Epizoda Čo keď čierne diery nejestvujú, a je to ešte záhadnejšie (25. 6., pondelok) podcastu Zoom

Čo keď čierne diery nejestvujú, a je to ešte záhadnejšie (25. 6., pondelok)

O epizodě Čo keď čierne diery nejestvujú, a je to ešte záhadnejšie (25. 6., pondelok)

Minulý rok za ich potvrdenie dostali fyzici Nobelovu cenu. Pretože po sto rokoch detektory ukázali, že Albert Einstein mal opäť pravdu. A že gravitačné vlny nielenže existujú, ale že ich môžeme pozorovať, učiť sa z nich... čo otvára dvere k úplne novému okruhu astronómie.

Keď detektor LIGO na stopy gravitačných vĺn narazil, mali byť pozostatkami po ohromnej zrážke dvoch čiernych dier. Pretože keď sa zrazia takéto dva superhmotné kozmické objekty, metaforicky povedané, zatrasie to celým vesmírom.

Teraz však niektorí vedci špekulujú, či to nemohli byť stopy po čomsi trochu inom. Čo keď to neboli čierne, ale skôr červie diery?

--

Ďalšie správy z vedy:

Rodina fyzika Stephena Hawkinga chce jeho hlas vyslať k čiernej diere. Najdôležitejšie a najznámejšie práce slávneho vedci boli totiž práve o povahe takýchto exotických objektov.

Čierna diera roztrhala hviezdu, vedci pop prvý raz túto udalosť priamo pozorovali. Kozmická kataklizma sa odohrala 150 miliónov svetelných rokov ďaleko, keď sa hviezda dostala príliš blízko k supermasívnej čiernej diere.

Na Marse by mohli prežiť veľmi čudné baktérie. Vedci narazili na zvláštny druh mikróbov, ktoré dokážu získavať energiu zo svetla za veľmi nepriaznivých podmienok. Takéto sinice zo Zeme by raz mohli pomáhať pri kolonizácii červenej planéty.

Nejnovější epizody podcastu Zoom

Nejposlouchanější z podcastu Zoom

Podobné epizody