Epizoda Vedci našli nový spôsob, ako poraziť baktérie (Utorok, 19. 6.) podcastu Zoom

Vedci našli nový spôsob, ako poraziť baktérie (Utorok, 19. 6.)

O epizodě Vedci našli nový spôsob, ako poraziť baktérie (Utorok, 19. 6.)

Už to vyzerá ako šírenie poplašnej správy. Akurát ju šíria vedci, lekári aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorí zhodne hovoria, že máme problém. Presnejšie, máme taký vážny problém, že už dnes umierajú ľudia a bude ich umierať čoraz viac.

Vojna proti baktériám je totiž evolučný zápas. My potrebujeme lieky, baktérie však chcú prežiť. Výsledkom sú odolné mikróby, na ktoré už nezaberajú naše antibiotiká.

Takýchto baktérií je čoraz viac, čoraz častejšie sa objavuje odolnosť aj na lieky poslednej záchrany a keďže vyvíjať lieky je veľmi drahé a pomalé, situácia sa ešte zhoršuje.

A zúfalo potrebujeme pomoc. Napríklad prirodzených nepriateľov mikróbov, pomoc vírusov.

--

Ďalšie správy z medicíny:

Nová liečba zbavila pokročilej rakoviny ženu, ktorá mala do troch rokov zomrieť. Nádory odstránil nový druh imunoterapie, vedci pacientke vstrekli do tela 80 miliárd imunitných buniek.

Sedavý život sa môže spájať aj so zmenou osobnosti. Pozorované zmeny boli síce malé, ale ukázalo, že ich korelácia s nedostatkom cvičenia je veľmi veľká.

Hlad môže viesť k agresívnemu správaniu. Vedci však teraz ukázali, že to je celé zložitejšie: a nedá sa to zvaliť len na pokles cukru v krvi.

Nejnovější epizody podcastu Zoom

Nejposlouchanější z podcastu Zoom

Podobné epizody