Recenze uživatele Severanka

Recenze audioknihy Dědina

16.11.2020 Ověřený nákup

Trošku toho folklóru ani 21.storočí neuškodí

Rozkošná kniha, ktorá ukazuje, že ľudia sa nemenia... Pre nás, čo sme z mesta možno akýsi pohľad do “exotiky” vzťahov v malej komunite. Nádherný prednes všetkých hercov len umocňuje šťavnatý a autentický text.

Recenze audioknihy Úzkosti a jejich lidé

16.11.2020 Ověřený nákup

Švédi nie sú studené psie ňucháče

Folk med ångest💚💚💚 Milujem knihy Fredrika Backmana, lebo sú skutočné a plnokrvné. Práve som dočítala vyššie spomínanú. Na začiatku, možno až niekoľko kapitol som však bola sklamaná. Zdala sa mi na Fredrikove pomery nijaká, bežná, tuctová... No nechcela som veriť, že tento človek vypustí z pera dačo fádne, čo by má úplne nepohltilo. A tak som čítala ďalej... a ďalej a ďalej....Tá kniha je nádherná! A vôbec nemusíte mať úzkosť, aby ste po nej siahli. Lebo je tak neuveriteľne ľudská až sa Vám nechce veriť a oslavovať, že svet niekto vidí tak, ako vy. Fredrik Backman je švédsky autor a napriek tomu, že som v tejto krajine šesť rokov žila, nikdy som si nemyslela, že tam existuje niekto s tak neuveriteľne otvoreným srdcom a mysľou. Už nikdy nepoviem, že Švédi sú studené psie ňufáky. Pokiaľ majú ľudí, ako je Fredrik.

Hodnocení audioknihy Proč máma pije

11.10.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Obraz Doriana Graye

21.05.2020 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Tiché roky

08.05.2020 Ověřený nákup

Alena opäť nesklamala

Autorka píše z môjho pohladu dokonale. Pri všetkých jej knihách sa atávam ich súčasťou. Som jednoduch tam, akoby hmatateľne. Nejde o príbeh - ten je vždy skvelý napriek zdanlivej banálnosti. A možno práve preto. Človek má pocit, že množstvo z tých malých príbehov, či myšlienok sa stávajú aj jemu. Opäť autorke tlieskam!

Recenze audioknihy Nabarvené ptáče

12.04.2020 Ověřený nákup

Koncentrované zlo a krutosť

Ani doslov knihy nezmenil môj názor na to, že autor musel byť veľmi frustrovaný človek, ktorý jfrustráciu potreboval zo seba dostať von. Sú desiatky diel o druhej svetovej vojne z rôznych kútov Európy, no nikdy som sa nestretla s takouto obrovskou konštantnou krutosťou a zlom. Okrem krutosti na chlapcovi a krutosti medzi inými ľudmi, tam autor samoúčelne opisuje zverstvá, ktoré nemajú s vojnou ani holokaustom nič spoločné. Kniha nie je odrazom tej doby, pretože vyberal len to zlé a surové. A kedže poznáme aj inú vojnovú literatúru vieme, že nikdy sa nedeje len koncentrované zlo. Aj v najhorších chvíľach vychádza slnko, kvitnú kvety a ľudia majú aspoň krátku chvíľu na úsmev. Je mi asi najviac ľúto autora, že mal potrebu takto vytesniť všetko dobré. A zvýrazniť len to zlé.

Hodnocení audioknihy Muž a žena

03.11.2019 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Hotýlek

25.08.2019 Ověřený nákup

Opäť skvelé

Keď hľadáte knihu, kde nebudú mŕtvoly, šialená dráma, alebo láska z tureckých telenoviel, našli ste tu pravú! Alena vie, ako napísať knihu, aby ste sa v nej cítili ako doma.. Opäť skvelé!

Recenze audioknihy Hana

21.04.2019 Ověřený nákup

Nádhera!

Táto kniha je skvelá! Možno sa mnohým bude zdať téma druhej svetovej vojny a holokaustu ako obohraná pesnička, tento príbeh je však iný. Skvele vyrozprávan, bez pátosu a vynucovania pocitu viny tým, ktorí nič podobné neprežili. Ak máte radi film Musíme si pomáhat, táto kniha s ním má čo - to spoločné.

Recenze audioknihy Nejlepší pro všechny

27.10.2018 Ověřený nákup

Chápem všetkých

V tejto knihe nejde o žiaden zásadný dej. V podstate je ten príbeh “nuda”, akú zaživa každý z nás. Úžasné na nej je to, ako autorka dokáže jednu situáciu vidieť očami troch ľudí - troch generácií. A tak sa človek ( zrejme podľa veku) na začiatku trošku stotožní s jednou t nich. No je veľmi pekné vidieť aj zmýšľanie a postoje tých ostatných dvoch. Ľahko čitateľ niektoré situácie premietne do svojho života a porovná ich. Porovná a možno pochopí svoje reakcie a správanie, áno aj myslenie a reakcie ostatných. Kniha je poučná - nie v prvotnom edukatívnej význame ale v tom, že naše okolie, naši najbližší môžu rovnaké situácie vnímať diametrálne odlišne. A ich názor nemusí byť “a priory “ nesprávny. Jediné, čo mi vadí je indiferentný prejav- čítanie Mileny Steinmasslovej. Prečo? Nepochopila som tento spôsob prejavu... ostatní interpréti sú skvelí.

Hodnocení audioknihy A každé ráno je cesta domů delší a delší

27.06.2018 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Medvědín

25.06.2018 Ověřený nákup

Jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala

Neviem, či je to tým, že som z hokejovej rodiny. Asi nie, lebo kniha je z polovice o hokeji a z polovice o ľuďoch. A je úžasná! Tak, ako autor vníma a cíti jednotlivé postavy, dáva čitateľovi pocit, že je súčasťou deja, že sa ho to týka, že nemôže “ len tak stáť v kúte a pozerať “. V tejto knihe si čitateľ každú chvíľu hovorí- ako by som sa zachoval ja? Základná téma - hokej sa však dá aplikovať aj napríklad na futbal, či iný populárny tímový šport, lebo to, čo sa deje v hlavách ľudí, ktorí sa ho zúčastňujú sú veľmi podobné. Som síce z hokejovej rodiny, no moja dcéra smeruje do futbalovej repre. Tak množstvo situácií absolútne chápem. A čo je najzvláštnejšie - asi dvadsaťkrát ma táto kniha rozplakala! Vždy v rámci textu úplne na inom mieste, v inej situácii...

Hodnocení audioknihy Umění války

14.06.2018 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

14.06.2018 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Dešťová hůl

17.09.2017 Ověřený nákup

Konečne zas niečo normálne!

Konečne opäť raz kniha zo života. Taká obyčajná, v ktorej sa hocikto z nás nájde. No pritom poetická. A fasicinujúce je, ako autor dokáže pútavo rozprávať o(okrem iného) takej "blbosti" ako sú dáke katastrálne mapy...

Hodnocení audioknihy Malý princ

26.05.2017 Ověřený nákup

Recenze audioknihy 1984

26.05.2017 Ověřený nákup

Až hrozivo aktuálne

Táto kniha bola napísaná v roku 1949, je o roku 1984 a v roku 2017 je až hrozivo aktuálna. je to síce antiutopický román, čo môže niektorých čitateľov odradiť, no je priama, jednoduchá a ľahko pochopiteľná. Samozrejme - možno najmä pre tých nás, ktorí sme v osemdesiatych rokoch už aktívne žili. Mnohé časti románu sú s miernou dávkou nadsázky napísané tak, akoby oemdesiate roky dvadsiateho storočia autor osobne prežíval v bývalom socialistickom bloku. Skvelé nadčasové dielo!

Hodnocení audioknihy Zločin a trest

08.04.2017 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Ostře sledované vlaky

19.03.2017 Ověřený nákup

Zavri oči , počúvaj a akobysi bol tam.

Táto skvelá interpretácia tohto notoricky známeho príbehu ma dostala. Chlapecký hlas Kryštofa Hádka a prirodzený prednes dodal dielu obrovskú autenticitu. Strhujúca je najmä posledná časť a opis toho, čo chlapec prežíva a cíti... Naozaj je veľmi dôležité, kto dielo číta, pretože niekedy sa stane, že interpretácia ja taká preafektovaná, že pokazí celú knihu. Toto však je úplne iný prípad. Skvelé!!!

Hodnocení audioknihy Analfabetka, která uměla počítat

13.02.2017 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Babička pozdravuje a omlouvá se

24.10.2016 Ověřený nákup

Čudná kniha s rozporuplným názorom naň

Keď som čítala od Backmana knihu Muž menom Ove, dostala sa do top mojich životných kníh. Babička mi pripadal, akoby ju Backman vôbec nepísal. Je čudná. Stále vás núti zamýšľať sa nad tým, ako súdime iných. Ale akosi násilne - s výčitkami svedomia- pretože aj tá takmer najnegatívnejšie postava v knihe má samozrejme dôvod chovať sa ako asociál, lebo má nejakú traumu z minulosti. Popri tom hlavná hrdina - sedemročné dievča má intelekt a schopnosti dospelého sčítaného psychoterapeuta a jej detskú roztomylosť sa autor snaží vykresliť veľmi nepresvedčivo. Áno, je tam kopa myšlienok , ktoré donútia človeka menej súdiť iných, ale v tomto prípade som z knihy veľmi sklamaná.

Recenze audioknihy Skála

17.10.2016 Ověřený nákup

Napínavé a mrazivé

Jedna z najlepších kníh, ktorú som v poslednom čase čítala. Skvelé prepojenie pre nás veľmi exotického prostredia a príbehu, ktorý sa odohráva vo viacerých časových rovinách.Autor zjavne pozná prostredie, v ktorom sa dej odohráva a keď človek zavrie oči dokáže sa tam preniesť. Potom som si vygooglila, či tie miesta existujú aj naozaj a áno, existujú a sú presne také, ako autor opisuje. Príbeh pôsobí veľmi skutočne i keď niektoré spojitosti sú možno trošku príliš prvoplánovo predvídateľné.

Hodnocení audioknihy Mortdecai – Záhadný případ s knírem

03.06.2016 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

09.11.2015 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Muž jménem Ove

21.09.2015 Ověřený nákup

Jednoducho skvelá

Úprimne, mám plné zuby drámy, napätia, vrážd a intríg, preto som si kúpila Oveho. Je to veľmi milá, citlivá knižka pre každého, kto sa rád vŕta v ľudských dušiach. Ale nie vážne, cez psychologické poučky a všeobecne záväzné pravidlá. Je to kniha pre ľudí, ktorí milujú pozorovať ľudí okolo seba - susedov, predavačku v supermarkete... a ke´d majú čas, radi sa nad nimi zamýšľajú. Okrem toho, Ove mi veľmi pripomína môjho otca....

Recenze audioknihy Bambini di Praga 1947

21.09.2015 Ověřený nákup

Človek sa cíti, akoby tam bol

Túto knihu treba čítať /počúvať pozorne . No ak to človek urobí a zavrie oči, má pocit , akoby bol súčasťou deja. Nie aktívne, no jednoducho všade tam. Kniha vás však nevtiahne ani tak do deja, ale atmosféry, ktorá z nej vyžaruje .

Recenze audioknihy Chatrč

17.07.2015

Napínavá a mystická

Chatrč - názov knihy znel tak - prírodne. Začala som ju počúvať, keď bol vonku hrozne zima a pod perinou bolo fajn. Knižka vôbec nie je "o deji". Je to text, ktorý si treba predstaviť. Je tajuplný, neskutočný, no napriek tomu má človek pocit, že by sa TO mohlo naozaj stať, aj keď, ako ja, neverí v boha.Človek číta (počúva) knihy, aby sa posunul ďalej, aby si rozšíril obzor. Táto knižka to s vami urobí.

Recenze audioknihy Hrdinovia a géniovia.

17.07.2015 Ověřený nákup

Pohodové rozširovanie obzorov

Takýchto kníh by som prijala oveľa viac. kde sú tie časy, keď sme sa v škole učili o Napoleonovi, či Štefánikovi? A tu - hľa. Príjemná audiokniha, ktorá v krátkych pútavých príbehoch bez zbytočných faktov, ktoré si aj tak nikto nezapamätá, približuje majstrov! Jednotlivé kapitoly majú cca 20 minút, čo je tak akurát, keď má človek chvíľku vyložiť si nohy na stôl a miesto tupého sledovania donekonečna sa opakujúcich Dva a pol chlapa sa dozvie niečo, čo ho obohatí.