Epizoda Aké misie pôjdu na Mars hľadať mimozemšťanov (29. 6., piatok) podcastu Zoom

O epizodě Aké misie pôjdu na Mars hľadať mimozemšťanov (29. 6., piatok)

Ak chcete vo vesmíre objaviť život, pátrajte po tečúcej vode. Tak znie základná poučka astrobiológie. Jednoducho, ak chcete mimozemšťanov, potrebujete podmienky, v ktorých by mohol fungovať život. Alebo si aspoň myslíme, že by fungovať mohol.

Pri Marse máme túto časť vyriešenú. Vieme, že tam voda kedysi tiekla. A tiež vieme, že podmienky vhodné na život tam prinajmenšom pred miliardami rokov byť mohli.

Teraz znie tá otázka inak: je na Marse život stále? Alebo aspoň bol kedysi v minulosti a my ho dokážeme objaviť? A ak by sme ho objaviť chceli, po čom by sme mali pátrať?

Vesmírne vozidlo Curiosity nedávno potvrdilo, že na červenej planéte sú organické molekuly. A okrem nich aj metán, ktorý sa vyskytuje v cykloch.

--

Ďalšie správy z vedy:

Plast nie je len v balenej vode, mikročastice výskumníci objavili v soli aj v pive. Malé plastové čiastočky sa k ľuďom vracajú prostredníctvom potravinového reťazca.

Cukor v krvi si dokážete znížiť vhodnou prílohou. V jedle stačí nahradiť čo i len polovicu ryže alebo zemiakov.

Nechuť k vakcínam a očkovaniu pomáha šíriť aj vyhľadávač Google. Antivax stránky totiž radí vo svojich výsledkoch vysoko a problém má aj slovenská verzia.

Nejnovější epizody podcastu Zoom

Nejposlouchanější z podcastu Zoom

Podobné epizody