými hudobnými predelmi. Knihu som naposledy čítal dávno a táto audiokniha ma potešila. Ak poznáte geniálny film Ridleyho Scotta a chcete si prečítať predlohu, vedzte, že to nie je žiadna predloha, ale príbeh je v mnohom, ale naozaj v mnohom iný. Posolstvo je asi rovnaké - úvahy o podstate ľudskosti, ale film bol skrátka nakrútený na isté motívy románu, ktorý obsahuje aj mnoho motívov iných - napríklad film nerozohráva tému zvierat, ktoré sú v postapokalyptickom svete najvyššie hodnotenou komoditou a objektom empatie. Podobne náboženské motívy, virtuálna/alternatívna realita atď. Ale načo tu budem o tom hovoriť, dajte to.

Recenze audioknihy Zelená míle

25.10.2020 Ověřený nákup

Majstrovské dielo Stephena Kinga

Film Zelená míľa s Tomom Hanksom sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najlepších filmov všetkých čias a ja som teraz dopočúval jeho predlohu - román. Je jednoducho majstrovský. Že je King veľký spisovateľ, to vieme. A Zelená míľa sa radí medzi jeho vrcholy a tým sa radí medzi najlepšiu literatúru, ktorá bola kedy napísaná. A nielen v tomto žánri. Tento King znesie porovnanie s kýmkoľvek a s čímkoľvek, čo bolo kedy na svete napísané a naozaj tým myslím aj najväčších velikánov literatúry. Každých 5-10 minút prichádza v úžasnej architektúre textu, nad ktorými človek, ktorý má rád literatúru, ostane v nemom úžase a chcel by si ju napísať do denníčka. A aj keď ste počúvali pred tým neviem koľko výborných kníh, tak viete, že prichádza Majster. Už len za túto knihu Stephenovi odpúšťam všetky veci, ktoré mu nevyšli. A že ich nebolo málo. Čítajte, počúvajte, interpretácia je skvelá, technicky je kniha nahratá pekne, bez parazitných zvukov, oddeľovacie jingle sú na mieste. Ostatok asi viete a ak aj piznáte film naspamäť, započúvajte sa do slov.

Recenze audioknihy Konec dětství

21.10.2020 Ověřený nákup

Úžasný román s problematickou interpretáciou

O tom, že Koniec detstva je jeden z najvýznamnejších Clarkových románov niet žiadnych pochýb. Svojim rozmachom naozaj prekročil hranice, vztýčil veľkú vežu a pripravil pôdu pre generácie nasledovníkov. Ak chcete počuť meno jedného, je to Liou Ch-Sin, moderná hviezda vedeckej fantastiky. Jeho neuveriteľná trilógia priamo obsahuje DNA z Konca detstva, čo sa týka súmraku civilizácií, rozkročenosti cez storočia (Liou suverénne kráča cez tisícročia) a dokonca aj detailov ako dvojrozmerný vesmír, sústava viacerých telies a podobne. Súmrak detstva som si pripomenul po 30 rokoch a bolo to osviežujúce, stále ide o top of the tops klasickej vedeckej fantastiky (možno až na ezo-momenty, ale za tie sa v predhovore ospravedlnil sám autor - Clarke je človek, ktorý prešiel vyslovene na stranu vedeckého skepticizmu).

Spravidla nehodnotím interpretáciu, ak mi neprekáža, čo je ideálne. Nadšený som bol napríklad z Ruží pre Algernon, to je naozaj pecka. No tu sa musím pristaviť pri momente, ktorý retarduje celú nahrávku. Hádam neprezradím žiaden spoiler: Máme tu rasu totálnych nadľudí, ktorí s, a to autor niekoľkokrát zdôrazňuje, naučili po anglicky úplne dokonale, ktorí rozmýšľajú asi miliónkrát rýchlejšie ako ľudia. Prečo potom hovoria ako mentálne retardovaní, bolestivo oddeľujúc každé slovo vrátane jednoslabičných predložiek ako robot vo filme z roku 1982? A ako je možné, že sa to po storočnej misii na zemi nenaučili a hovoria stále tak isto? Tak toto mi naozaj prekážalo. Bol som dosť rád, keď už odleteli zo Zeme a nemusel som si pretrpieť tento koncept. No a zrejme týmto pádom má audiokniha 9 hodín.

Technicky mi prekážal automatický gate, ktorý v jednej časti po každej fráze stíšil hlasitosť až na minimum, čím odišiel aj prirodzený šum na nulu. To bolí. Plus zvuky tráviacej sústavy inerpreta nie sú úplne estetické a asi by som pri škrŕkaní v bruchu prerušil nahrávanie a šiel odznova.

Každopádne - Clarke je veľký.

Recenze audioknihy Pátá oběť

17.10.2020 Ověřený nákup

Počkajte s týmto dielom, kým vyjde ako audiokniha tretí diel trilógie!

Najdôležitejšie na začiatok: Kým nevyjde ako audiokniha tretí diel trilógie s názvom Šieste dievča, NEPOČÚVAJTE ani tento druhý diel, pokračovanie výbornej Štvrtej opice. Koniec je totiž úplne otvorený. Až tak že som písal do Audiolibrix, či sa mi stiahla celá knihaa či niečo nechýba. Tretí diel, Šieste dievča, už vyšiel tlačou, tak sa hádam robí aj na audioverzii. Mne samozrejme nevadí, keď si autor pripravuje pôdu na ďalší diel a použije aj nejaký "teasing", ale neuzavrieť toľko dejových línií, toľko motivácií a nechať nezodpovedaných toľko otázok už hraničí so sadizmom. No a stupeň môjho sklamania je samozrejme daný tým, že v knihe je to, čo od Barkera očakávame. Vrstvy, sofistikované hračky s čitateľom, netriviálny príbeh. Aj keď Štvrtá opica je podľa mňa lepšia kniha, toto je stále vysoký level kvalitného oddychu. Len, teda, počkajme na retiu časť.

Recenze audioknihy Čtvrtá opice

11.10.2020 Ověřený nákup

Fascinujúci a originálny thriller/horror

Dal som sa nalákať na anotáciu, ktorá túto knihu porovnávala s Mlčaním jahniatok a Seven a sedí to. Ale nielen to - je napísaná skvele a psychologickými ponormi do mentality veľmi špecifického chlapca, žijúceho vo veľmi špecifickej rodine má úplne kingovský rozmer. Je strhujúca, originálna, séria poínt akoby nemala konca a prekvapuje až do konca. Príbeh má, podobne ako 7even, akýsi zvrhlý étos. Občas (nie často) sa popisy blížia ku krvavým mäsiarskym horrorom, ale nikdy nie samoúčelne - tu si autor stráži hranicu. Túto knihu by som kládol na úroveň vydarených diel Stephena Kinga práve týmito hlbokými ponormi (žánrovo je trochu inde). Kým autori niektorých moderných thrillerov o sériových vrahoch chcú byť originálni vo vymýšľaní neuveriteľne sofistikovaných postupov a technických riešení hodných špičkového inžiniera, Barker je minimalista a vystačí si s tým najstrašnejším, čo na takíto ľudia v sebe majú: s myšlienkami. Dajte to!

Recenze audioknihy Růže pro Algernon

07.10.2020 Ověřený nákup

Klenot sci-fi, ktorý vlastne sci-fi nie je

Výnimočne začnem interpretáciou (Ján Potměšil). Je FANTASTICKÁ a dodáva beztak výnimočnému textu nové grády. Román je jeden z klenotov sci-fi z klasického obdobia (1959), ktorý som nepoznal, čo sa dosť čudujem. Asi preto, že to vlastne sci-fi ani nie je, využíva len jeden "soft" prvok - objav možnosti radikálneho zvýšenia inteligencie, a tak sa z mentálne retardovaného pekárenského pomocníka stáva génius s IQ 185. Dopadne to vcelku predvídateľne a o príbeh samotný ani veľmi nejde. Je to však román nádherne napísaný, jazyk v prvej osobe štylizáciou aj tvaroslovne krásne reflektuje vzostup a pád Gordonovej inteligencie. Plus ďalšie vrstvy - to, že aj mentálne retardovaný je predovšetkým človek, silný je moment, že "Starý" Charlie sa nestráca a je v novom vylepšenom Charliem stále nejakým spôsobom prítomný. Skoda, že v Audiolibrix nie sú uvedení autori hudby. Táto je veľmi pekná a dopĺňa príbeh, ktorý je silný, dojímavý a aj vtipný. Ako sa vraví, celé dobré.

Recenze audioknihy Vzpomínka na Zemi

02.10.2020 Ověřený nákup

Boh nehrá v kocky, ale Liou Cch'-sin hrá čo len chcete

Boh nehrá v kocky, povedal vraj Albert Einstein. Ak by sme to aplikovali na Liou Cch'-sina, je vo svojej trilógii viac ako Boh a rozohráva hocakú hru, aká len vo vesmíre existuje: Streľnicu, schovávačku, stavbu bunkrov, počítačové hry, a takto by som mohol pokračovať dlho. Nonšalantne pracuje s miliónmi tisícročí, necháva šmahom ruky likvidovať planetárne sústavy a vesmír, aby ho znovu stvoril, stavia príbeh na zlomoch a oblúkoch, pri ktorých by aj Isaacovi Asimovovi padla sánka, lebo, fakt, milión milénií je naozaj veľký záber. Necháva vesmíry vznikať, zanikať a niekedy mám pocit, že je fajn, že tento človek je čínsky spisovateľ a nie štátnik (mimochodom, tretí diel je "najčínskejší" zo všetkých troch).

Pre mňa bola trilógia, ktorej tretiu časť reprezentuje Vzpomínka na Zemi, fascinujúca, aj keď kontroverzná. Prekvapenia, pointy a zlomy ako vystrelené z antihmotového dela sa striedajú s mnohominútovými pasážami, opismi, pri ktorých sú aj Verneove mnohostranové opisy morskej fauny a flóry z okienka Nautila vzrušujúcim thrillerom. Áno, a to sa týka aj konca slnečnej sústavy. Normálne nudný koniec ľudstva. Venčenie psa je vzrušujúcejšie. No a samozrejme, rád dáva najavo technickú a vedeckú erudovanosť, ale to je dobrá vrstva a rozhodne stráviteľnejšia ako Hawkingove populárno-náučné knihy.

Svoju autorskú bohorovnosť a istotu čitateľskej lojality Liou Cch'-sin ukázal aj v troch nekonečných rozprávkach, ktoré sú súčasťou multipríbehu. Ale chápem, že chcel podchytiť aj fanúšikov fantasy a nebolo to zasa také zlé.

No ale opakujem, je to fascinujúce čítanie/počúvanie. Pokiaľ mi je známe, nikto si v sci-fi nedovolil toto, ale tak Čína je veľká. A Boh nielenže nehrá v kocky, ale ani nepíše sci-fi.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Temný les

19.09.2020 Ověřený nákup

Mnohovrstvové pokračovanie veľkorysej trilógie

Priznám sa, že keby som nebol namotaný na prvú časť trilógie, tak by som pri úvode asi túto audioknihu vypol, lebo dlho dlho počúvame romancu najprv s vymyslenou a potom skutočnou ženou a hovoríme si - haló, toto je naozaj ten istý spisovateľ? Zem je v životnom ohrození a tu sú dlhé state, ktoré to nejako nereflektujú. Je to však len hra s čitateľom, a autor postupne pridáva plyn - nájdeme tu skoro celé spektrum emócií a štýlov, od virtuálnej reality až po veľmi hard a veľmi akčné kozmické sci-fi. Neskutočne prekvapivé zvraty, na seba (ne)nadväzujúce kontrastné vrstvy, niekoľko poínt, aj keď - tú záverečnú si asi budem musieť vypočuť ešte raz, lebo som z toho trochu jeleň a zdá sa mi, že som niečo prepočul. Ale to len potvrdzuje neelamentárnosť a mnohovrstvovosť tohto diela. Samozrejme, musíme si zvyknúť na to, že Číňania a Číňanky sú tí najväčší frajeri na svete, ale predsa len - Liou žije v Číne a zrejme si chce svoj talent užívať bez problémov. Interpretácia Zbyška Horáka je opäť veľmi presvedčivá a opäť by som vystrihal občasné prehltnutie sliny - mne to skrátka vadí. No a veľmi chválim minimalistické používanie hudby - vnútri kapitol znejú len slová a to je dobre.

Recenze audioknihy Problém tří těles

22.08.2020 Ověřený nákup

Veľmi príjemné prekvapenie

Celkom fascinujúce a veľmi netradične poňaté sci-fi. Akoby malo v sebe oblúk Asimovových ság, ale je tu aj čistá virtuálna realita (Ready Player One), rozprestrenosť v rôznych obdobiach (Atlas mrakov?) a asi až príliš dlhé vedecké výklady, aké by si fakt asi mohol dovoliť málokto. A my mu to zhltneme a ešte sa oblížeme. Pripomenul som si môj pokus o počúvanie Hawkingových Stručných dejín času, len čiastočne úspešný. S týmito som nemal problém.

Autor je Číňan, žijúci v Číne a zoznámenie s čínskym spôsobom myslenia prispieva k tomu, že knihu som si vypočul s veľkým záujmom. Otvorene píše o zločinoch kultúrnej revolúcie a propagandu som nejako nepostrehol.

Interpretácia je výborná, ale režisérovi by som odkázal, že si neplatíme nie úplne malé peniaze za to, aby sme počuli herca prehĺtať sliny. Mne sa to hnusí a v tomto románe je toho celkom dosť.

K hudbe: Sitar nie je čínsky nástroj, ale indický.

P.S. v tejto interpretácii som si uvedomil isté limity audioknihy. Zatiaľ prvýkrát. Keď je napríklad číselný rad v tvare (voľne citujem) 120.35:46:57:23:20, 120.35:46:57:23:16, 120.35:46:57:23:14, tak to pri čítaní človek prebehne pohľadom. Ale chudák herec to musí všetko prečítať a chudák poslucháč vypočuť. Podobne ako "archívne" dokumenty, kde sú niektoré časti akože cenzúrované: XXXXXXXXXXXXXXXXX. No a poslucháč počúva 13 x slovo iks, potom zasa niečo a potom dvadsaťkrát slovo iks. Ja byť režisérom, tak by som presadil “nasleduje cenzurovaná časť”.

Recenze audioknihy Ilustrovaný muž

22.08.2020 Ověřený nákup

Bradbury, ako ho milujeme

Ray Bradbury býva zaradený do kategórie sci-fi, ale k vede nemá rozhodne tak blízko ako kolegovia Clarke alebo Asimov. Vlastne k vede nemá vzťah vôbec, pokroku sa bojí a vedcov s ich "skalpelovým" myslením považuje za nebezpečenstvo imaginácie a pokrok za nepriateľa fantázie. V jeho dielach sa vyskytujú kozmické lode, ale astronauti vystúpia na Marse a rozložia si ohník. Alebo výprava havaruje na Venuši, kde sú nonstop dažde, a žiaden nemá vo výbave ani pršiplášť. Ale o to nejde; Bradbury je básnik, veľký básnik. A zbierka poviedok Ilustrovaný muž, ktorá vyšla rok po kultovom diamante Marťanská kronika (1951), ho zachytáva v najlepšej forme.

Bradburyho poézia je fascinujúca a súkromne som preň vymyslel kategóriu sci-fa, teda sci-fantasy. Takmer každá poviedka má niečo spoločné s raketami/letmi do kozmu, ale každá sa nadčasovo týka človeka, a vo veľkom zábere sa v nej exponuje doba, v ktorej Bradbury svoje poviedky písal - studená vojna, atómové hrozby. Ale o to radšej objavuje rýdze človečenstvo. V niektorých poviedkach presakujú dystopické témy, iné sú čistá lyrika. A všetky vybuchnú v hlave ako raketa.

A ešte jedno: Bradbury je považovaný za jedného z otcov moderného horroru. Medzi jeho obdivovateľov patrí aj Stephen King, hlási sa k nemu Clive Barker a ďalší majstri. Sám sa hlási k Edgarovi Allanovi Poeovi a ďalším starým majstrom (explicitne poviedka Vyhnanci) A, samozrejme, aj tieto horrorové motívy sú v Ilustrovanom mužovi obsiahnuté.

Interpretácia knihy (Jaromír Meduna) je skvelá, hudobný motív ma dostal svojou nostalgickou krásou. Čo mi naozaj liezlo na nervy, boli insitne ilustratívne ruchy. Fakt nepotrebujem počuť vyfučanie vzduchu keď rozprávač hovorí o otvorení pretlakovej komory, keď naštartuje auto, samozrejme počujeme zvuk naštartovaného auta a podobne. V ruchoch je menej viac.

Hodnocení audioknihy Prekročil som svoj tieň

14.08.2020 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Konec hlídky

28.07.2020 Ověřený nákup

Záver "mercedesovej trilógie" neuchváti a ani neodradí

Pán Marcedes a Právo nálezcu sú skvelé romány. Neviem či znesú porovnanie s kingovskými klasikami, minimálne Právo nálezcu určite, a Mercedes je zasa vynikajúci, strhujúci thriller. Človek si nesúrodú trojicu pátračov, Hodgesa, Holly a Jeromea, zamiluje a tak som vôbec neváhal, či si stiahnuť posledný diel ( a ani nečakal, kým mi naskočí kredit z klubu). Akože - fajn, ale najmenej silná časť. Do hry vstupujú silne paranormálne javy, ktoré sa v normálnom svete nevyskytujú, čo túto knihu odlišuje od predchádzajúcich dvoch. Dejovo je to trochu navarené zo zvyškov, kingovské presahy chýbajú, prejavuje sa "užvanenosť" - hlavne v projektovaní logistiky zla, ktorá je taká fascinujúca napríklad v Pod kopulou a tu nudí, lebo ide o konštrukt a nie paralelu so súčasným svetom. Každopádne, ak ste počúvali predchádzajúce dva diely trilógie, nemáte na výber, a rozhodne to nie je prúser.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Dveře do léta

13.07.2020 Ověřený nákup

Nadčasová klasika starého majstra sci-fi

Nadčasová sviežosť tohto príbehu je aj po vyše 60 rokoch od vydania neskutočná. Je to preto, lebo, hoc je plná technológií, gro sú priamo archetypálne veci: Láska, zrada, plus motív vzťahu ku kocúrovi - mačky, ako vieme, majú veľmi špecifický pôvab a Heinlein ich očividne dôverne pozná. Ľahký jazyk, humor, detektívna zápletka. Ľahká, dobrá, zmysluplná literatúra. K technológiám - je veľmi zaujímavé, ako si ľudia v 50. rokoch predstavovali technológie roku 2000. Už to by stálo za samostatnú štúdiu. Interpretácia bezchybná. Radosť počúvať. Aj keď sa musím priznať, že som ju počúval hlavne na prechádzkach so psom. Sorry, mačky. :-)

Recenze audioknihy Právo nálezce

07.07.2020 Ověřený nákup

Veľmi solídny nehororový King

Už thriller Mr. Mercedes hodnotím v kontexte maestrovej tvorby vysoko - bola to spektakulárna nakladačka bez použitia akéhokoľvek nadprirodzena. Toto je druhý diel trilógie s bývalým detetívom Hodgesom a jeho pomocníkmi - Jeromem a Holly. Príbeh je komornejší, hlbší, o patologickej vášni, ktorá je silnejšia ako láska a empatia. A myslím, že je to aj lepší román ako Mr. Mercedes, lebo je mnohovrstvovejší. Páči sa mi, ako si King vymyslel amerického spisovateľského salingerovského klasika Johna Rothsteina a jeho dielo o revoltujúcom teenagerovi Jimmy Goldovi. V tomto príbehu trochu prezrádza aj svoju nesmiernu vášeň pre literatúru, ktorá je motorom (nielen) tejto knihy a jej postáv. A vlastne aj jeho vlastným motorom.