Epizoda Objavili 840 planétok, pomohol slovenský astronóm (27. 6., streda) podcastu Zoom

Objavili 840 planétok, pomohol slovenský astronóm (27. 6., streda)

O epizodě Objavili 840 planétok, pomohol slovenský astronóm (27. 6., streda)

Často si to predstavuje ako pusté a prázdne, studené a tmavé mieste, kde sa toho veľa zaujímavého neodohráva. Kdesi tam v diaľke, v končinách našej slnečnej sústavy, za planétou Neptún, kde poriadne nedorazia ani slnečné lúče.

V skutočnosti sa tam však tancuje divoký tanec stoviek rôznych objektov – a to hovoríme len o tých, ktoré poznáme. Krúžia po rôznych dráhach, takmer kruhových aj úplne výstredných a rozprávajú nám príbeh o dejinách aj vzniku nášho vlastného planetárneho systému.

Nedávno medzinárodný tím astronómov oznámil, že za Neptúnom objavil 840 nových planétok.

A súčasťou tohto tímu a päťročného vedeckého úsilia bol aj slovenský výskumník z Tatranskej Lomnice, Marián Jakubík z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

--

Ďalšie správy z vedy:

Závislosť na videohrách môže byť medicínskou diagnózou. Má podľa vedcov a lekárov tri symptómy, ktoré musia trvať rok. Objavila sa teraz v novom vydaní klasifikácie chorôb.

Vedci vytrénovali psychopatickú umelú inteligenciu. Algoritmus Norman robil slávny Rorschachov test a výsledkom boli stopy utrpenia. Výskumníci totiž testovali, čo sa stane, keď umelú inteligenciu vystavia temným zákutiam internetu - chceli tak upozorniť na riziko povahy dát, z ktorých sa umelé inteligencie učia.

Nejnovější epizody podcastu Zoom

Nejposlouchanější z podcastu Zoom

Podobné epizody