Epizoda Elektráreň na Havaji spôsobuje zemetrasenia. Iba že by nie (Štvrtok, 5. 7.) podcastu Zoom

Elektráreň na Havaji spôsobuje zemetrasenia. Iba že by nie (Štvrtok, 5. 7.)

O epizodě Elektráreň na Havaji spôsobuje zemetrasenia. Iba že by nie (Štvrtok, 5. 7.)

Všetko je to tajná operácia vlády. Operácia, ktorej cieľom je rozvrátiť svetový poriadok a vytvoriť obrovský globálny ekonomický kolaps.

Tento raz za to môže geotermálna elektráreň na jednom z havajských ostrovov. Vraj sa tam vykonáva tajná frakovacia operácia, ktorej výsledkom majú byť zemetrasenia, výbuchy sopiek a obrovské vlny tsunami, čo zničia všetko, čo im príde do cesty.

Akurát že nesedí vôbec nič. Ale tento nový hoax tento raz z amerického prostredia pekne ilustruje, ako podobné falošné správy fungujú. Ako pletú piate cez deviate, nesúvisiace veci s vecami, ktoré súvisia, ako namiešajú trochu faktov, trochu fantázie a veľa zlého úmyslu.

Lebo kto už by dnes rozumel vulkanológii, geofyzike a fungovaniam elektrární.

--

Ďalšie hoaxy:

Vraj v Taliansku zúri epidémia eboly, doniesli ju migranti, no vláda sa to snaží utajiť. Isteže, ako by to v dnešnom svete išlo. Nie, ebola v Taliansku nie je: naposledy tam bol jeden prípad v roku 2015 a zdrojom podľa Manipulatoři.cz neboli utečenci, ale zdravotník z dobrovoľníckej misie, čo sa vrátil z Afriky.

Ďalší vtip sa začal šíriť ako falošná správa. Slávna satirická stránka The Onion napísala o tehotnej žene, ktorí mali americkí policajti prehodiť cez plot, aby neporodila na americkej pôde. Ehm... už sme na tomto mieste niekoľkokrát hovorili, ako to je s vysvetľovaním vtipov.

Americkí liberáli majú vraj vyzývať na vraždu republikánov podporujúci Trumpa. Tento hoax sa objavil už pred dvomi rokmi a šíri sa znovu. Akurát teda fotografia, ktorá to mala dokazovať, je podvrh. Na skutočnom transparente bol nápis „Trump šíri v Amerike nenávisť, skvelou ju robia naši študenti“.

Nejnovější epizody podcastu Zoom

Nejposlouchanější z podcastu Zoom

Podobné epizody