Recenze uživatele Nora

Recenze audioknihy Dědina

15.10.2020 Ověřený nákup

Dedina

Napriek protichodným recenziám som siahla po "Dědine". Mne sa kniha páčila, a preto sa pridávam k pozitívnym recenziám . Autorka, pravdepodobne kvôli autentickosti, zvolila moravské nárečie. Myslím si, že to naozaj dobre zafungovalo a najmä pri audioknihe. Samotná interpretácia bola výborná a aj vďaka nej ma príbehy bavili. Nemala som pocit, že počúvam audioknihu, ale skôr klebetenie nejakej tetky. Môžete sa tešiť na perfektne vykreslené charaktery, ktoré vám určite budú povedomé. Rovnako oceňujem dialógy a hlavne tie vnútorné, kedy zisťujete, že postava má aj nejaké to svedomie. Je pravda, že v knihe sa v podstate nič zásadné nedeje, ale sledovať každodenný dedinský život je dosť zaujímavé a mne to úplne stačilo.

Petra Dvořáková opisuje život na českej dedine. Obraz, ktorý vytvorila pokojne môžeme aplikovať aj na Slovensko. Ľudia sa navzájom poznajú, závidia si a zvedavo nazerajú susedom do dvora. Babky a tetky klebetia v Jednote alebo pred kostolom. Každý vie o vás viac, ako vy sám. Taká je aj dnešná realita a nie len na dedinách, ale aj v malých mestách.

Čakajú vás štyri príbehy plné závisti, ohovárania a  rodinných problémov. Možno budete mať po prečítaní knihy trpký pocit, že všetky postavy sú zlé, myslia len na seba, svoj prospech a peniaze. Niekde v pozadí však objavíte humor a dokonca aj lásku.

Recenze audioknihy Osm

28.09.2020 Ověřený nákup

"Osm"

V časoch dávno minulých som čítala najmä ženské romány a podobné typy kníh o vzťahoch. Moje čitateľské preferencie sa vekom dosť zmenili. Občas však siahnem aj po románe, lebo to pre mňa znamená nenáročné oddychové čítanie, v tomto prípade počúvanie. Napriek tomu, že autorka podľa mňa v tomto žánri celkom vyniká a je veľmi obľúbená, mne sa zatiaľ nepodarilo nájsť si k nej cestu. Minulý rok som čítala "Bábovky", ale už si vôbec nespomínam o čom kniha bola a "Osm" pravdepodobne čaká rovnaký osud. Ja, to ale určite s autorkou nevzdávam a v budúcnosti si ešte nejakú jej knihu prečítam alebo vypočujem.

"Osm" je román s detektívnou zápletkou. V prvom rade je to síce román o zamotaných medziľudských vzťahoch, ale detektívna linka je príjemným osviežením. Oceňujem, že autorka načrtla problematiku rasových predsudkov a v podstate aj genderovú nerovnosť.

Problém som mala so samotnými postavami. Autorka čitateľovi ponúka niekoľko rôznych charakterov, ale moje sympatie si nezískali.

Hlavná postava Míša leží v nemocnici, je v kóme. Nikto nevie či sa ešte preberie. Striedajú sa u nej návštevy - snúbenec, kamarátka či rodina, ktorej opatrovala deti. Zdá sa, že niekomu by celkom vyhovovalo, keby sa nepreberie. Policajtom sa nedarí prípad vyriešiť. Postupne sa retrospektívne dozvedáme , čo vlastne predchádzalo Míšinej kóme. Spoznávame všetky postavy a ich životné príbehy a vzájomné prepojenia.

Viac už nebudem prezrádzať iba na záver dodám, že ak si chcete pri knihe oddýchnuť a príliš nerozmýšľať bude "Osm" to práve.

Ak zvolíte audioknihu ako ja, výborné sa počúva pri varení či upratovaní.

Recenze audioknihy Tma

02.08.2020

Karika vie...

Moju čitateľskú krízu som sa rozhodla pozvoľna prekonať audioknihou.

Televízny scenárista uniká pred realitou len pár dní pred Vianocami. Na nefunkčné manželstvo a stres z práce chce zabudnúť na chate v horách. Oddych na samote sa však čoskoro mení na boj o prežitie.

Ako veľké plus hodnotím autorovu schopnosť perfektne vytvoriť napätú a mrazivú atmosféru. Napriek tomu, že hlavná postava a takmer jediná, je extrémne nesympatická, istým spôsobom sa do nej dokážete vcítiť.

Príbeh je pomerne krátky, ale našlo sa v ňom pár "hluchých miest", hlavne zo začiatku. Zvedavosť vám však určite nedovolí knihu odložit. Po celý čas hľadáte vinníka alebo iný záhadný jav, ktorý stojí za touto nočnou morou.

Od autora som čítala už "Trhlinu" a "Strach", preto som už zhruba vedela, čo môžem očakávať. Zhrnula by som to slovami - záhada, napätie a prekvapivý koniec.

Ak ste čítali predchádzajúce knihy od autora a páčili sa vám, určite vás nesklame ani "Tma".

Recenze audioknihy Loutkář

01.08.2020 Ověřený nákup

Skvelé pokračovanie

Druhý diel zo série od Daniela Cola som zvolila vo forme audioknihy. Obávam sa, že to nebola najšťastnejšia voľba. Už prvý diel "Hadrový panák" bol pre mňa trochu chaotický, a to som knihu nepočúvala, ale čítala, a teda mala moju plnú pozornosť. "Loutkář" je tiež trochu neprehľadný, a stalo sa mi, že som sa v príbehu strácala. Z môjho pohľadu, je to však jediné mínus.

Príbeh je akčný, pomerne krvavý a dosť zvrátený. K Baxtrovej sa po Wolfovom zmiznutí pripája sympatický vyšetrovateľ FBI Rouche a agentka Curtisová. Spolu vyšetrujú prípady vrážd obetí, ktoré majú na hrudi napísané slovo - NÁVNADA. Mŕtvoly sa objavujú v Londýne, ale aj v New Yorku. Nevyzerá to na jedného sériového vraha. Možno sú dvaja alebo ide o nejakú sektu?

Už pri prvej knihe sa dočítate nečakane veľa informácií zo súkromia vyšetrovateľov a rovnako je to aj pri tomto pokračovaní. Čitateľ spoznáva nové postavy, ale najviac sa samozrejme rozvíja príbeh hlavnej postavy - Baxtrovej.

Páčila sa mi zápletka spojená s terorizmom, ale to už asi prezrádzam až moc.

Preto na záver len dodám, že knihu odporúčam, ale asi skôr v tlačenej podobe, prípadne e-book. Načítaná bola perfektne, chybou bol môj nedostatok sústredenosti. Skúsim sa polepšiť pri ďalšom pokračovaní, ktoré mám tiež ako audioknihu.

PS: Ak ste dúfali v návrat Wolfa, tak ako ja, napokon sa dočkáte...

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.