Recenze uživatele Zuzana

Audiomol Písař - 1 z nejčastěji píšících recenzentů

Recenze audioknihy Aristokratka ve varu

16.02.2021 Ověřený nákup

Život českej aristokracie "není peříčko"

Marie spôsobom denníkových záznamov a listov Maxovi pokračuje v popisovaní jej každodenného života chudobnej českej aristokratky. Je to odľahčené, príjemné počúvanie a Veronika Kubařová odhalila svoj mne doteraz neznámy imitátorský talent. Miestami som sa smiala nahlas, veľmi osožné v dobe pandémie korony. Každý, kto vyvolá úsmev na tvári, si zaslúži poďakovanie. Jediné, čo by som knižke vytkla, je jej krátke trvanie. Chystám sa na ďalšie pokračovania.

Recenze audioknihy Poslední na seznamu

05.02.2021 Ověřený nákup

Priemerná detektívka

Bývalý agent FBI s posttraumatickou stresovou poruchou rieši vo Švédsku odložený prípad. Svojim kolegom dáva síce na frak, ale bez nich je stratený. Knižka má niekoľko zaujímavých momentov, ale aj absurdných konaní postáv. Priemerný čitateľ krimi uhádne páchateľa pomerne skoro, taktiež komplikáciu vo vyšetrovaní. Na druhej strane nie je tam príliš veľa násilia a krvi. Knižku som si vybrala podľa ukážky, začiatok vyzeral sľubne, ale potom akoby autori a s nimi aj príbeh zaspali.

Recenze audioknihy V lesích

02.02.2021 Ověřený nákup

Trochu iná detektívka

Prvé 2/3 knihy majú 5 hviezdičiek, i keď vraha malej Katie uhádnete pomerne skoro. Interakcie detektívov sú do určitej udalosti veľkým oživením. Potom sa to otočí a udržať pozornosť je náročnejšie, príbeh skĺzne do uslzených románov pre ženy, a navyše so zámerom podať ho očami muža. Škoda toho zlomu, mohol to byť skvelý príbeh. Je pravdepodobné, že autorka v ďalšej knižke nadviaže na záhadu detektíva Roba, šancu jej ešte dám.

Recenze audioknihy V tieni

02.01.2021 Ověřený nákup

Čakala som niečo iné,

po ukončení služobného pomeru DD a na základe jeho vyjadrení som čakala aktuálnejší prípad. Hoci Beštia rezonuje stále, už môže žiadať o podmienečné prepustenie... V tieni nás pošle späť v čase, do doby, keď sme platili československými korunami, mobil bolo neznáme zariadenie, fotilo sa na film a o testovaní DNA naši kriminalisti čítali v zahraničných odborných časopisoch. Knižka nás vráti do iných prípadov, určité jej časti sa vám budú zdať "akési povedomé". Vraždárske špičkovanie, poctivá robota nielen kancelárie 141, a vrahove chyby dovedú prípad do konca, hoci odhalenie páchateľa nebude výsledkom spolupráce celej detektívnej partie.

Vyšetřuje parta detektivů

Recenze audioknihy Noční lov

02.01.2021 Ověřený nákup

Nekonvenčná Erika Foster

rieši ďalší prípad. Na scéne je sériový vrah, ktorý terorizuje Londýn a zasiahne aj do života Erikinho priateľa. Opäť je to oddychová detektívka od Roberta Bryndzu, ktorej nie je čo vyčítať, dobre sa počúva, dej sa nikam neponáhľa.

Vyšetřuje žena

Recenze audioknihy Život v utajení

02.01.2021 Ověřený nákup

Zaujímavé životné skúsenosti

O ktorých rozpráva bývalá agentka. Ak je niečo z hrozieb, ktoré spomína naozaj stále reálnych, potvrdzuje to tvrdenia autorov špionážnych románov. Napriek všetkej hrôze, cynizmu a zlu, ktorými žila, si dokázala zachovať empatiu a ľudskosť. Hoci záver vyznieva až príliš idealisticky, chcela by som, aby takých agentov ale aj politikov s podobnými vlastnosťami bolo čo najviac.

Recenze audioknihy Mlha nad Shadow Sands

30.12.2020 Ověřený nákup

Kate a Tristan opäť v akcii

Zaujímavá, nekomplikovaná detektívka, hľadanie stratenej kolegyne ochutené históriou elektrárne a medziľudskými vzťahmi. Miestami napätie stúpa, mŕtvi pribúdajú, no počúvanie je príjemné.

Hodnocení audioknihy Manželé odvedle

13.12.2020 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Dokonalé ticho

08.12.2020 Ověřený nákup

Ďalšie body pre Helen Fieldsovú

Túto pani spisovateľku aj jej hrdinov som si obľúbila. Príbeh je vystavaný zaujímavo, ale nie je až tak dramaticky ako v predchádzajúcej knižke. Keď už človek čaká rozuzlenie, autorka to ešte trošku natiahne. Tentokrát sa menej venuje vzťahom hlavných postáv, ale aj tak prichystala pikantné odhalenie. Jan Šťastný ako interpret je výborná voľba.

Vyšetřuje žena Vyšetřuje muž Vyšetřuje parta detektivů

Hodnocení audioknihy Temný vzorec

01.11.2020 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Môj príbeh

27.10.2020 Ověřený nákup

Prvá Afroameričanka v Bielom dome

Keď Američania zvolili Baracka Obamu za prezidenta, veľmi ma to potešilo. Dali svetu signál, že ich mentálne nastavenie sa mení, že dokážu pozerať na človeka bez predsudkov kvôli farbe pleti. (Viete si predstaviť moje rozčarovanie po víťazstve Trumpa). Život Michelle Obamovej je zvonku americkým snom. Dievča z robotníckej triedy, tmavej farby pleti sa stalo prvou dámou. Kniha odkrýva, že za touto cestou nie je šťastie, ale obetavosť, zdravý "sedliacky" rozum jej rodičov a ich výchova, ako aj pracovitosť a inteligencia pani Obamovej. Je to inšpiratívny príbeh. Odhaľuje zákulisie života prezidenta USA, o ktorých som nemala tušenia. Gabiku Dzuríkovú ako herečku mám rada a jej hlas tejto autobiografii sekne. Neodpustím ale zopár nepresností a breptíkov.

Hodnocení audioknihy Zrcadlový muž

24.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Šelma

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Listy Emilovi I

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Pavučina lží

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Vyvolávač deště

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Kanibal z Nine Elms

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Zlo

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Kamenná opice

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Dokonalé stopy 

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Žiješ iba dvakrát

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Motiv X

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Konec hry

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Teorie vraždy

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Čtvrtá opice

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Sviňa

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Dívka v ledu

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy X způsobů smrti

20.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Loutkář

20.10.2020 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Fašismus

19.10.2020 Ověřený nákup

Príšerne aktuálna knižka

Pani Albrightovú aj jej knižky poznám, ale Fašizmus je hrozivý. Dáva nám možnosť nahliadnuť do sveta autokratov, diktátorov, manipulátorov, samozvaných vodcov národov, ich obdivovateľov, podporovateľov a nasledovníkov. Fašizmus nie je iba tragická etapa dejín, jeho prvky a motívy sú prítomné aj v dnešnom, a keď nedáme pozor, budú aj v zajtrajšom svete. Veľmi odporúčam všetkým, ktorí hľadajú vysvetlenia a súvislosti v časoch pandémie. Ale aj tým, ktorých zaujímajú témy a krajiny ako Turecko, Maďarsko, Česká republika, Venezuela a Južná Kórea či KĽDR.

Prednes pani Fišerovej je fantastický, verím jej každé slovo. Jediný problém tejto knižky je, že sa nedá počúvať ako podmaz. Je ideálna k šálke čaju na pohovke, keď človeka nič nerozptyľuje.

Hodnocení audioknihy Na dně

22.09.2020 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Žena z kajuty č. 10

19.09.2020 Ověřený nákup

Oddychová detektívka

Príjemná, odpočinková kriminálka. Fajn príbeh, i keď zápletka aj rozuzlenie sú po prvých kapitolách jasné, hoci čitateľ dúfa, že to bude inak. Ku koncu dej graduje, vyvrcholí tým najočakávanejším spôsobom. Žeby policajtom trvalo stanovenie totožnosti naozaj tak strašne dlho?

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Hodnocení audioknihy Klbko zmijí

01.08.2020 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Terapia

12.07.2020

Mierne sklamanie

Veľmi ma potešilo, že Fitzek vyšiel ako audiokniha, ohlasy a recenzie boli super. Knižka sklamala. Čitateľ sa dozvie niečo o chorobách duše, príbeh zločinu je rozpovedaný z netradičného uhla, ale od začiatku tak nejak speje k očakávanému rozuzleniu. Peter "kočík" Kočiš sa úlohy interpreta zhostil dobre, nie je mu čo vytknúť.

Recenze audioknihy Spratek

03.07.2020

Nádherná kniha

Túto knižku mám už roky, počula som ju už niekoľkokrát, zakaždým ma rozplače a stojí to za to. Miestami som zúfalá, nechápem, ako a prečo. Sú aj momenty, ktoré pobavia, no nie je to oddychové čítanie. Ale určite odporúčam každému nádejnému študentovi psychológie, učiteľstva či sociálnemu pracovníkovi. Pretože aj takéto veci sa dejú, mnoho detí nemá ani zďaleka taký život, aký by mali alebo chceli žiť. Odskáču si to úplne nevinne. Nemôžeme ľudí posudzovať podľa toho, čo vidíme. Nikto z nás nenosí boty toho druhého.

Recenze audioknihy Devátý hrob

05.05.2020 Ověřený nákup

Lepší priemer

Chronologicky prvý prípad série Fabian Risk. Opäť zaujímavo uchopený námet, z ktorého nie je vyťažené zďaleka všetko. Autor nás síce zoberie na výlet do tepla, ale atmosféru som nezachytila. Fabian potvrdzuje moje presvedčenie, že niektorí ľudia by niektoré exponované povolania nemali vykonávať...

Suma sumárum, ak máte v pláne gruntovať, triediť oblečenie alebo žehliť, touto knižkou nič nepokazíte :-)

Recenze audioknihy Venuša zo zátoky

09.04.2020 Ověřený nákup

Nič pre slabé žalúdky

Musím pochváliť MM, oproti Nevieš dňa ... jeho prednes ožil, postavy sa našli. Aj typické dánovské opakovanie malo správny tón. Príbeh je temný, detektívi sa nemajú čoho chytiť. Náhľad do života puberťákov z lepšej rodiny berie ilúzie. A spôsob obživy, či skôr snaha o zbohatnutie niektorých indivíduí zdvíha žalúdok. Príbeh je plný zvratov, našťastie nielen kancelária 141 má policajný inštinkt. Človek im to ale odpustí, pretože ich životy sú zasiahnuté osobnými tragédiami.

Recenze audioknihy Nevieš dňa, nevieš hodiny

06.03.2020 Ověřený nákup

Aj záhady môžu byť triviálne

Ospevovať Dominika Dána je ako nosiť drevo do lesa. Krv na hrobe, vražda pár minút po začiatku roka 2000. Oslavy nového milénia, ktoré vlastne začalo až 1.1.2001, na čo nás DD neupozorní. Boli sme vtedy všetci poriadne pobláznení.

Autor rozpovie dva príbehy, pretože v tejto knižke nie je iba jeden prípad. Krauz s Chosém idú po stope, ale aj Burger s Hanzelom preukážu neobyčajné majstrovstvo a napriek cynickému vraždárskemu humoru aj obrovský kus empatie. A všetkým pomôže aj zopár náhod.

Herectvo Martina Mňahončáka mám rada, ale v tejto audioknižke som spokojná nebola. Iste, rovnať sa Mariánom Geišbergom v dánovkách je odvážny pokus. Vadilo mi pár breptíkov, laxný hlas a tempo prednesu vo vypätých situáciách. Prednášku hasiča o zábavnej pyrotechnike by som ale púšťala v médiách minimálne od novembra ako varovanie pred blížiacimi sa oslavami nového roka.

Recenze audioknihy Kříďák

13.02.2020 Ověřený nákup

Podarená prvotina

Napínavý román s kriminálnou zápletkou, kde nájdeme iba minimum detektívov. Prelínanie dejových línií, ktoré sa odohrávajú s odstupom 30 rokov v ospalom mestečku. Hoci je rozprávačom muž, cítiť za ním ženské prsty, ktoré na klávesnici vytvorili jeho črty, charakter, vyjadrovanie, myslenie. Jednotlivé postavy majú zaujímavé povahy a pokus popísať život z pohľadu 12 ročného chlapca je tiež nevšedný. Knižka je výborne načítaná Vasilom Fridrichom, doteraz som tohoto interpreta nepoznala. Bonusom je použitie jazykových prostriedkov prekladateľom. Rada počúvam audioknižky v češtine (okrem Dominika Dána :-) ), a výrazmi ako "kolotočenka" alebo "cmrndnout" si u mňa preklad veľmi šplhol.

Recenze audioknihy Vypravěč

13.02.2020 Ověřený nákup

Výnimočné Forsythove dielko

Frederick Forsyth je pre mňa pán spisovateľ a odhalenie jeho životného príbehu a skutočností, ktoré sú v pozadí jeho románov je naozaj navýsosť zaujímavé. Človek s dušou zvedavého dieťaťa ešte aj v požehnanom veku dokázal do knižky o sebe vpraviť obrovské množstvo ľudskosti a múdrosti, ktoré sú tak aktuálne v dnešnej turbulentnej dobe. Nielen novinári, ale každý človek si tam môže nájsť návod, ako sa nedopúšťať zbytočných chýb. Autor dokáže o svojej výnimočnosti rozprávať so skromnosťou a o úspechu s pokorou. Osoba Vypravěča zosobnená hlasom pán Hyhlíka pridáva audioknižke ďalšie body.

Recenze audioknihy Sestry

05.02.2020 Ověřený nákup

Veľmi diétna detektívka

Celú knihu som čakala, kedy skončí úvod a príbeh začne. Nedočkala som sa. Celkovo je príbeh slabý, detektívna zápletka tuctová, páchateľ a motivácia veľmi predvídateľná. Hluché miesta, konanie postáv úplne mimo. Občas sa nájde zaujímavý moment, ale celé je to také nedotiahnuté. Ako prvotinu by to človek nejak bral. Zatiaľ najslabšia kniha od tohto autora, (okrem Zkurveného příběhu, ktorý som ani nedočítala). Martin Servaz bez Juliana a Mahlera skrátka nemá šťavu. Jiří Žák mi ako interpret pasoval lepšie.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Lazar

16.01.2020 Ověřený nákup

Príliš prehustené

Akoby sa autori trošičku utrhli z reťaze, naložili toho skrátka moc. Knižka je tak prehustená, že miestami si človek hovorí, že horšie to už byť nemôže. Ale vždy akoby sa našla cesta. Občas to nepripomína severské krimi, ale horor. Počet obetí je neskutočný. Možno keby ubrali z drámy a dali viac priestoru jednotlivým zápletkám, pridala by som hviezdu. Uvidíme, či a ako bude Joonova sága pokračovať...

Recenze audioknihy Písečný muž

05.01.2020 Ověřený nákup

Temné severské krimi

Od autorov som, poznajúc iné ich diela, nečakala žiadny čajíček, ale toto je ozaj kruto napínavé, tajomné, smutné. Koniec, tak ako v predchádzajúcej knižke o Linovi, vyzýva k ďalšiemu príbehu.

Recenze audioknihy Oběť 2117

20.12.2019 Ověřený nákup

Čo sme nevedeli o Asadovi

Postavu Asada som si obľúbila už v knižke Žena v kleci. Tak, ako teraz, som mu však palce ešte nikdy nedržala. Asadove tajomstvá vyplávajú na hladinu, Carl prekvapí, Gordon tiež a Rose.... To už si vypočujte sami. Ešte môžem prezradiť, že v tejto knižke si pocestujete na rôzne aj netradičné miesta. Už teraz sa teším na ďalší prípad oddelenia Q. Je to skvelá partička ťažkých individualít.

Recenze audioknihy Bílá lvice

27.11.2019 Ověřený nákup

Škoda, že za príbeh nemôžem udeliť 6 hviezdičiek

Môže mať zmiznutie švédskej realitnej maklérky súvislosť s blížiacimi sa udalosťami v Južnej Afrike? Pán Mankell náležite dokázaje, že hej. Hoci naposledy sa Wallander túlal temnými uličkami Rigy, prečo by o rok nemohol riešiť Afriku. Tento prípad ho dosahom na jeho vlastnú rodinu aj na neho samého, dovedie do hlbokého zúfalstva a depresií. Dokáže nakoniec komisár z Ystadu vyriešiť domáci zločin a ovplyvniť africké dejiny?

Úžasný prednes p. Vyorálka, ktorý dotvoril jednotlivé postavy. Wallanderovu sériu si neviem predstaviť s iným hlasom.

Hodnocení audioknihy Dívka, která musí zemřít

09.11.2019 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Všude kolem černý les

09.11.2019 Ověřený nákup

Toto nie je nová Agatha

Kdesi som zachytila chválospev na Ruth Ware ako novú Agathu Christie. Ten, čo kto to povedal, asi kráľovnú detektívky nepoznal. Príbeh je síce zaujímavý, ale nič dychberúce. Aby som len nekritizovala, vykreslenie jednotlivých postáv je sympatické. I keď popisy ich príbehov z minulosti sú príliš rozvláčne. Možno je to len prekladom... Veľké Lenorino tajomstvo je od prvej zmienky priehľadné, motív vraždy a páchateľ tiež nezostane dlho skrytý. Knižka je taký príjemný priemer, neurazí, ale ani neprekvapí.

Recenze audioknihy Počátek

07.11.2019 Ověřený nákup

Nič nie je tak, ako to vyzerá

Dan Brown opäť vo forme. Bleskovo nás prenesie doslova miliónmi rokov. Robert Langdon má opäť po boku sympatickú a tajomnú "parťáčku". Potrebujú heslo, prenasledovateľov majú v pätách, symboly a história sú nevyhnutné. A nielen to.

Aj história Španielska je veľmi zaujímavá a ja som zistila, čo presťahovanie pozostatkov generála Franca znamená a prečo je takou témou.

Dej má spád, jeden by si myslel, že niektoré veci sú nereálne a nerealizovateľné (z hľadiska nákladov), ale keď sa pozrieme, čo sa v ostatnej dobe (2018 a 2019) vynára na Slovensku, ako si niektorí žijú nad pomery a čo si môžu dovoliť, Dan Brown by sa divil.

V súčasnej postfaktuálnej dobe, keď ľudia strácajú schopnosť diskutovať a hlavne počúvať, je myšlienka stretávania a spoločnej stratégie pohlavárov rôznych svetových náboženstiev sympatická. Autor šikovne preplieta náboženstvo s vedou a technológiou, históriu s fikciou, minulosť s budúcnosťou, hrá sa s ich vplyvom na súčasnosť.

Vývoj ide nezadržateľne dopredu, dnes už kvantový počítač postavili a je možné, že mu položia Tú otázku, ktorú riešil v príbehu. A čo ešte dokáže?

Románom sa preplieta množstvo dejových línií, na prvý pohľad nesúrodých, ale nakoniec to do seba všetko zapadne.

Prednesu Martina Slámu niet čo vytknúť, až na chybu v číslovke, ktorá ma prinútila vrátiť sa na začiatok, do hôr... V papierovej knižke som si overila, že chyba nie je v preklade :-)

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Jack Reacher: Jatka

03.10.2019 Ověřený nákup

Prvoplánovo letná oddychovka

Bývalý vojenský policajt Reacher nemá problém s právom a k smrti pristupuje svojsky. Je tak trochu superhrdinom a tak trochu zloduchom. Hoci minimálne od polovice knižky tušíte čo v tom sklade je a čo je predmetom zločinu, vývoj príbehu nenudí. Prvoplánovo radím toto dielko k oddychovejším, ale s postojmi hrdinu je to už trochu náročnejšie. Obdivovať jeho dôvtip tak, ako um slečny Marplovej sa nedá. Reacher je trochu príliš akčný.

Knižka sa počúvala dobre, interpretovi sadla. Hudobné predely by však mohli byť citlivejšie s ohľadom na sluch poslucháčov.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Hodnocení audioknihy Vídeňské bratrstvo

06.09.2019 Ověřený nákup

Recenze audioknihy O krok pozadu

23.08.2019 Ověřený nákup

Aj Wallander je len človek

Túto sériu mám rada, pretože nie je o hrubej sile, i keď občas sa jej nevyhne. Policajti tiež robia chyby a majú tajomstvá, ktoré môžu ovplyvniť vyšetrovanie. Ani Švédsko sa tomu nevyhne. Prednesu nemám čo vytknúť, ale za hlasitosť hudobných predelov beriem hviezdu. Neodporúčam do slúchadiel.

Recenze audioknihy Temná ozvena

07.05.2019 Ověřený nákup

Ozvena...

Nezaujala, tak by sa dala táto knižka charakterizovať stručne. Ivo Gogál ako interpret tiež nezaslúži viac ako 3 * z piatich. Dialógy postáv pripomínajú skôr monológy. Príbeh zaujal skôr vedľajšími líniami, ako tou hlavnou. Celé to bolo také nemastné - neslané. Dopočúvala som to skôr zo zotrvačnosti, a aby som si potvrdila svoje domnienky. Miestami sa ozýval pocit, že to môže byť stratené v preklade, ale toto si potvrdím (alebo aj nie) až po prečítaní originálu. Alebo skrátka Michael Connelly (alebo jeho detektív Bosch) nie je môj typ.

Recenze audioknihy Kritik

02.02.2019 Ověřený nákup

Mierne sklamanie

Po vypočutí prvej knihy zo série Enzo som sa tešila na dobre vystavaný príbeh, ale Peter May tentokrát sklamal. Detektívna zápletka je len tak mimochodom vsunutá do rozprávania o medziľudských vzťahoch a sexuálnych predstavách hlavného hrdinu. Načítané kvalitne, ale príbeh sklamal, je plochý, predvídateľný, miestami nudný a akoby nedotiahnutý. Mám z toho dojem, ako keby autor pod tlakom vydal len koncept diela. Dozvedela som sa niečo o výrobe vína a mne neznámej vinárskej oblasti. Koniec príbehu je vyslovene seriálový. Hebridská trilógia, Ostrov Entry či Umrlčí cesta a aj Čína (aspoň tá, ktorú som doteraz čítala), ide autorovi lepšie. Ale šancu mu ešte dám.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Prázdné křeslo

27.09.2017 Ověřený nákup

Deaver opäť na plný počet

Dvojica Sachsová - Rhyme s neodmysliteľným ošetrovateľom Tomom rozmotáva nitky prípadu prepleteného ako pavúčia sieť. O nečakané zvraty v príbehu nie je núdza, a to nielen ohľadne vyšetrovania. Dôkazy sa skrátka dajú interpretovať z viacerých pohľadov... Ako bonus sa poslucháč dozvedá od J. Deavera zaujímavé informácie, tentokrát zo života hmyzu.

Skvelému podaniu príbehu od Jana Vondráčka môžem iba zatlieskať.