Recenze uživatele Zdeno

Hodnocení audioknihy Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka

13.04.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Aristokratka na koni

13.03.2020 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Krv prvorodených

06.11.2019 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Mŕtvy na Pekelnom vrchu

10.10.2019 Ověřený nákup

Výborná historická dektívka

V minulosti som čítal knihy Juraja Červenáka z kategórie fantasy - s hlavnou postavou Rogana. Trvalo mi istý čas, kým som sa odhodlal pustiť sa do historickej detektívky. Trochu som sa obával, že mi takýto žáner nesadne. Zbytočne.

Je to výborne napísané. Samotný detektívny príbeh je veľmi zaujímavý, zamotaný a je silne viazaný na dobu, v ktorej sa odohráva. Úžasné sú aj popisy historických reálií - ako keby autor vtedy skutočne žil a dôverne poznal. Najmä popisy Banskej Štiavnice, samotného mesta, spôsobu života ľudí, organizovanie moci - sú úžasné. Vadí mi, keď sa autor úplne nefunkčne rozpíše v opise niečoho, čo pre dej príbehu nemá žiadnu hodnotu. V tejto knihe je to presne naopak: opisy sú súčasťou dynamického deja a presne len v tej miere, aby sme si dokázali knižku vychutnať. Výstavba deja je presne taká, na akú som si zvykol z Červenákových "Roganoviek" - drsný a svižný dej s dobrými zvratmi. A Geišbergovo podanie je excelentné.

Toto asi nie je úplne vyvážená kritika, ale nemôžem si pomôcť, keď som tej knihe tak prepadol. Okamžite som si kúpil aj ďalšiu knihu "Krv prvorodených" z rudolfínskej Prahy. Aj tá je výborná. Ako to ten Červenák robí ...?

Hodnocení audioknihy Mycelium I: Jantarové oči

25.09.2019 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Den trifidů

20.12.2018 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Poslední Aristokratka

20.12.2018 Ověřený nákup

Závisí na očakávaniach

Knihu som si púšťal pred spaním a na tento účel je vcelku ideálna: človek sa zbaví starostí a začne myslieť na niečo iné. V knihe je "ľahký humor", t.j. človek sa síce málokedy nahlas zasmeje, ale zase je pravda, že sa zabaví. Námet je celkom zaujímavý a ukazuje na to, že nie je reštitúcia ako reštitúcia. Z pohľadu interpretácie je to tak, že príjemný ženský hlas sa dobre počúval. Len z pohľadu humoru by pomohlo, keby bral interpret čítaný text vážne (a nie s odstupom) - hlavne, keď je písaný z pohľadu prvej osoby.

Takže: ak hľadáte nenáročnú zábavu bez hrubých nadávok, urážania, prílišného preháňania a sexu, odporúčam. Treba sa však pripraviť na veľmi "ľahký" žáner bez vyšších nárokov. Nie je to taká sranda, že by vám slzy tiekli po tvári, ale neurazí.

Hodnocení audioknihy Dobrodružství Sherlocka Holmese (komplet)

27.10.2018 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Soudné sestry

02.09.2018 Ověřený nákup

Nechytilo ma to

Priznám sa, že nemám veľmi fantasy v obľube, ale občas si niečo skúsim prečítať. Narazil som už na fantasy, ktoré ma veľmi bavilo - "Další prima mytus" od Asprina. Bolo to vtipné, nápadité a stále sa tam niečo dialo.

V tejto knihe "Soudné sestry" som mal pocit, že je to rozprávka pre deti. Strašne ma to uspávalo a zdalo sa mi to nudné. Od Prachetta som kedysi čítal niečo s Mrakoplašom o to ma celkom bavilo.

Neviem, či to bolo prednesom, alebo samotným príbehom, ale nedopočúval som to.

Hodnocení audioknihy Popol všetkých zarovná

26.02.2018 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Setkání s Rámou

29.10.2017 Ověřený nákup

Recenze audioknihy Povídky Šimka a Grossmanna 6

06.12.2016 Ověřený nákup

Super

Poviedky Šimka a Grossmanna sú geniálne. Fakt som sa dobre zabavil - odporúčam na počúvanie. Tieto poviedky ani nie je dobré čítať, lebo Šimek ich číta veľmi svojským (autorským) spôsobom, ktorý im pridáva na grádoch. Čítaním z knihy sa človek oberá o zážitok. Humor je založený hlavne na preháňaní. Je menej náročný v porovnaní s Cimrmanovcami, takže je oveľa prístupnejší.

Recenze audioknihy Bílý tesák

23.11.2016 Ověřený nákup

Iba malá časť z knihy

Toto je skôr rozhlasová hra na motívy Bieleho tesáka. Nie čítanie knihy. Interpretácia je výborná, príbeh tiež. Celkové hodnotenie dávam však nízke - vzhľadom na chýbajúce jasne vysvetlené upozornenie, o čo vlastne ide, sa cítim sklamaný. V samotnom popise sa spomína román a "jeho zvuková verzia". Čakal som čítanie románu, nie jeho inscenáciu. Napriek tomu neľutujem a dramatizáciu by som si aj tak kúpil, lebo je vydarená.

Hodnocení audioknihy Roden24

19.11.2016 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Předscény

30.07.2016 Ověřený nákup

Hodnocení audioknihy Vzpoura mozků

30.07.2016 Ověřený nákup

Recenze audioknihy 3x sci-fi

30.07.2016 Ověřený nákup

Dosť slabé

Prvá poviedka spája veľmi ošúchaný námet na špionážny príbeh s popisovaním fungovania rozšíreného facebooku. Technológia v tom príbehu nehrá dominantnú rolu. Príbeh šokuje skôr v tom, prečo hlavný hrdina nevyužíva možnosti technológie tam, kde by mohol, ale spolieha sa na tradičné postupy z minulého storočia. Dosť rozvláčne bez zásadných zvratov.

Druhý príbeh je psycho, ten som asi nepochopil. Veriaci by s tým mohli mať problém.

Tretí príbeh sa mi páčil najviac. Keby nebol taký rozvláčny, bolo by to super. Záver bol aspoň pre mňa nečakaný a zaujímavý. Posledná veta to výdatne vylepšila. Technológie v tomto sci-fi príbehu síce hrali dôležitú rolu, ale len v rámci záverečnej prekvapivej pointy.

Interpretácia sa mi veľmi nepáčila, hoci bola dobre zrozumiteľná.

Recenze audioknihy Elon Musk

22.07.2016 Ověřený nákup

Výborná kniha

Veľmi zaujímavo spracovaný životopis. Odporúčam hlavne technologickým nadšencom, hoci kniha nevyžaduje žiadne technologické znalosti. Hovorí hlavne o sile človeka dokázať nemožné a o strastiach, ktoré ho na ceste postretnú. Skoro ako dobrý román, avšak doplnený o fakty.

Čítal som aj životopis Jobsa, ale toto je lepšie.

Recenze audioknihy Metro 2033

03.07.2016 Ověřený nákup

Postapokalyptické sci-fi

Moje hodnotenie je značne ovplyvnené tým, že mám síce rád sci-fi, ale nie postapokalyptické. Občas nejaké vyskúšam, ale obvykle som z toho sklamaný.

V tomto prípade som však sklamaný nebol. Zaujalo ma, ako autor do malého priestoru metra natlačil celú ľudskú spoločnosť - všetky možné režimy, ideológie či organizácie spoločnosti, pričom to stále pôsobí dôveryhodne. Dominujúcim prvkom je atmosféra napätia a strachu, ktorú autor buduje aj na mysticizme. Ten však následne odhaľuje, takže mysticizmus nepôsobí nadprirodzene. Dokonca aj rovina "vyvoleného" dostáva na záver knihy reálny základ.

Zaujímavá je filozofická rovina celého diela. Autor najprv vybuduje verný obraz rozdrobenej ľudskej spoločnosti v mikroprostredí a na záver nám ukáže, aký je celý tento mikrosvet vlastne nezmyselný. Tento rozmer u mňa osobne zabodoval.

Recenze audioknihy Jednou nohou v hrobe

12.06.2016 Ověřený nákup

Pomalý rozbeh

Dej sa na začiatku rozbiehal veľmi pomaly, takmer som sa až nudil. Dosť času venoval autor rôznym chorobám na oddelení vrážd - skoro tam neostal žiaden zdravý detektív. Ale zhruba od polovice nabral dej celkom zaujímavý spád. Boli aj dramatické zvraty, keď to chvíľu vyzeralo na nejaký výsledok a potom sa to otočilo - ako to má v správnej detektívke byť. Trochu mi vadila nedostatočná motivácia jedného z páchateľov. Napokon sa vyjasnila, hoci stále nemám pocit, že bola dostatočná.

Spôsob, akým je kniha nahovorená, mi vyhovoval. Geišberg pre priamu reč mení hlas tak akurát - nesnaží sa robiť imitátora, ale jemne sa prispôsobuje postave. To hodnotím vysoko pozitívne.

Recenze audioknihy Dva na Olympu

12.06.2016 Ověřený nákup

Pre chvíle oddychu

Veľmi vhodné nenáročné počúvanie na chvíle oddychu. Trochu vtipu, trochu psychológie, trochu filozofie - ale nič náročné. Dominuje večná téma vzťahu muža a ženy, rozličnosť v ich myslení a hodnotách, demonštrovaná na antických príbehoch. Nevyžaduje znalosť antických príbehoch, ani sa nesústreďuje na ich podrobné prerozprávanie. Obvykle sa z príbehu povie len podstatná časť a následne sa o nej vedie diskusia. Pre všetkých, ktorí majú radi herecký prejav pána Kopeckého, vrelo odporúčam. Na počúvanie je to živé, bez nudných pasáží. Pobaví, ale človek sa nad mnohými vecami musí aj zamyslieť.