Epizoda Pred 50 rokmi vytvoril technológiu, ktorú používame dodnes (Streda, 4. 7.) podcastu Zoom

Pred 50 rokmi vytvoril technológiu, ktorú používame dodnes (Streda, 4. 7.)

O epizodě Pred 50 rokmi vytvoril technológiu, ktorú používame dodnes (Streda, 4. 7.)

Bolo to čosi ako vízia. Mladý Douglas Engelbart sedel v knižnici svojej vojenskej základne na jednom z filipínskych ostrovov a čítal si slávny článok fyzika Vannevara Busha v magazíne Atlantic.

Text Ako môžeme rozmýšľať z roku 1945 opisoval informačný systém prezývaný Memex. Bol to nápad, ktorý mal ľuďom ukazovať cestu k informáciám - tie by sa však stále nachádzali uložené na mikrofilmoch.

Engelbartova vízia bola iná. Predstavoval si svet, kde by si ľudia síce vymieňali informácie, no namiesto hrabania sa v pásoch materiálu by používali čosi, čo vlastne robíme dodnes.

--

Ďalšie správy z vedy a technológií:

Vraj nájdite svoju vášeň a budete v živote spokojným. Nuž, vedci hovoria, že je to zlá rada. Vášeň sa totiž nedá nájsť, treba si ju banálne pestovať.

Výtlky by v budúcnosti mohli opravovať drony s 3D tlačiarňou. Roboty by pritom nemali čakať, kým na ceste ostane veľká diera, vznik problémov by mali odhaliť a zaraziť už v zárodku.

NASA predstavila plán, ako sa zachovať, keď k Zemi poletí veľká planétka. Má päť bodov a hovorí, ako by mali spolupracovať organizácie medzi sebou, ako informovať verejnosť a ako sa pokúsiť teleso odkloniť alebo zničiť.

Nejnovější epizody podcastu Zoom

Nejposlouchanější z podcastu Zoom

Podobné epizody