Epizoda Vedci zisťovali, či sa migranti ekonomike oplatia podcastu Zoom

O epizodě Vedci zisťovali, či sa migranti ekonomike oplatia

Hypotézy môžu byť takéto: na jednej strane máte tvrdenie, že prichýliť utečencov stojí veľa peňazí. Pre ekonomiku je to dodatočná záťaž a nie všetky krajiny si takto vyhadzovať peniaze nemôžu dovoliť.

Druhá by zase hovorili, že v konečnom dôsledku je viac ľudí väčším trhom a väčším množstvom pracovníkov a teda ekonomika bude z ich prítomnosti profitovať.

Ako to ale naozaj je? Otestovať sa to rozhodli francúzski vedci. Zobrali si dáta z pätnástich európskych krajín z rokov 1985 až 2015 a pozreli sa, čo im ukážu. Navyše, pomohli si matematickými predpovednými modelmi, ktoré sa používajú na predvídanie dopadov trebárs pri veľkých prírodných katastrofách.

--

Ďalšie správy z vedy:

Podľa nového výskumu zlepšuje viac sexu pamäť. Ale platí to len vtedy, ak partneri cítia k sebe emocionálnu blízkosť.

Je pravdepodobné, že sme sami v galaxii. Dokonca možno aj v celom vesmíre: niektorí výskumníci totiž naznačujú, že chyby robíme v našich odhadovaniach pravdepodobnosti života v kozme.

V mozgu našli miesto, kde vzniká závislosť od alkoholu. Pokusné hlodavce dokonca pili aj vtedy, keď ich to bolelo. Objav by mohol viesť k budúcej liečbe tejto závislosti.

Nejnovější epizody podcastu Zoom

Nejposlouchanější z podcastu Zoom

Podobné epizody