Recenze uživatele numka

Recenze audioknihy U Bernátů

30.11.2020 Ověřený nákup

SKVOST

Rudolf Wels, významný český architekt židovského pôvodu, ktorý aj s takmer celou rodinou zahynul v Osvienčime, pred vojnou previedol do knižnej podoby spomienky svojho otca, Šimona Welsa, z rokov 1853 - 1897. Spomienky na jeho detstvo v Oseku pri Rokycanoch, na svojich rodičov, súrodencov, školské časy, dospievanie, život v manželstve, až po vyjadrenú hrdosť na svojho syna Rudolfa. Útla knižka, ktorá stojí za prečítanie.

Tak toto bola na záver roku jednička z hviezdičkou. Dokonca sa pohrávam s myšlienkou, že ju nazvem tým najlepším, čo som tento rok počula. Neuveriteľne nádherne zachytená druhá polovica 19. storočia v Čechách, rodinné vzťahy, politika, to všetko podané s nesmiernou múdrosťou a špecifickým vtipom. No a jej audioverzia v podaní Lubora Tokoša ešte pridáva na brilantnosti tohto dielka. Proste SKVOST 🔝🔝🔝

Recenze audioknihy Přítelkyně z domu smutku

16.11.2020 Ověřený nákup

Vynikajúca sonda do ženského väzenia

Eva Kantůrková strávila začiatkom 80-tych rokov minulého storočia takmer rok v ženskom väzení v Ruzyni za rozvracanie republiky. Práve v tomto čase sa odohráva dej knihy. V každej kapitole autorka rozpráva príbeh jednej zo žien – jej spoluväzenkýň, so všetkými jej pozitívami aj negatívami, so smútkom i istým humorom. Nádherne realistická psychologická štúdia týchto žien a ich vnútorného života.

Za spomenutie stojí excelentná interpretácia Jany Štěpánkovej. Neviem si predstaviť lepší výber.

Recenze audioknihy 451 stupňů Fahrenheita

16.11.2020 Ověřený nákup

Dystopická klasika

V dystopickej budúcnosti požiarnici nehasia požiare – zakladajú ich. Pália knihy a slobodne uvažujúce osoby. Jeden z nich, Guy Montag, sa po sérii istých udalostí začína preberať z tejto dlhej a slepej indoktrinácie, nachádza svoju identitu a vlastnú myseľ. A to ho môže stáť život...

Útla knižka, svetová klasika, napísaná v roku 1953. Pripomína Orwellovu 1984, hoci pre mňa je Orwell neprekonateľný. Na knihe ma fascinoval popis života v budúcnosti – interaktívna televízia, slúchadlá vkladajúce sa priamo do uší, spotrebiče komunikujúce s majiteľom.... akoby autor popisoval súčasnosť. Skutočne až mrazivá podobnosť, už nám tu iba tí požiarnici chýbajú...

Dystopie / Postapo Na Zemi Více vypravěčů

Recenze audioknihy DNA

09.11.2020

(Pre mňa) nový skvelý objav severskej krimi

Kniha začína v roku 1987 rozdelením súrodencov do pestúnskej starostlivosti. Fast-forward - súčasnosť. Dochádza k hroznej vražde ženy, ktorej jedinou svedkyňou je jej malá dcérka, skrytá pod posteľou. Trestný čin vyšetruje detektív Huldar a jeho partner Rikhardur. Do deja vstupuje Frejya, detská psychologička a riaditeľka Detského domu, ktorej vzťahy s Huldarom dosť škrípu. Postupne dochádza k ďalším vraždám, jednej morbídnejšej než druhej, a hoci z ich spôsobu je jasné, že ide o rovnakého páchateľa, obete navonok nemajú absolútne nič spoločné. Príbeh graduje, je zatknutý podozrivá osoba, až kniha vrcholí šokujúcim záverom.

Ide o prvú knihu od autorky, ktorej meno sa neodvažujem vysloviť. Príbeh je vynikajúco vystavaný, zaujme od prvých momentov, je vyvážený tak akurát. Vraždy, hoci sú neuveriteľne brutálne spôsobom úmrtia obetí, nie sú popísané nechutne podrobným spôsobom (čo mi zvykne vadiť na severských autoroch). Osoby, ktoré príbeh tvoria, sú vykreslené dostatočne do hĺbky, aby sa človek zaujímal o ich osud. Som rada, že som sa konečne k tejto autorke dostala, a už sa teším na ďalšiu spoluprácu Huldara a Frejye.

Presne takto si predstavujem dokonalú detektívku.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Severská Vyšetřuje muž Nečekaný zvrat

Recenze audioknihy Zlo

04.10.2020 Ověřený nákup

„Za istých okolností sa môže stať vrahom každý z nás.“

"True Crime” kniha Antona Heretika, známeho psychológa a súdneho znalca, formou prístupnou laickej verejnosti popisuje mnohé známe aj menej známe prípady zločinov, ktoré sa odohrali na Slovensku a autor sa s ich páchateľmi mal možnosť stretnúť a vykonať ich psychologické hodnotenie. Každá kapitola obsahuje niekoľko zločinov, ktoré majú istý spojovací prvok. Veľmi zaujímavá kniha, pri čítaní ktorej sa človek do istej miery dostáva „pod kožu“ (alebo skôr „do hlavy“) páchateľov. Myslím však, že názov nebol zvolený najvhodnejšie – kniha obsahuje aj kapitoly týkajúce sa zločinov spáchaných ľuďmi s duševnou poruchou – napríklad schizofrénia, takže zhrnúť tieto trestné činy pod názov „zlo“...no neviem 🙃 Trošku ma tiež vyrušovali niektoré gramatické záležitosti pri načítaní knihy do audioverzie (keďže som knihu nečítala, mala som jej audioverziu, neviem, či tieto veci sú priamo v knihe, alebo ide o chybu „čítača“ – ale neustále opakovanie nesprávneho slovného spojenia „RANNÉ detstvo“ mi dosť trhalo uši 🙂) Ale inak obsahovo skvelá kniha a vrele odporúčam.

Recenze audioknihy Kroky vraha

25.09.2020

Príjemná oddychovka

V Prahe „na Babe“ sa v lesíku nájde uškrtená mladá žena. Do vyšetrovania vraždy sú chtiac-nechtiac vtiahnutí ľudia žijúci na Krokusovej ulici, ktorá je v blízkosti. A každý z nich má nejaké tajomstvo – niekto menšie, niekto veľké, ťahajúce sa desaťročia do minulosti. Onedlho dôjde k ďalšej vražde a inšpektor Josef Bergman sa musí popasovať s ťažkým orieškom.

Tešila som sa na túto knihu – z recenzií sa mi zdalo, že by to presne mohlo byť „to pravé orechové“, keď si človek potrebuje prečítať/vypočuť príjemnú oddychovku. A v tom ma kniha nesklamala, dala mi presne to, čo som potrebovala. Takže sa teším aj na ďalšie prípady Josefa Bergmana 😊

Vyšetřuje muž

Recenze audioknihy V šedých tónech

27.08.2020 Ověřený nákup

Nútená cesta z Litvy na Sibír

Príbeh rodiny 15-ročnej Liny, dievčaťa z Litvy, v roku 1941. Jej život sa podobá životu každého obyčajného dievčaťa v jej veku - chodí do školy, páčia sa jej chlapci a hlavne - rada kreslí a túži sa dostať na umeleckú školu. Až raz v noci k nim domov vtrhne Sovietska armáda, ktorá obsadila pobaltské krajiny, a naženie Linu s bratom, mamou a ďalšími Litovčanmi do špinavého "dobytčáku", ktorý ich niekoľko dní vezie smerom na sever, do pracovného tábora, kde podľa Stalinovho nariadenia musia všetci tvrdo pracovať za veľmi ťažkých podmienok, o hlade a v sibírskej zime. Lina v tomto období stráca a nachádza mnohých blízkych, stále kreslí a snaží sa skontaktovať s otcom, o ktorom nikto nič nevie. Jej cesta, fyzická, ale aj psychická, je ťažká a dlhá, tiahne sa mnohými rokmi a mnohými kilometrami v oblastiach za polárnym kruhom, kde slnko pol roka nevychádza. Je to príbeh mladého dievčaťa, ktoré napriek všetkému nešťastiu, ktorým si musí prejsť, nestráca nádej, silu a lásku, a nakoniec prežíva.

Tento príbeh je dôležité si prečítať, ak pre nič iné, tak pre nahliadnutie do historického pozadia násilného vytvárania Sovietskeho zväzu. Keď som čítala o podmienkach, v akých litovskí, lotyšskí, estónski, ale aj fínski vysídlenci museli dlhé roky žiť, nemohla som neporovnávať ich strádanie s osudom Židov, Rómov a ďalších skupín, ktorí si podobným "osudom" prešli zo strany nacistov v pracovných táboroch. Kniha ma, pravdupovediac, šokovala - iste, človek počul o Stalinových zverstvách, ale čítať o nich v takýchto detailoch mi skutočne "zašlo pod kožu". Rozhodne túto knihu každému odporúčam. Nie je dlhá, dej plynie rýchlo a postavy románu, hlavne tie prvoplánovo negatívne, rozhodne nie sú vykreslené čiernobielo. Výborné čítanie - ak sa to vôbec pri takejto ponurej téme dá povedať.

Recenze audioknihy Šikmý kostel

26.08.2020 Ověřený nákup

Výborné čítanie

Kronika starého baníckeho mesta Karviná a jeho obyvateľov. Na postavách Barbory, Ludwika, Julky a ďalších Karin Lednická opisuje ťažký a často bezútešný život na česko-poľskom pohraničí. Príbeh začína banským nešťastím v roku 1894 a končí po vzniku ČSR počas treníc medzi Československom a Poľskom o štátne hranice, v roku 1921.

O knihe som veľa počula a nevedela som sa dočkať jej čítania. Rozhodla som sa pre audioverziu, keďže mám veľmi rada Vilmu Cibulkovú. Kniha je fantastická. Karvinsko a Těšínsko poznám iba "z rýchliku" - z niekoľlých piesní Jarka Nohavicu. O to zaujímavejšia mi kniha pripadala - je prešpikovanýá mnohými historickými informáciami - od baní a banských nešťastí, cez panovanie Larisch-Mönnicha, až po založenie kúpeľov Darkov. No a samotná interpretácia Vilmy Cibulkovej je, ako vždy, lahôdka.

Kniha je prvou časťou trilógie, takže sa máme na čo tešiť!

Recenze audioknihy Kirké

08.08.2020 Ověřený nákup

Nadčasová Kirké

Kirké je nádherná kniha. Tu by som mohla skončiť, pretože to celkom vystihuje môj pocit po jej prečítaní. Ako uvádza Martinus na svojej stránke, "Vďaka nezabudnuteľným postavám, podmanivému štýlu a strhujúcemu deju je Kirké skutočné majstrovské dielo – očarujúci epos o rodinnom súperení, palácových intrigách, láske i strate, ktorý vyzdvihuje silu nezlomnej ženy vo svete, kde dominujú muži.". A je to presne tak. Začala som čítať/počúvať jednu grécku báj, a skončila čítaním/počúvaním hlbokých myšlienok o ženstve a materstve, politike, smrteľnosti i nesmrteľnosti. Bohyňa Kirké, hlavná hrdinka príbehu, je nesmrteľná, takže som si nevedela dosť dobre predstaviť, kde vlastne jej príbeh v knihe skončí, trochu som sa bála, že to bude "useknuté", ale zbytočne. Záver je skvelý, knihu som dočítala s uspokojením a tiež so smútkom, že už je koniec.

Mimoriadne plus dávam audioverzii. Knihu načítala Petra Špalková a neviem si v tejto chvíli predstaviť jej lepšiu verziu - Petrino čítanie perfektne zachytáva atmosféru, nesmrteľnosť hlavnej hrdinky, s každým jej novým dobrodružstvom z hlasu cítime, že je to vlastne iba ďalšie zrnko piesku v púšti jej nekonečného času. Interpretácia na jednotku s hviezdičkou.

Historická Není součástí série Jeden vypravěč

Recenze audioknihy Nejlepší povídky z cest

01.08.2020 Ověřený nákup

EPHRAIM KISHON - NEJLEPŠÍ POVÍDKY Z CEST

Ephraima Kishona milujem od detstva, takže som sa na túto audioknihu veľmi tešila. Bohužiaľ, bola som sklamaná. Výber poviedok z originálnej Kishonovej hrubej knihy plnej SKVELÝCH poviedok (v hebrejčine/angličtine) je veľmi slabý. Kto túto knihu číta, resp. počúva, ako jedinú od Kishona, sa musí čudovať, že ide o EXCELENTNÉHO satirika, ktorý je v Izraeli považovaný takmer za miniboha (sorry za rúhanie). Takže u mňa veľké sklamanie za výber poviedok.

Jediné, čo na audioknihe chválim, je interpretácia. Pán Viktor Preiss je skvelý, ako vždy.

Recenze audioknihy Karanténa

21.07.2020 Ověřený nákup

Príliš veľké očakávania sa nevyplácajú

Tak, kde začať. Asi od začiatku. Karanténa bola mojou prvou knihou od Petra Maya (a myslím, že hoci táto recenzia nie je nič moc, dám autorovi ešte šancu, vzhľadom na jeho spisovateľskú povesť). Nechala som sa zlákať motívom, tak ako iste aj mnohí iní. Prvá tretina knihy bola super. Výborná zápletka, prostredie, dej mal spád. Potom to trošku začalo škrípať, no a antiklimax nastal pri dopravnej nehode (dúfam, že nejde o spoiler), odtiaľ už iba prudko dole. Až do záveru - celé to bolo tak nepresvedčivé a predvídateľné. Odporúčam knihu osobám, ktorí majú radi hoaxy - po prečítaní tejto knihy môžu konečne povedať "vidíte, ja som vám to hovoril(a)". Za ten úvod dávam v recenzii za príbeh o hviezdičku viac. Interpretácia audioknihy bola veľmi dobrá.

Recenze audioknihy Prázdniny v Evropě

17.07.2020

Výborné

Cestopisy nie sú mojou silnou stránkou, priznám sa bez mučenia. Tento však mal skvelé recenzie, tak som sa do audioknihy pustila. A urobila som dobre. Skvele napísaný "road trip" autora, ktorý sa vyberá autostopom smerom na sever Európy, dôjde až za polárny kruh, odtiaľ sa lietadlom presunie na juh do Grécka, no a odtiaľ autostopom opäť na sever, smerom domov, do Čiech. Prechádza turisticky známymi aj menej známymi krajinami - Fínsko, Dánsko, Rumunsko, Albánsko... a na ceste stretáva kopu zaujímavých ľudí a dostáva sa na miesta, ktoré v bežnom bedekri človek ťažko nájde.

Výborné počúvanie, z ktorého mám vytrvalý pocit, že chcem mnohé z miest spomenutých v knihe navštíviť osobne :-)

Recenze audioknihy Dědina

12.07.2020 Ověřený nákup

Ako vždy, skvelá Petra Dvořáková

Názov knihu absolútne vystihuje. Krátke príbehy zo života jednej dediny v štýle Hoří, má panenko alebo Postřižiny, iba jemnejšie, reálnejšie, modernejšie. Tragikomické náhľady do života niekoľkých rodín, konflikt staršej a mladšej generácie, detí a rodičov, sedliakov a "moderných" dedinčanov. Mäsiar, predavačka z Jednoty, otcovia, tetky, svokry a deti, dedinská zábava a púť, kravy a seno, pohreb aj zabíjačka, no a samozrejme, klebety.

Kniha o rodinných vzťahoch na dedine je napísaná s neuveriteľnou autenticitou - ja som na dedine nikdy nežila, ale dokonale som sa dokázala vžiť do jednotlivých postáv. Knihe veľmi pridala jej audioverzia načítaná v krásnom pôvodnom nárečí.

Hodnocení audioknihy Ve jménu Otce (i Syna)

04.07.2020